SZTUKA KOLORU – eksperymenty artystyczne

SZTUKA KOLORU – filmowe podsumowanie

Wernisaż wystawy Eksperyment KOLOR / 16 września 2022

Sala kameralna ECK / godz. 17:30

Zapraszamy na wernisaż wystawy prac powstałych w trakcie cyklu warsztatów:

👉Kolor multimedia – Oranżeria (prowadząca: Katarzyna Zabłocka),
👉Złocenie – Ramy (prowadząca: Małgorzata Oziembłowska),
👉Polichromia – Szkliwienie (prowadząca: Małgorzata Niedzielko),
👉Batik – Tkanina (prowadząca: Ewa Chacianowska),
👉Monotypia – Grafika (prowadząca: Marta Muszyńska – Józefowicz),
👉Szablon – Street Art (prowadzący: Grzegorz Radziewicz).

Wystawę będzie można podziwiać przy Park Muzycznym i Amfiteatrze Ełckiego Centrum Kultury (od. ul. Nadjeziornej i ul. Zamkowej).

Szablon – Street Art / 3 września 2022

Szablon – technika malarska typowa dla street artu. Do malowania wykorzystywane są matryce z różnych materiałów (również nazywane szablonami), wycięte zazwyczaj w tekturze lub grubej folii, które przykłada się do malowanej powierzchni, a następnie pokrywa farbą. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu farbę w sprayu, można jednak nakładać farbę również pędzlem lub wałkiem. Techniką tą można wykonać zarówno proste, jednokolorowe prace, jak i prace bardziej skomplikowane, wymagające wykonania wielu matryc i dokładnego zaplanowania kolejności nakładania farb.

Metodą szablonu uczestnicy warsztatów stworzyli łąkę kwietną na chodniku za Ełckim Centrum Kultury.

Warsztaty poprowadził Grzegorz Radziewicz – ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W swojej twórczości porusza problematykę czasu i przemijania. Jego obrazy utrzymane w wyblakłej kolorystyce mogą kojarzyć się ze starą, podniszczoną fotografią. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, malarstwem wielkoformatowym w tym muralem oraz grafiką artystyczną oraz performansem. Prezentował swoje obrazy oraz grafiki na 30 wystawach indywidualnych oraz ponad 80 wystawach zbiorowych.  Pokazywał swoje prace w Polsce, USA, Anglii, Portugalii, Japonii. Oprócz szeroko rozumianego malarstwa i grafiki często działa na pograniczu sztuk plastycznych z poezją, muzyką oraz teatrem.

Monotypia – Grafika / 27 sierpnia 2022

Monotypia – artystyczna technika graficzna, należąca do druku płaskiego, wyróżniająca się tym, że pozwala na uzyskanie tylko jednej odbitki. W monotypii graficznej odbitkę uzyskuje się poprzez rysowanie na odwrocie przyłożonego do rozprowadzonej farby papieru. Monotypia nazywana jest też techniką przypadku.

Na warsztatach wykorzystane zostały różne materiały, zarówno po stronie matrycy, jak i podłoża. Uczestniczki poszukiwały, eksperymentowały i tworzyły.

Warsztaty poprowadziła Marta Muszyńska – Józefowicz – absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Od 13 lat jest nauczycielką technik druku artystycznego w PLSP w Supraślu. Przeprowadziła wiele warsztatów plastycznych w temacie szeroko pojętej grafiki oraz malarstwa intuicyjnego. Uczestniczy w konkursach i przeglądach graficznych, jest laureatką w przeglądzie artystycznym „Konfrontacje sztuki” oraz międzynarodowym konkursie na małą formę graficzną „Wyspa fantazji”.

Batik – Tkanina / 13 sierpnia 2022

Batik – technika malarska polegająca na nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niepokryte warstwą wosku. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania można powtarzać wielokrotnie. Wzory na tkaninie, najczęściej bawełnianej, uzyskuje się przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Używa się do tego pędzla, patyczka, szpatułki i tjantingu (przyrządu do malowania na tkaninach).

Warsztaty pozwoliły na eksperymentowanie z materiałami, kolorami, wzorami oraz na poznanie ciekawych technik barwienia tkanin. Uczestniczki stworzyły własne unikatowe tkaniny.

Warsztaty poprowadziła Ewa Chacianowska – artystka wizualna, ukończyła Istituto Europeo di Design w Rzymie z tytułem graphic designer. W czasach szkolnych stworzyła Grupę Malarską “New Icon” (później nazwaną “Nową Ikoną”). W latach 2008-2014 – w Mediolanie – poświęciła się całkowicie pracy twórczej, efektem której były liczne wystawy na terytorium całej Europy. Pracuje w wielu dziedzinach sztuki: malarstwo, rzeźba, instalacja, fotografia, video, land art. Realizuje związane z modą projekty artystyczne, wykorzystując tradycyjne techniki tkackie. Współpracuje z warszawskimi teatrami. Od 2014 mieszka na Podlasiu, kontynuując swoje poszukiwania twórcze. Kuratorka Galerii Arsenał w Białymstoku.

Polichromia – Szkliwienie / 30-31 lipca 2022

Szkliwienie nadaje wyrobom estetyczny wygląd, chroni przed korozją, utrudnia przyczepność ciał obcych, ułatwia zmywanie powierzchni. Odpowiednio dobrane szkliwa zwiększają wytrzymałość wyrobów. Stosowanie szkliw kolorowych stanowi główną technikę zdobienia przedmiotów ceramicznych. W czasie warsztatów uczestniczki szkliwiły przygotowane własnoręcznie elementy gliniane, malowały i zdobiły drewniane pudełka, robiły barwną biżuterię z guzików.

Warsztaty poprowadziła Małgorzata Niedzielko – rzeźbiarka, autorka obiektów, rysunków, instalacji; absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w 1989 roku w pracowni Grzegorza Kowalskiego); laureatka stypendiów, w tym m.in: Fundacji Egit, CRP w Orońsku, Pollock- Krasner Foundation, New Jork, ArtsLink, Citizen Exchange Council, New Jork oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Nagrody Prezydenta Miasta Białegostoku. Jej prace prezentowane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Autorka repliki przedwojennej rzeźby psa Kawelina w Parku Planty w Białymstoku. Angażuje się w działania społeczne i edukacyjne, od 2005 roku prowadzi pracownię rzeźby w Liceum Plastycznym w Supraślu.

Złocenie – Ramy / 16-17 lipca 2022

Podczas warsztatów uczestnicy zgłębiali tajniki oraz historię dawnego rzemiosła – pozłotnictwa i poznali warsztat pozłotnika, podstawowe narzędzia pozłotnicze i przykłady obiektów pozłoconych. Przez dwa dni warsztatów powstały pozłoty na drewnianych ramkach, ornamentalnych odlewach gipsowych oraz papierze. Dzięki ćwiczeniom uczestnicy zdobyli umiejętność złocenia w technice na mikstion materiałami imitującymi złoto (płatkami szlagmetalu oraz złotymi farbami) i zabezpieczania powierzchni pozłoconych oraz patynowania.

Warsztaty poprowadziła Małgorzata Oziembłowska – studiowała rzeźbę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu / Wydział Sztuk Pięknych. Od ponad 20 lat zajmuje się konserwacją zabytków. Pracowała przy różnorodnych obiektach, między innymi przy konserwacji wielu ołtarzy w całej Polsce. Wykonywała rekonstrukcje pozłotnicze, malarskie, rzeźbiarskie detali snycerskich i architektonicznych. W zakresie pozłotnictwa pracowała w zespole m.in. w  Muzeum w Łazienkach Królewskich w Pałacu na Wyspie oraz Białym Domku. Złociła meble z Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi i stolarkę w teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Rekonstruowała średniowieczne kafle ceramiczne z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Kolor multimedia – Oranżeria / 2 lipca 2022

Warsztaty były poświęcone fotografii cyfrowej i edycji multimedialnej rejestrowanych materiałów, a  tematem prac fotograficznych stały się rośliny. Uczestniczki zapoznały się z problematyką oświetlenia i balansu bieli oraz barwnymi filtrami fotograficznymi, a potem zaczęły tworzyć kompozycje florystyczne, które staną się bazą monumentalnego fotokolażu multimedialnego „Oranżeria”.

Warsztaty poprowadziła Katarzyna Zabłocka – absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (Wydział Sztuk Pięknych/Specjalizacja Plastyka Intermedialna). Nauczyciel w macierzystej placówce Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Grottgera w Supraślu / prowadzi autorską Pracownię Realizacji Intermedialnych. Asystent w Instytucie Sztuk Plastycznych i Konserwacji Dzieł Sztuki Politechniki Białostockiej prowadzi zajęcia z Fotografii i Grafiki Multimedialnej. Zajmuje się kreatywnymi działaniami w obszarze edukacji filmowej. Współpracuje z Filmoteką Narodową – Instytut Audiowizualny jako Lider i Trener Programu Filmoteka Szkolna. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Realizuje projekty z zakresu sztuk wizualnych oraz warsztaty z zakresu edukacji kulturalnej dzieci, młodzieży i dorosłych. Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku i Marszałka Województwa Podlaskiego. Laureatka: Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2015, Nagrody indywidualnej Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie 2015 oraz Wyróżnienia „Za naprawianie świata” im. Ireny Sendlerowej 2015.

Zapisy na warsztaty

JAK TO ZROBIĆ?

Formularz zgłoszeniowy znajdziesz tutaj.

Pobierz go i wypełnij. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, formularz wypełnia Twój rodzic lub opiekun.

Wypełniony formularz przynieś lub wyślij (jako skan) do Ełckiego Centrum Kultury:

– malgorzata.galczynska@eck.elk.pl,

– pokój nr 7 (parter) lub sekretariat (I p.)

 

Liczba miejsc jest ograniczona.

Warsztaty kierowane są do osób w wieku 13+.

Więcej informacji o warsztatach i projekcie znajdziesz poniżej.

 

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, skontaktuj się z nami:

Małgorzata Gałczyńska (koordynator projektu), tel. 606 439 085, malgorzata.galczynska@eck.elk.pl

 

ZAPRASZAMY!

Eksperymenty artystyczne – wkrótce otwieramy zapisy na warsztaty

Zapraszamy osoby w wieku 13+.

 

Kolor multimedia – Oranżeria / 2 lipca 2022 / 10:00 – 16:00 / sala kameralna ECK i plener

Warsztaty poświęcone fotografii cyfrowej i edycji multimedialnej rejestrowanych materiałów. Tematem prac fotograficznych będą kwiaty i rośliny. Efektem końcowym będzie monumentalny fotokolaż multimedialny.

Prowadząca – Katarzyna Zabłocka

Więcej o warsztatach

 

Złocenie – Ramy / 16-17 lipca 2022 / 10:00 – 16:00 / Szkoła Artystyczna

Celem warsztatów jest zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu pozłotnictwa – poznanie podstawowych narzędzi pozłotniczych i przykładów obiektów pozłoconych. Uczestnicy samodzielnie wykonają pozłoty na drewnianych ramkach, ornamentalnych odlewach gipsowych oraz papierze. Podczas ćwiczeń zdobędą umiejętność złocenia w technice na mikstion materiałami imitującymi złoto (płatkami szlagmetalu oraz złotymi farbami) i zabezpieczania powierzchni pozłoconych oraz patynowania.

Prowadząca – Małgorzata Oziembłowska

Więcej o warsztatach

 

Polichromia – Szkliwienie / 30-31 lipca 2022 / 10:00 – 16:00 / Szkoła Artystyczna

Dwudniowy warsztat ma na celu poznanie nowych technik – polichromii drewnianych elementów biżuterii i szkliwienia ceramicznych elementów farbami bez konieczności wypalania. Uczestnicy poznaja alternatywne, recyclingowe sposoby wytwarzania indywidualnej biżuterii. Powstaną pierścienie, broszki, kolie, bransolety. W jednej z ról wystąpią guziki, które w zaskakujący sposób zmienią się w wyjątkowe dzieła.

Prowadząca – Małgorzata Niedzielko

Więcej o warsztatach

 

Batik – Tkanina / 13 sierpnia 2022 / 10:00 – 16:00 / sala kameralna i Park Muzyczny ECK

Warsztat pozwoli na eksperymentowanie z materiałami, kolorami, wzorami, poznanie ciekawych technik barwienia tkanin i stworzenie własnej, unikatowej tkaniny.

Prowadząca – Ewa Chacianowska

Więcej o warsztatach

 

Monotypia – Grafika / 27 sierpnia 2022 / 10:00 – 16:00 / sala kameralna i Park Muzyczny ECK

Monotypia – artystyczna technika graficzna, należąca do druku płaskiego, wyróżniająca się tym, że pozwala na uzyskanie tylko jednej odbitki. Uczestnicy będą poszukiwać, eksperymentować i tworzyć.

Prowadząca – Marta Muszyńska – Józefowicz

Więcej o warsztatach

 

Szablon – Street Art / 3 września 2022 / 10:00 – 16:00 / sala kameralna ECK i plener

Szablon – technika malarska typowa dla street artu. Do malowania wykorzystane zostaną matryce z różnych materiałów (również nazywane szablonami), zazwyczaj wycinane w tekturze lub grubej folii, które przykłada się do malowanej powierzchni, a następnie pokrywa farbą. Działanie zostanie przeniesione w przestrzeń miasta.

Prowadzący – Grzegorz Radziewicz

Więcej o warsztatach

 

Warsztaty są bezpłatne, zapewniamy materiały, doborowe towarzystwo i świetną zabawę 🙂

O projekcie

Kontynuacja realizowanego w 2021 roku projektu „­SZTUKA KOLORU – kolor w sztukach wizualnych’’.

Nowy projekt to, ponownie, sześć spotkań-warsztatów, rozwijających kreatywność, umiejętności manualne i kreacyjne uczestników, zakończonych ostatnim spotkaniem – wernisażem plenerowej wystawy prac warsztatowych pn. „Eksperyment KOLOR”. Realizacja przedsięwzięcia oparta będzie na interakcji, wykorzystane zostaną adekwatne do tematów poszczególnych warsztatów metody i narzędzia edukacyjne oraz eksperymenty artystyczne, nowe technologie i media.

W 2022 roku zapraszamy na następujące warsztaty:

  • Kolor multimedia – Oranżeria (prowadząca: Katarzyna Zabłocka), 6 h
  • Złocenie – Ramy (prowadząca: Małgorzata Oziembłowska), 12 h
  • Polichromia – Szkliwienie (prowadząca: Małgorzata Niedzielko), 12 h
  • Batik – Tkanina (prowadząca: Ewa Chacianowska), 6 h
  • Monotypia – Grafika (prowadząca: Marta Muszyńska – Józefowicz), 6 h
  • Szablon – Street Art (prowadzący: Grzegorz Radziewicz), 6 h

Zwieńczeniem projektu będzie wystawa powarsztatowa „Eksperyment KOLOR”.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Zrealizowano przy pomocy finansowej Gminy Miasta Ełku.