Zamknięci w celuloidzie – film jako narzędzie włączenia społecznego

O projekcie

To polsko-litewskie przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Programu Interreg V-A Litwa-Polska i będzie realizowane wspólnie przez dwóch partnerów: Ełckie Centrum Kultury, będące liderem, oraz Centrum Kinowe „Romuva” z Kowna – najstarsze litewskie kino, działające od 1940 roku.

Wykluczenie społeczne jest jednym z problemów doświadczanych po obu stronach polsko-litewskiej granicy. W projekcie dwie instytucje publiczne, wiedząc z doświadczenia, że udział w życiu kulturalnym i edukacji artystycznej może odgrywać znaczącą rolę w zwalczaniu ubóstwa poprzez włączenie społeczne bardziej wrażliwych grup społecznych, zdecydowały się połączyć siły i wykorzystać uniwersalne medium – kino – aby zaangażować społecznie słabsze grupy z Ełku i Kowna w szereg działań, które podniosą ich poczucie własnej wartości i motywację do zmiany, pozwalając poczuć się ważną częścią społeczeństwa.

Co się wydarzy?

  • w ECK powstanie kafejka kinowa – miejsce do działań związanych z kinem,
  • partnerzy zakupią sprzęt do prowadzenia warsztatów animacji poklatkowej,
  • wspólne działania kulturalne:
    • warsztaty kinoterapii dla osób pracujących z grupami defaworyzowanymi,
    • sesje kinoterapii dla młodych i starszych,
    • podręcznik kinoterapii,
    • polsko litewskie wymiany młodzieży i seniorów o tematyce filmowej,
    • polsko-litewska konferencja dotycząca kinoterapii.

Działania projektu skierowane będą do dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji, w wieku 7-17 lat, oraz do seniorów 60+.

Realizacja projektu rozpoczęła się 1 lipca 2020 r., a zakończy się 31 grudnia 2021 r.

Wartość projektu to 207 750,84 euro, w tym dofinansowanie: 176 588,20 euro (85%).

PODRĘCZNIK DO KINOTERAPII

Zwieńczeniem działań projektowych było powstanie podręcznika do kinoterapii. Specjalistki z Polski i Litwy stworzyły narzędzie, dzięki któremu każdy zainteresowany będzie mógł dowiedzieć się, jak wykorzystać film w pracy np. z dziećmi lub seniorami. W podręczniku znajdują się rozdziały teoretyczne, przykłady filmów i ich wykorzystania oraz propozycje ćwiczeń.

Podręcznik został wydany w dwóch językach, jest dostępny tutaj.

KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA PROJEKT

15.10.2022

15 października odbyła się konferencja podsumowująca działania realizowane przez dwóch partnerów: Ełckie Centrum Kultury oraz Centrum Kinowe „Romuva” z Kowna, w ramach polsko-litewskiego projektu, dofinansowanego ze środków Programu Interreg V-A Litwa-Polska.

Projekt rozpoczął się 1 lipca 2020r. W ciągu dwóch lat trwania projektu, udało się wyremontować i w pełni wyposażyć w meble i niezbędny sprzęt gastronomiczny kawiarnię kinową w Ełckim Centrum Kultury, a we wszystkich działaniach projektowych tj. warsztatach, wymianach, wzięło udział ponad 1000 osób z Ełku i Kowna.

WYMIANY MŁODZIEŻOWE – EŁK

10-11.09.2022; 17-18.09.2022; 24-25.09.2022; 08-09.10.2022

Na początku nowego roku szkolnego odbyły się 4 wymiany weekendowe dla dzieci i młodzieży z Ełku i Kowna. Tym razem to młodzież z Kowna przyjechała do Polski. Warsztaty obejmowały m.in. zajęcia z animacji poklatkowej, filmowania oraz zwiedzanie Ełku.

WARSZTATY WAKACYJNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

11-15.07.2022; 08-12.08.2022

W wakacje odbyły się dwa letnie obozy dla młodzieży w Ełku i Kownie. Zajęcia obejmowały naukę podstaw tworzenia filmów krótkometrażowych, montażu oraz tworzenia plakatów filmowych.

WARSZTATY AKTYWNOŚCIOWE DLA SENIORÓW

21-24.07.2022

Pod koniec lipca Ełckie Centrum Kultury wraz ze swoim partnerem projektowym Centrum Kinowym Romuva zorganizowało warsztaty dla seniorów z Polski i Litwy. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach jogi, spotkali się z dietetykiem oraz tworzyli krótkie animacje tworzone metodą poklatkową.

WYMIANY MŁODZIEŻOWE – KOWNO

18-19.06.2022

Ostatnie dwie grupy młodzieży, które chciały poznać tajniki powstawania filmów, wzięły udział w warsztatach w Kownie. Wszyscy bawili się wyśmienicie i na pewno zapamiętają pobyt w Centrum Kinowym Romuva bardzo dobrze!

11-12.06.2022

Kolejna grupa młodych adeptów sztuki filmowej wzięła udział w warsztatach organizowanych w ramach projektu „Zamknięci w celuloidzie. Film jako narzędzie włączenia społecznego”, który realizujemy wraz z Kauno Kino Centras Romuva.

28-29.05.2022

Druga grupa młodych adeptów sztuki filmowej skorzystała z warsztatów organizowanych w ramach projektu „Zamknięci w celuloidzie. Film jako narzędzie włączenia społecznego”. Warsztaty odbyły się w Kownie w dniach 28-29.05.2022. Uczestnicy bawili się świetnie, co widać na zdjęciach.

WARSZTATY KINOTERAPII DLA PEDAGOGÓW I STREETWORKERÓW

28-29.05.2022

W dniach 28-29.05.2022 grupa pedagogów, streetworkerów i psychologów z Polski i Litwy wzięła udział w warsztatach kinoterapii.

Uczestnicy nauczyli się, jak skutecznie można używać filmu w pracy z młodzieżą, z osobami starszymi.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, prowadzącym i partnerowi Kino Centras Romuva za to niesamowite doświadczenie!

WYMIANY MŁODZIEŻOWE

14-15.05.2022

Jesteśmy już po pierwszej wymianie szkolnej w ramach projektu „Zamknięci w celuloidzie. Film jako narzędzie włączenia społecznego”, który realizujemy wraz z Kauno Kino Centras Romuva. W sobotę i w niedzielę grupa młodych pasjonatów kina uczestniczyła w warsztatach filmowych w Kownie. Było pracowicie i bardzo interesująco.

KINOTERAPIA – film „Wszystko zostaje w rodzinie”

21.02.2022

Neapol, wczesne lata 80. Małżeństwo Vandy i Alda przeżywa kryzys, gdy ten zakochuje się w młodej Lidii. Ich dwoje małych dzieci jest rozdartych między rodzicami, w atmosferze krzywdy i urazy. Jednak okazuje się, że więzi, które łączą rodzinę, są bardzo silne, nawet bez miłości. Teraz, trzydzieści lat później Aldo i Vanda nadal są małżeństwem. Co się w tym czasie wydarzyło?

„Wszystko zostaje w rodzinie”, czyli włoska wersja „Historii małżeńskiej” z Adamem Driverem i Scarlett Johansson dzisiaj w KINOTERAPII. Tradycyjnie nasze spotkanie rozpocznie prelekcja, a po seansie zaprosimy widzów do dyskusji. Naszym dzisiejszym gościem będzie psycholożka Anna Sulewska.

KINOTERAPIA – film „Wszyscy za jednego”

21.01.2022

Wszyscy jesteśmy ludźmi, a ludzie muszą sobie pomagać! Przed nieustraszoną Gerdą i Ottonem stoi wymagająca misja pomocy potrzebującym dzieciom w potrzasku. Czy odwaga bohaterów wystarczy, aby sprostać zadaniu?

„Wszyscy za jednego” to historia heroicznej Gerdy i jej brata Ottona, których rodzice należą do norweskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Pewnego dnia, tuż przed Bożym Narodzeniem 1942 roku, rodzice Gerdy i Ottona zostają aresztowani. Po zniknięciu rodziców rodzeństwo odkrywa dwoje żydowskich dzieci, Sarę i Daniela, ukrytych w tajnej szafie w piwnicy ich domu. Teraz Gerda i Otto muszą dokończyć to, co zaczęli ich rodzice: pomóc Sarze i Danielowi w przekroczeniu granicy do neutralnej Szwecji i zjednoczeniu ich z rodziną. Czy tak ryzykowna misja ma szansę powodzenia w zimowym krajobrazie Norwegii?

Nagradzana na europejskich festiwalach historia jest adaptacją książki bestsellerowej autorki Mai Lunde. „Wszyscy za jednego” to trzymający w napięciu film o przyjaźni ponad granicami, bezkompromisowej lojalności i wielkiej odwadze, jaką dzieci mogą znaleźć w sobie.

KINOTERAPIA – film „Lada dzień”

17.01.2022

13-letni Ramin żyje z rodziną w fińskim ośrodku dla uchodźców. Mimo trudnej sytuacji życiowej jego rodzice robią wszystko, by on i jego siostra czuli się jak w normalnym, kochającym domu. Radość spowodowaną początkiem wakacji przerywa wiadomość, że wniosek rodziny o azyl został odrzucony. Groźba przymusowego powrotu do Iranu budzi w Raminie niepokój, ale jednocześnie sprawia, że docenia każdą przeżywaną chwilę.

To mama nauczyła Ramina dostrzegać piękno prostych rzeczy. Każdy dzień chłopca zaczyna się od jej pełnych czułości pocałunków. Z kolei jego ojciec jest niepoprawnym optymistą. Podnosi wszystkich na duchu, nawet w chwilach największych kryzysów.

Irańską rodzinę, która zadomowiła się już w Finlandii, scalają codzienne rytuały. Mimo niepewności i widma deportacji, próbują zachować pozytywne nastawienie. Pełne serdeczności, zrozumienia i humoru codzienne relacje domowników zakłócane są lękiem o przyszłość i oczekiwaniem na kolejne decyzje służb do spraw cudzoziemców.

Seanse Kinoterapii, odbywające się w kinie ECK to o wiele więcej, niż oglądanie dobrych filmów. Tematyka poszczególnych filmów jest punktem wyjścia do dalszych działań. Uczestnicy mogą, dzięki spotkaniom ze specjalistami poznać problemy społeczne otaczającego nas świata oraz sposoby walki z nimi. Specjaliści poruszają problemy wykluczenia niepełnosprawnych, uzależnionych, starszych.

KINOTERAPIA – film „Girl”

08.01.2022

Lara marzy o staniu się kobietą i karierze tanecznej. Przed nią wyjątkowy, lecz niełatwy czas wchodzenia w dorosłość, doświadczania nowych pragnień, tworzenia się tożsamości. „Girl” to dojrzałe, poruszające kino o trudnej akceptacji własnego ciała i wyczerpującej walce z jego ograniczeniami, ale również pełna emocji historia o podążaniu za marzeniami. W roli tytułowej, nagrodzony w Cannes, zjawiskowy Victor Polster.

„Girl” to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, prawdziwą biografią. „W 2009 roku, gdy miałem 18 lat, przeczytałem w belgijskiej gazecie artykuł o młodej dziewczynie, która chciała zostać baleriną, ale urodziła się jako chłopak.” – wspomina reżyser. „Zaintrygowała mnie ta piętnastolatka – oto postanowiła wybrać swoją tożsamość na przekór reakcjom innych. Dostrzegłem w niej odwagę, którą niekoniecznie odnalazłem w sobie i odczuwałem wielki entuzjazm związany z perspektywą sportretowania jej w filmie. Już wtedy wiedziałem, że mój pełnometrażowy debiut będzie opowiadał właśnie o niej, o jej pogoni za spełnieniem marzenia o byciu baleriną. Był to dla mnie przepiękny symbol próby osiągnięcia najwyższej formy kobiecości podczas przechodzenia przez medyczny proces transformacji ciała, żeby stać się kobietą.”

KINOTERAPIA – film „Ojciec”

18.12.2021

To przejmujący obraz o przemijaniu i miłości. Laureatka Oscara, Olivia Colman gra Annę, która stara się opiekować 80-letnim ojcem, Anthonym (Anthony Hopkins). Anne martwi się stanem ojca, który wykazuje oznaki demencji. Anthony ma raz lepsze raz gorsze dni, potrafi kaprysić, odrzuca kolejnych opiekunów, proponowanych przez córkę. Anna widzi jak ojciec powoli gaśnie.

Film „Ojciec” to intymny zapis relacji ojca i córki. To obraz pełen refleksji nad kruchością ludzkiego życia, stanowi więc idealny materiał kinoterapeutyczny.
Prelekcję przed filmem i rozmowę po seansie poprowadzi pani Lucyna Kryłowicz.

KINOTERAPIA – film „Sound of metal”

17.12.2021

Opowieść o losach pary, dwojga muzyków, którzy z dnia na dzień muszą zmierzyć się z wyzwaniem bezpowrotnie zmieniającym ich życie.

W rolach głównych znakomici Riz Ahmed (nominacja do Oscara), Olivia Cooke i Paul Raci (nominacja do Oscara), a jednym z twórców filmu jest Derek Cianfrance, reżyser „Blue Valentine”.

KINOTERAPIA – film „Mój brat ściga dinozaury”

15.11.2021

Aby zdobyć uznanie w nowej szkole, nastoletni Jack ukrywa prawdę o swojej rodzinie i bracie z zespołem Downa. Nie przypuszcza, że kłamstwo ma krótkie nogi, a mały Gio ma niesamowite moce, których nikt się nie spodziewał! Od pierwszych dni życia małego Gio, Jack wierzy, że jego brat jest wyjątkowy, specjalny, po prostu najlepszy – niczym superbohater, który przybył z innej planety! Z czasem poznaje prawdę: Gio ma zespół Downa i dla Jacka staje się powodem do wstydu. Kiedy chłopak trafia do nowej szkoły, poznaje czarującą Ariannę i chce zaimponować kolegom z zespołu muzycznego. Postanawia więc ukrywać przed znajomymi istnienie swojego brata… Pełna dobrej energii opowieść o więzach rodzinnych, dojrzewaniu i prawdzie, która zawsze jest cenniejsza niż kłamstwo.

Film opowiada przede wszystkim o rodzinie i potrzebie akceptacji. W seansie uczestniczyć będą Patrycja Karpińska i Anna Anszczak — psycholożki, które poprowadzą dyskusję z młodymi widzami.

KINOTERAPIA – film „Zabawa, zabawa”

28.09.2021


40-letnia prokurator Dorota (Agata Kulesza) pije, by – jak sama mówi – „nie zwariować”. Zasłaniając się immunitetem, ukrywa wszystkie wykroczenia popełnione „pod wpływem”. Skutecznie pomaga jej w tym mąż, znany polityk (Marcin Dorociński). Studentka Magda (Maria Dębska) lubi ostro imprezować, ale świetnie się uczy i ma super pracę, więc nikt nie robi jej z tego wyrzutów. Dla szanowanej chirurg – Teresy (Dorota Kolak) każdy pretekst jest dobry, żeby się napić. Alkoholu nie odmawia sobie nawet w pracy, w szpitalu dziecięcym, którego jest ordynatorem. Wkrótce, w życiu każdej z kobiet nastąpią wydarzenia, po których ich problem przybierze na sile. Czy wspierane przez rodziny i przyjaciół bohaterki zdążą go w porę pokonać?

Remont kawiarni kinowej zakończony!

Prace remontowe zakończyły się, sala główna kawiarni wraz z kuchnią, pomieszczeniem socjalnym oraz toaletą dla klientów  jest już gotowa.

Trwają zakupy mebli oraz sprzętu – niedługo pojawią się wygodne fotele oraz stoliki, a niebawem zakupiony zostanie sprzęt do nagłośnienia oraz projektor z ekranem.

Remont kawiarni powoli dobiega końca!

Wymienione zostały okna oraz oświetlenie we wszystkich pomieszczeniach, odświeżono i odmalowano ściany, a także wyremontowane zostały pomieszczenia socjalne dla pracowników, kuchnia, łazienka dla klientów, która dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kafejka pomoże w promocji Kina ECK m.in. poprzez prowadzone w niej warsztaty kinoterapii i spotkania grup dyskusyjnych. Niebawem pokażemy wam zdjęcia z realizacji projektu, nie możemy się już doczekać kiedy będziemy mogli zaprosić Was do siebie i razem porozmawiać o kinie.

Rozpoczęcie prac remontowych

19 stycznia 2021r. podpisana została umowa z firmą Grundung Sp. z o.o. z Białegostoku na remont pomieszczeń kawiarni wraz z zapleczem.

Zakończenie prac jest planowane na 31 marca 2021r.

Prace rozpoczęły się już na drugi dzień od podpisania umowy. Powoli całe pomieszczenie zmienia się, stawiane są nowe ściany, wymienione zostaną okna, a wnętrza wkrótce nabiorą nowego blasku.

Planujemy stworzenie miejsca o klimacie filmowym, gdzie swobodnie będzie można odpocząć, napić się dobrej herbaty i podyskutować na tematy filmowe. Kawiarnia przejdzie generalny remont. Całkowicie zmieniamy wystrój oraz charakter tego miejsca.

W kawiarni zostanie zamontowany projektor wraz ze specjalnym ekranem, sieć Wi-Fi oraz zakupiony zostanie sprzęt dźwiękowy, wszystko po to, aby prowadzone działania stały na jak najwyższym poziomie.

W ramach projektu „Zamknięci w celuloidzie – film jako narzędzie włączenia społecznego” planujemy również zakup sprzętu do prowadzenia warsztatów animacji poklatkowej, przeprowadzenie warsztatów kinoterapii dla osób pracujących z grupami defaworyzowanymi, sesje kinoterapii dla młodych i starszych, polsko-litewskie wymiany młodzieży i seniorów o tematyce filmowej, polsko-litewską konferencją dotyczącą kinoterapii, a na sam koniec, stworzony zostanie podręcznik kinoterapii.

O projekcie

To polsko-litewskie przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Programu Interreg V-A Litwa-Polska i będzie realizowane wspólnie przez dwóch partnerów: Ełckie Centrum Kultury, będące liderem, oraz Centrum Kinowe „Romuva” z Kowna – najstarsze litewskie kino, działające od 1940 roku.

Wykluczenie społeczne jest jednym z problemów doświadczanych po obu stronach polsko-litewskiej granicy. W projekcie dwie instytucje publiczne, wiedząc z doświadczenia, że udział w życiu kulturalnym i edukacji artystycznej może odgrywać znaczącą rolę w zwalczaniu ubóstwa poprzez włączenie społeczne bardziej wrażliwych grup społecznych, zdecydowały się połączyć siły i wykorzystać uniwersalne medium – kino – aby zaangażować społecznie słabsze grupy z Ełku i Kowna w szereg działań, które podniosą ich poczucie własnej wartości i motywację do zmiany, pozwalając poczuć się ważną częścią społeczeństwa.

Co się wydarzy?

  • w ECK powstanie kafejka kinowa – miejsce do działań związanych z kinem,
  • partnerzy zakupią sprzęt do prowadzenia warsztatów animacji poklatkowej,
  • wspólne działania kulturalne:

Działania projektu skierowane będą do dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji, w wieku 7-17 lat, oraz do seniorów 60+.

Realizacja projektu rozpoczęła się 1 lipca 2020 r., a zakończy się 31 grudnia 2021 r.

Wartość projektu to 207 750,84 euro, w tym dofinansowanie: 176 588,20 euro (85%).