SZTUKA KOLORU – kolor w sztukach wizualnych

Wernisaż „Full Color” w ramach projektu „Sztuka koloru – kolor w sztukach wizualnych” dostarczył uczestnikom warsztatów wiele emocji. Dla większości z nich to był pierwszy raz, kiedy mogli podziwiać swoje prace na wystawie. Każdy z uczestników, prowadzących oraz odwiedzających wystawę, mógł zabrać ze sobą do domu egzemplarz katalogu, w którym zamieszczone zostały zarówno opisy działań, zdjęcia prac powstałych podczas warsztatów, jak i uczestników w trakcie pracy nad nimi.

Dziękujemy, za wszystkie miłe słowa i prośby o kontynuacje projektu. Mamy nadzieję, że z kolorem spotkamy się jeszcze nieraz.
Wystawę można oglądać do 15.01.2022r.

Wystawa FULL COLOR – wernisaż 4.12.2021, godz. 16:00 – Galeria Holl

Wystawa składa się nie tylko z prac uczestników letnich warsztatów, ale też zdjęć oraz filmu pokazującego tajniki powstawania tych dzieł. Jest to swoiste podsumowanie cyklu warsztatów, których punktem wyjścia i dominantą było wykorzystanie koloru w różnych technikach. Wystawę będzie można oglądać w godzinach otwarcia Ełckiego Centrum Kultury do 15 stycznia 2022 roku.

Monidło (04.09.2021)

Warsztaty poświęcone kolorowaniu czarno-białych starych zdjęć. Podczas spotkania uczestnicy kolorowali tuszami artystycznymi wydruki zdjęć o tematyce związanej z historycznym Ełkiem (krajobrazy / architektura) oraz własne portrety, które powstawały na bieżąco podczas warsztatów.

Prowadząca: Katarzyna Zabłocka — absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu / Wydział Sztuk Pięknych / Specjalizacja Plastyka Intermedialna. Nauczyciel w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Grottgera w Supraślu. Prowadzi autorską Pracownię Realizacji Intermedialnych. Asystent w Instytucie Sztuk Plastycznych i Konserwacji Dzieł Sztuki Politechniki Białostockiej gdzie prowadzi zajęcia z Fotografii i Grafiki Multimedialnej. Współpracuje z Filmoteką Narodową – Instytut Audiowizualny jako Lider i Trener Programu Filmoteka Szkolna. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Realizuje projekty z zakresu sztuk wizualnych oraz warsztaty z zakresu edukacji kulturalnej dzieci, młodzieży i dorosłych. Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku i Marszałka Województwa Podlaskiego. Laureatka: Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2015, nagrody indywidualnej Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie 2015 oraz wyróżnienia „Za naprawianie świata” im. Ireny Sendlerowej 2015.

Kolograf (28.08.2021)

Spotkanie z kolorem w sztukach graficznych. Uczestnicy warsztatów pracowali na papierach graficznych i korzystali z farb, które sami mieszali. Same prace polegały na zbudowaniu odpowiedniej kompozycji oraz wykorzystaniu w niej odbić i multiplikacji oraz różnorodnych faktur. Odbijane były materiały organiczne np. liście oraz przedmioty codziennego użytku np. sznurki, kształty wycięte z kartek.

Prowadząca: Marta Muszyńska-Józefowicz — absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 13 lat jest nauczycielką technik druku artystycznego w PLSP w Supraślu. Przeprowadziła wiele warsztatów plastycznych w temacie szeroko pojętej grafiki, oraz malarstwa intuicyjnego. Uczestniczy w konkursach i przeglądach graficznych, jest laureatką przeglądu artystycznego „Konfrontacje sztuki” oraz międzynarodowego konkursu na małą formę graficzną „Wyspa fantazji”.

Barwienie (14.08.2021)

Warsztaty polegające na eksperymentowaniu z materiałami, kolorami, wzorami. Uczestnicy poznawali techniki barwienia tkanin i tworzyli własne unikatowe wzory. Warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Podczas praktycznej części uczestnicy stosowali dwie techniki: shibori i stempla.

Prowadząca: Ewa Chacianowska – artystka wizualna, ukończyła Istituto Europeo di Design w Rzymie z tytułem grafic designer. Jeszcze w czasach szkolnych stworzyła Grupę malarską “New Icon” (później nazwaną “Nową Ikoną”). Pracuje w wielu dziedzinach sztuki: malarstwo, rzeźba, instalacja, fotografia, video, land art. Realizuje związane z modą projekty artystyczne wykorzystując tradycyjne techniki tkackie. Współpracuje z teatrami przy projektowaniu i realizacji scenografii i kostiumów. Kuratorka Galerii Arsenał w Białymstoku.

Akwarela (31.07.2021)

Warsztaty związane z malarstwem akwarelowym odbyły się plenerze. Uczestnicy najpierw malowali martwą naturę, dzięki której poznawali specyfikę pracy z farbami wodnymi, potem udali się nad Ełckie jezioro, gdzie malowali pejzaż.

Prowadzący: Stefan Wyszkowski — artysta malarz, Absolwent Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Emerytowany nauczyciel malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Wieloletni Organizator Międzynarodowego Pleneru Akwarelowego we współpracy z Mińskiem na Białorusi.

Na blejtramie (17.07.2021)

Warsztat malarski z masą teorii i praktyki. Głównym tematem była kolorowa martwa natura, malowana etapami za pomocą farb akrylowych. Podczas części teoretycznej poruszaliśmy zagadnienia odnośnie wiedzy o kolorze, kompozycji, sposobach nakładania farby, organizacji stanowiska pracy. Uczestnicy uczyli się tez mieszania farb w celu uzyskania najbardziej pożądanych odcieni.

Prowadzący: Łukasz Gireń — uczył się samodzielnie oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie uzyskał dyplom z wynikiem celującym w pracowni technik metalowych. Obecnie uczy rysunku w ramach godzin zleconych na Politechnice Białostockiej w Instytucie Sztuki na kierunku Grafika. Działa rysunkiem i malarstwem, inspiruje się dziką naturą, ludźmi, historią sztuki i muzyką. Pracuje nad planem doskonałym — metodą nauczania rysunku i malarstwa dla osób początkujących i średniozaawansowanych

Mural (3.07.2021)

Zajęcia polegające na stworzeniu Muralu na ścianie Amfiteatru Ełckiego Centrum Kultury. Zajęcia te były wyzwania nie tylko ze względu na formę realizacji (praca grupowa), ale też ze względu na powierzchnię, perspektywę i kolor. Była to niesamowita przygoda, której efekty możecie obejrzeć w galerii poniżej.

Prowadzący: Grzegorz Radziewicz — ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem sztalugowym oraz grafiką artystyczną. Prezentował swoje obrazy oraz grafiki na 30 wystawach indywidualnych, oraz ponad 80 wystawach zbiorowych. Pokazywał swoje prace w Polsce, USA, Anglii, Portugalii, Japonii. Oprócz szeroko rozumianego malarstwa i grafiki często działa na pograniczu sztuk plastycznych z poezją, muzyką oraz teatrem.


Ruszamy z ZAPISAMI!

6 wyjątkowych warsztatów dla młodych i trochę starszych 🙂

Przez całe lato będzie naprawdę KOLORowo 🙂

Kartę zgłoszenia można pobrać tutaj.

Należy ją dostarczyć do Ełckiego Centrum Kultury, ul. Wojska Polskiego 47 lub elektronicznie na adres malgorzata.galczynska@eck.elk.pl

Pamiętajcie, że liczba miejsc jest ograniczona 😉

Więcej informacji znajdziecie poniżej.

O projekcie

Pod tą nazwą kryje się cykl działań edukacyjnych skierowanych do młodzieży, dorosłych i seniorów. Sztuka koloru to spotkania z artystami, w trakcie których uczestnicy będą mogli rozwijać swoją kreatywność, umiejętności manualne oraz wiedzę. Sześć warsztatów przybliży uczestnikom różne dziedziny „obcowania z kolorem”, a cały cykl zwieńczy wystawa „Full color”.

Warsztaty:

  • Mural (prowadzący: Grzegorz Radziewicz)

Uczestnicy będą mieli możliwość pracowania z nową powierzchnią, perspektywą i kolorem w dużej skali. Grupa zaprojektuje oraz wykona mural na ścianie Amfiteatru Ełckiego Centrum Kultury. Zapisy ruszą już wkrótce.

Grupa docelowa: młodzież (15 osób)

Czas trwania warsztatu: 6 godzin zegarowych.

  • Na blejtramie (prowadzący: Łukasz Gireń)

Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się o tajnikach oraz ciekawych rozwiązaniach w pracy z kolorem w technice akrylu. Będą pracować na profesjonalnych blejtramach, a prowadzący omówi główne problemy oraz efekty związane z mieszaniem farb.

Grupa docelowa: dorośli i seniorzy (15 osób)

Czas trwania warsztatu: 6 godzin zegarowych.

  • Akwarela (prowadzący: Stefan Wyszkowski)

Warsztat polegać będzie nie tylko na wydobyciu malarskiej ekspresji, ale przede wszystkim na poznaniu tajemnic warsztatu technik akwarelowych. Warsztat ten zakłada nie tylko zdobywanie wiedzy teoretycznej, ale też możliwość wyrażenia emocji, uzyskania swobody twórczej oraz znalezienia właściwych i indywidualnych środków plastycznego wyrazu.

Grupa docelowa: młodzież (15 osób)

Czas trwania warsztatu: 6 godzin zegarowych.

  • Barwienie (prowadząca: Ewa Chacianowska)

Sztuka koloru to nie tylko malarstwo. Podczas tego warsztatu uczestnicy poznają tajniki barwienia tkanin: eksperymentowania z materiałami, kolorami, wzorami. Grupa pozna techniki barwienia tkanin takie jak shibori oraz metoda stempla, dzięki czemu każdy uczestnik stworzy unikatową, własną tkaninę.

Grupa docelowa: dorośli i seniorzy (15 osób)

Czas trwania warsztatu: 6 godzin zegarowych.

  • Kolograf (prowadzący: Marta Muszyńska – Józefowicz)

Warsztat polegać będzie na poszukiwaniach i eksperymentowaniu z fakturami. Możliwość odbijania różnego rodzaju materiałów, rysunków i multiplikacja będzie punktem wyjścia do rozważań i prac warsztatowych.

Grupa docelowa: młodzież, dorośli i seniorzy (15 osób)

Czas trwania warsztatu: 6 godzin zegarowych.

  • Monidło (prowadzący: Katarzyna Zabłocka)

Uczestnicy dowiedzą się czym jest monidło oraz zgłębią warsztat manualnego kolorowania czarno-białych zdjęć. Grupa będzie pracować zarówno na zdjęciach krajobrazów, jak i portretach. Każdy uczestnik będzie mógł się zapoznać z pracą z kolorowymi tuszami.

Grupa docelowa: dorośli i seniorzy (15 osób)

Czas trwania warsztatu: 6 godzin zegarowych.

 

Realizacja projektu: 1 maja – 31 grudnia 2021 r.

Wartość projektu: 47 350,00 zł, w tym dofinansowanie – 33 000,00 zł.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 209 r. o grach hazardowych.