Czwarta ściana – teatr bez krindżu

Wydarzy się

Na spektakle teatralne zapraszamy zorganizowane grupy szkolne, a na warsztaty impro – indywidualnych uczestników.

 

3 października 2024 / godz. 11:00 / 90 min. / wiek 16+

Skłodowska. Radium Girl w reż. Agaty Biziuk

Spektakl inspirowany biografią Marii Skłodowskiej-Curie

Teatr Papahema

Występują: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel

Biografii Marii Skłodowskiej-Curie nie obejmują prawa autorskie. Przynależy ona do strefy publicznej. Możemy jej używać. Maria jest twarzą feminizmu, kobietą-mitem, produktem. Podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię. Czy jednak nasza bohaterka chciałaby ją współtworzyć jako świadoma jednostka? Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także przynależnej systemowi edukacji tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. (https://teatrpapahema.pl/sklodowska-radium-girl/)

   

 

15 października 2024 / godz. 12:00 / 90 min. / wiek 13+

Publiczność rządzi    

Spektakl improwizowany

Impropol

Występują: Maria Gudejko, Michał Głowacki, Antoni Machoń, Tomasz Majer

Publiczność rządzi jest formatem improwizacji teatralnej, w której to widzowie decydują, w jakim kierunku ma się potoczyć akcja poszczególnych scen. Krótkie gry teatralne, szybkie tempo, wielość stylów, a wszystko pod dyktando zbiorowego reżysera – publiczności, która podrzuci kwestię, wybierze konwencję, a nawet da się zaprosić na scenę. Dużo humoru, piosenki, teatr i kabaret – po prostu IMPRO.

     

 

29 października 2024 / godz. 11:00 / 90 min. / wiek 15+

Pustostany w reż. Waldemara Wolańskiego

Monodram Łucji Grzeszczyk-Żukowskiej na podstawie tekstu o tym samym tytule, autorstwa pisarki młodego pokolenia – Doroty Kotas.

Białostocki Teatr Lalek

Bohaterka spektaklu, po drastycznej podwyżce czynszu, postanawia zasiedlić opuszczone po śmierci sąsiadki mieszkanie. Spektakl składa się z opowiastek – historyjek z warszawskiego osiedla, dziejących się w różnych miejscach – na poczcie, w kwiaciarni, kiosku, a ich częścią wspólną jest młoda dziewczyna, która bacznie obserwuje otaczającą ją rzeczywistość. W spektaklu dużo jest humoru, purnonsensu, żartów rysunkowych i muzycznych, ale opowieści podszyte są smutkiem, widocznym w woli przetrwania i zabiegach automotywacyjnych, polegających na udzielaniu sobie samej dobrych rad. Spektakl, chociaż komediowy i ironiczny, dotyka problemu depresji, „pustostanu”, który może na różnych etapach życia dotykać każdego z nas. (https://www.btl.bialystok.pl/spektakle/pustostany/)

   

Fot. K. Bieliński

 

13 listopada 2024 / godz. 11:00 / 70 min. / wiek 13+

 Hejter, czyli jeden z nas

Spektakl improwizowany

Teatr Komedii Impro

Występują: Improwizatorzy z Teatru Komedii Impro

Akcja spektaklu toczy się gdzieś na zwykłym polskim osiedlu lub blokowisku. Żyją tam przeciętni i niczym niewyróżniający się mieszkańcy, którzy znają się, czasem lubią, czasem nie… Wiodą normalne i spokojne życie wypełnione radościami i smutkami, marzeniami i pragnieniami. Nagle z tej społeczności znika jedna osoba. Co się stało? Sprawa jest prosta, a rozwiązanie zagadki jest znane każdemu z nas: ktoś nie wytrzymał presji otoczenia i niczym nieuzasadnionego hejtu. Kto tego kogoś tak skrzywdził? Kto jest tytułowym Hejterem? Kto wydaje się być przyjacielem, lecz w rzeczywistości anonimowo krzywdzi innych w sieci? (https://teatrkomediiimpro.pl/hejter-czyli-jeden-z-nas-edukacyjny-spektakl-dla-mlodziezy/)

   

 

Warsztaty impro / 4,5 h / wiek 13+

15 listopada / godz. 15:30 – 20:00

16 listopada / godz. 10:00 – 14:30

17 listopada / godz. 10:00 – 14:30

Impro, czyli teatr improwizowany, to forma, w której gra jest spontaniczna, bez scenariusza. Impro uwalnia umysł, uczy uważności, wzmacnia poczucie własnej wartości improwizatora, oswaja porażkę, a poza tym jest po prostu świetną zabawą i sposobem na kreatywne spędzenie wolnego czasu.

Warsztaty poprowadzi Katarzyna Michalska – aktorka (absolwentka łódzkiej „Filmówki”), niestrudzona propagatorka sztuki improwizacji w Polsce, genialna improwizatorka z wieloletnim doświadczeniem, także w pracy z młodymi ludźmi.

Fot. A. Majer

 

Bilety na spektakle w cenie 15 zł są dostępne w kasie ECK.

Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy:

tel.: 87 621 80 00 / e-mail: sekretariat@eck.elk.pl / osobiście: sekretariat ECK (pokój nr 30)

O projekcie

Młodzieżowa edycja realizowanego od lat wydarzenia „Czwarta ściana – ełckie spotkania teatralne”, w trakcie której zaprosimy młodych ludzi na spektakle teatralne oraz warsztaty impro, próbując nie tylko umożliwić im spotkanie z profesjonalistami teatru i ich twórczością, ale także nawiązać dialog o doświadczanych przez dzisiejszą młodzież trudnościach i problemach.

Plan na jesień:

  • Skłodowska. Radium Girl Teatru Papahema – spektakl inspirowany biografią Marii Skłodowskiej – Curie
  • Publiczność rządzi w wykonaniu grupy Impropol – improwizacja teatralna
  • monodram Pustostany Białostockiego Teatru Lalek
  • Hejter, czyli jeden z nas Teatru Komedii Impro – spektakl improwizowany
  • warsztaty impro

Realizacja projektu: 1 czerwca – 31 grudnia 2024 r.

Więcej informacji wkrótce.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.