Śpiewająca Polska

Ełckie Centrum Kultury zostało beneficjentem programu rozwoju chóralistyki szkolnej „Śpiewająca Polska” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ełckie szkoły już po raz trzeci uczestniczą w Programie. Z roku na rok liczba uczestników jest większa. W tegorocznej edycji wezmą udział trzy chóry z Ełku:

  1. „Fantazja” ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Władysława Szafera,
  2. „Hajduczki” ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza,
  3. „Canzonetta” z Gimnazjum nr 4
    oraz chór „Feliksinki” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach.

Poniżej plakaty przygotowane przez chóry w celu promocji Programu w ich szkołach:

W Ełckim Centrum Kultury odbyło się niezwykłe spotkanie młodych wykonawców biorących udział w Ogólnopolskim Programie Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska” realizowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczysty koncert zainicjowała pani Honorata Cybula, która jest regionalnym koordynatorem programu działającym w imieniu Narodowego Centrum Kultury. Spotkanie chórów prowadziła pani Joanna Kotarska. Obie panie są wykładowcami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Pracują w Instytucie Muzyki.

Jako pierwszy wystąpił chór „Fantazja” z SP4 prowadzony przez pana Tomasza Sulimę, który zaprezentował: Gaude Mater Polonia, Legiony, Tu wszędzie jest moja ojczyzna, Dziecięcy blues i kanon De dum. W repertuarze chóru „Hajduczki” z SP3 znalazły się utwory: Pamięć w nas, Piechota, Marsz pierwszej brygady, Popod turnie, Solo w chórze czy w duecie. Chór prowadzi pani Maria Bielska. Chór „Feliksinki” z Wydmin pod dyrekcją Beaty Ordyniec zaśpiewał: O mój rozmarynie, Rozkwitały pąki białych róż, Śpij Aniołku, Psalm 117 w opracowaniu chóralnym i Rodzina z Kabaretu Starszych Panów. Zwieńczeniem był koncert chóru „Canzonetta” z G4, prowadzony przez panią Annę Świderską. W ich wykonaniu usłyszeliśmy: Rotę, A jeśli ciebie ja zapomnę, Nie lękajcie się.

Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, odbyły się również warsztaty, na których wykonawcy mogli poznać tajniki śpiewu zbiorowego. Chórzyści mogli zdobyć wiedzę i nauczyć się jak czerpać radość ze wspólnego śpiewania.

tekst: Anna Borkowska-Miszkiel, SP4 w Ełku