RAZEM – współpraca kulturalna na polsko-rosyjskim pograniczu

Projektowe inwestycje / 23 listopada 2020 / Ełk&Sowieck

По русски

20 listopada oficjalnie zakończony został remont piwnicy w Szkole Artystycznej. Pomieszczenia studia fotograficznego, galerii i sali prób zostały wyremontowane i oddane do użytku. Wkrótce ruszamy z zakupami mebli i instrumentów muzycznych, żeby jak najszybciej w nowych pomieszczeniach można było prowadzić zajęcia.

Remont dachu w Teatrze Tilsit w Sowiecku powoli posuwa się do przodu, pogoda sprzyja, więc prace trwają w najlepsze.

Projektowe inwestycje / 9 listopada 2020 / Ełk & Sowieck

По русски

Niestety, nas też nie ominęły problemy. Pandemia spowodowała, że realizacja naszych inwestycji – adaptacji piwnicy w Ełckim Centrum Kultury i remontu dachu Teatru Tilsit – opóźnia się. Zdarzają się problemy z dostawami materiałów, ludzie chorują. Mimo wszystko powoli idziemy do przodu.

W piwnicy zostały ostatnie poprawki, później czekają nas zakupy mebli, sprzętu fotograficznego, instrumentów muzycznych. Remont dachu powoli postępuje i, mimo trudnej sytuacji, jesteśmy dobrej myśli.

Trwa remont w piwnicy Szkoły Artystycznej / 8 września 2020 / Ełk

По русски

Remont piwnicy rozpoczął się w drugiej połowie lipca od instalacji systemu wentylacji. Wentylacja jest już gotowa, chociaż nie było łatwo przebić się przez ponad metrowe mury. Przed nami jeszcze trochę prac – remont klatki schodowej, malowanie ścian, prace wykończeniowe itp. Do końca września wszystko powinno być gotowe.

Remont dachu Teatru Tilsit / 20 lipca 2020 / Sowieck

По русски

Mimo że zespół Teatru Tilsit wyjechał na wakacje, życie w teatrze toczy się dalej. 20 czerwca 2020 r. udało się wreszcie podpisać umowę na naprawę dachu teatru i wkrótce mają rozpocząć się prace remontowe – zepsute elementy konstrukcji zostaną zastąpione nowymi, elementy dekoracji zostaną przywrócone, a rynny wymienione.

Nowy sezon miał się rozpocząć już pod nowym dachem, ale niestety… kolejny sezon rozpocznie się w otoczeniu rusztowań, ponieważ planowany termin zakończenia prac to listopad-grudzień 2020 r.

Adaptacja piwnicy Szkoły Artystycznej / 6 lipca 2020 / Ełk

По русски

Musieliśmy na ten moment trochę poczekać, dwa przetargi nie przyniosły oczekiwanych efektów, ale w końcu udało się znaleźć wykonawcę naszej inwestycji – firmę New House z Ełku. Dzisiaj podpisaliśmy umowę.

Pomieszczenia piwnicy czeka gruntowny remont – m.in. renowacja ścian, podłóg, wymiana instalacji. Wszystko po to, żeby w odnowionych pomieszczeniach powstało studio fotograficzne, sala do prób muzycznych i niewielka przestrzeń wystawowa.

Inwestycja ma zostać zrealizowana do 30 listopada 2020 r.

Zmiany i trochę problemów / 16 czerwca 2020 / Ełk & Sowieck

По русски

Epidemia pokrzyżowała nam trochę plany i w rezultacie wszystkie wydarzenia kulturalne zaplanowane w projekcie odbędą się dopiero w 2021 roku. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze, mamy już nowe terminy:

Dni kultury polskiej / Sowieck / 26-28 marca 2021

Kultura/Natura/Ludzie / Ełk / 10-13 czerwca 2021

Wymiana kulturalna – Rosjanie w Ełku / Ełk / 5-9 lipca 2021

Obóz dla młodzieży „Rosyjskie tradycje” / Czerniakowsk / 8-14 sierpnia 2021

Teatr, muzyka, kuchnia, warsztaty artystyczne, film i in. – będzie się działo.

Niestety, nie uniknęliśmy też innych problemów – nasze dotychczasowe próby wyłonienia wykonawców projektowych inwestycji na razie nie przyniosły efektów. Mimo wszystko nadal walczymy, aby jak najszybciej zabrać się za remonty.

Inwestycje, inwestycje / 29 kwietnia 2020 / Ełk & Sowieck

По русски

Mimo trudności, jakich wszyscy doświadczamy w związku z pandemią, staramy się posuwać do przodu z realizacją naszego projektu. Przed nami spore inwestycje, dokumentacje już gotowe i czekamy na oferty wykonawców.

Mamy nadzieję, że już w maju dowiemy się kto wyremontuje dach Teatru Tilsit w Sowiecku oraz piwnicę działu edukacji kulturalnej ECK (zwanego Szkołą Artystyczną). Oba budynki to zabytki, wymagają ciągłych nakładów, aby dobrze pełnić swoje funkcje. Nowy dach pozwoli uniknąć niszczenia budynku Teatru, a w Szkole Artystycznej pojawią się nowe przestrzenie dla działań kulturalnych – studio fotograficzne, sala prób oraz nowe powierzchnie wystawiennicze.

Aukcja dotycząca dachu Teatru Tilsit odbędzie się 7 maja na stronie www.etp-ets.ru.

Przetarg dotyczący piwnicy Szkoły Artystycznej zostanie rozstrzygnięty 18 maja. Więcej informacji w zakładce PRZETARGI.

Pierwsze spotkanie robocze / 30 stycznia 2020 / Sowieck

По русски

Naszym spotkaniem w gronie trzech partnerów, czyli w komplecie, oficjalnie rozpoczęliśmy realizację projektu. Wiele spraw wymagało omówienia, przede wszystkim wytyczne do realizacji projektu, wspólne działania, które właśnie zaczynamy szczegółowo planować, analizy wymagał budżet i ewentualne zmiany, których na pewno nie unikniemy w trakcie realizacji.

Początki zawsze są trudne, ale mamy nadzieję, że powoli wychodzimy na prostą. Kolejny raz spotkamy się w Ełku, już 16 kwietnia.

Kilka słów o projekcie

По русски

Pomysł projektu narodził się z bliskości i podobieństwa. Bliskości geograficznej oraz podobieństwa dwóch miast porównywalnej wielkości, o podobnej przeszłości i teraźniejszości. Oba miasta doświadczają podobnych problemów – oddalenia od głównych centrów przemysłowych i kulturalnych, co stwarza pewne trudności rozwojowe. Aby ożywić lokalne społeczności, partnerzy zdecydowali się oprzeć wspólny projekt na współpracy kulturalnej. Do udziału w przygotowanych wspólnie wydarzeniach zaproszą mieszkańców obu stron polsko-rosyjskiej granicy.

Kim są partnerzy?

Projekt realizować będzie trzech partnerów – Ełckie Centrum Kultury (lider) i dwie organizacje z Sowiecka w Obwodzie Kaliningradzkim: Teatr młodzieży Мolodyozhnyj i Centrum inicjatyw młodzieżowych.

Co się wydarzy?

Przede wszystkim zapraszamy do udziału we wspólnych wydarzeniach prezentujących polską i rosyjską muzykę, teatr, film, angażujących dzieci i dorosłych do kreatywnej zabawy.

Młodych ludzi z Polski i Rosji zaprosimy na międzynarodowe obozy wakacyjne, a podczas nich – na warsztaty artystyczne.

Zostaną również zrealizowane dwie inwestycje – w Ełku będzie to adaptacja piwnicy Szkoły Artystycznej na cele edukacji kulturalnej, a w Sowiecku – remont dachu Teatru Tilsit.

Realizacja projektu: 1 stycznia 2020 r. – 31 grudnia 2021 r.
Wartość: 444 115,90 €, w tym dofinansowanie: 399 704,31 € (90%)

Kontakt: plru@eck.elk.pl; +48 87 621 80 05

Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych.

Wyłączną odpowiedzialność za treść strony ponosi Ełckie Centrum Kultury i w żadnym wypadku nie może być ona traktowana jako stanowisko Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej czy Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.