II edycja Festiwalu Teatrów Plenerowych

"Bez kurtyny" 2022 II edycja Festiwalu Teatrów Plenerowych

03
-
10
lip
2022
teren miasta Ełk
Ełckie Centrum Kultury
teren miasta Ełk,
Wstęp wolny

Szczegółowy program:

Do pobrania: Ulotka – bez kurtyny 2022

 

 

3 lipca 2022 r.

godz. 1700 Orkiestra na Dużym Rowerze (przejazd Promenadą od ul. Pułaskiego do Parku Muzycznego, koncert)

Koncerty zespołu to niepowtarzalne wyprawy przez różne gatunki i style całego muzycznego świata. Publiczność zgromadzona na występach staje się uczestnikiem podróży, której kierunek nadaje spontanicznie załoga band’u. Wynikiem takiej, często improwizowanej, dźwiękowej ekspedycji są żywiołowo tworzone unikatowe aranżacje, które zaskoczyć mogą nawet najbardziej wnikliwych poszukiwaczy nietuzinkowych brzmień.

godz. 1900 „Szeleszcząca Trawa” – Teatr Delikates (Park Muzyczny)

„Szeleszcząca Trawa” to spektakl zrealizowany na podstawie opowiadania Siegfrieda Lenza „Wąskotorowa kolejka imienia Paula Poppa” ze zbioru opowiadań „Słodkie Sulejki” w przekładzie z języka niemieckiego Marianny Świętek.

4 lipca 2022r.

godz. 1700 „Piękne Nic” – Teatr Mimo (skwer przy ul. Pułaskiego)

Pokój, a w nim bohater opowieści tkwiący w pętli czasu. Nic w tej przestrzeni nie jest tym, czym się początkowo wydaje. Okna, drzwi, ściany i przedmioty mają własny pomysł na obserwowane przez nas postaci. Czym jednak jest to miejsce? Co jest wspomnieniem, co rzeczywistością, a co tym, co dopiero ma nadejść?

godz. 2000 „Peregrinus” – Teatr KTO (Plac Miejski)

Inspirowany poezją T. S. Eliota wędrujący spektakl uliczny pokazuje dzień z życia współczesnego everymana. W efektownej wizualno-choreograficznej formie, z groteskowym przymrużeniem oka, dotkliwie obnaża pułapki współczesnego świata, w które masowo dajemy się łapać, bezrefleksyjnie tracąc linie papilarne naszych dusz. Czy zbiorowe opętanie Peregrinusów ma swój kres? Czy w tej podróży padamy ofiarami dybuków czy może sami się nimi stajemy?

godz. 2130 „Ja gore” – Teatr AKT (Plac Jana Pawła II)

Żywioł ognia, praprzyczyna wszystkiego jest główną inspiracją widowiska Teatru Akt. Symbol życia i śmierci, miłości i płodności, przemiany, pasji, walki i oczyszczenia jest kołem napędowym całego zdarzenia. Z jednej strony „rozpala” swych animatorów, z drugiej sam staje się plastyczną materią tworzącą przestrzenne obrazy. Taniec, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworząc niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz i sprawiają, że widzowie stają się świadkami swoistego rytuału.

5 lipca 2022r.

godz. 1700 „Morskie Opowieści” – Teatr Łata (Park Muzyczny)

“Morskie opowieści” to pełen humoru spektakl familijny, od 3+ do 103 +, opowiadający o tym, że ciągle czegoś szukamy, nie widząc, że to, co najważniejsze jest tuż obok nas. Spektakl nawiązuje do slapsticku rodem z niemego kina – uczy i bawi jak filmy z Charlie Chaplinem.

godz. 2100 „Ślepcy” – Teatr KTO (Plac Miejski)

Monumentalne widowisko plenerowe – w 10 lat po premierze – w roku, w którym pandemia koronowirusa zatrzymała świat, jest jeszcze bardziej dotkliwą diagnozą współczesnych mechanizmów, nieracjonalnych wyborów, strachu, nieuczciwości i dezinformacji. Coś, co wczoraj wydawało się fikcją, dzisiaj może okazać się rzeczywistością…
Spektakl nominowany do nagrody Total Theatre Award 2012 w Edynburgu w kategorii Physical/Visual Theatre, zaprezentowany dotychczas ponad 100 razy na 50 festiwalach na całym świecie.

6 lipca 2022r.

godz. 1700 „Kawaler” – Pjoter (Park Muzyczny)

Amant, absztyfikant, nieżonaty, singiel? Ten, który wiecznie poluje na miłość, jednocześnie desperacko próbując zachować swoje święte rytuały codzienności. Jak bardzo można być samotnym w otoczeniu pięknych kobiet (przystojnych mężczyzn?) – zawsze jednej, do czasu gdy nie będzie to następna, następny? No, tak maksimum dwie? Jakich trzeba poświęceń, by być tylko z jednym na wyłączność? I czy to w ogóle możliwe, by kochać tylko jedną?

godz. 1800 „Etsumon” – Afuma (Pokaz szczudlarski, Plac Miejski)

Popis szczudlarski barwnie połączony ze sztuką żonglerki, tworzeniem żywych rzeźb oraz elementami komedii. Artyści, którzy patrzą na publiczność z wysokości 5 metrów, zachwycają umiejętnościami – a wszystko to w rytmie afrykańskich bębnów i w atmosferze dobrej zabawy!

godz. 1900 „Pelat” – Joan Catala (Plac Miejski)

Pelat to spektakl, który przekracza granice pomiędzy tańcem, cyrkiem, teatrem i sztuką performansu, a także między publicznością i sceną. Opierając się na relacji performera, przedmiotu i gestu, artysta tworzy w nim przestrzeń dla wyobraźni oraz angażuje publiczność do udziału w ulotnym rytuale zbiorowego przeżycia i współodpowiedzialności. Stworzony w 2013 roku spektakl otrzymał szereg prestiżowych nagród i od tej pory stale podróżuje po całym świecie.

8 lipca 2022r.

godz. 1800 „Zmysły” – A3Teatr (start: skwer przy ul. Pułaskiego do Parku Muzycznego)

Wszechobecne Baby! Kuszące, flirtujące, pociągające, szalejące, wrzeszczące, śpiewające i rozśmieszające – zagadkowo, z przymrużeniem oka, zza trzepotu rzęs uwodzą publiczność „Zmysłowym” surrealistycznym kabaretem lirycznym.

godz. 2200 „Słońce na wschodzie na zachodzie księżyc. Sen nocy letniej” – A3Teatr (parada lampionów przejdzie Promenadą od Bulwarów nad rzeką Ełk do Parku Muzycznego)

Wieczorna parada – w miastach, wśród drzew i parków. Niesforna i przewrotna w akcji, porywa widzów do tańca, ujmuje śpiewem, wodzi na pokuszenie muzyką i korowodami, nie grzeszy prowokacją. Rozświetla noc wielkimi lampionami-maskami, których światłem są tylko drgające świece, ukryte wewnątrz. W postaciach mitycznych stworów: jednorożca, byka, konia, ryby, smoka – ukryci są aktorzy, dzwony i dzwonki. W spektaklu nie ma słów, jest siła muzyki granej na żywo, śpiew ludzkiego głosu.

9 lipca 2022r.

godz. 1900 „Wyspa Limbo” – Teatr Pijana Sypialnia (Amfiteatr ECK)

W serialu wszystko wydaje się ładniejsze i prostsze. Ale co by było, gdyby nasze życie przeniosło się do telenoweli? Wtedy znaleźlibyśmy się na WYSPIE LIMBO. Spektakl WYSPA LIMBO to bomba energetyczna, emocjonalny rollercoaster polany sosem z absurdu. Proste sytuacje stają się trudne… i na odwrót.

10 lipca 2022r.

godz. 1500 „Piecuch” – Teatr Barnaby (Park Muzyczny)

Spektakl „O najwspanialszym Piecuchu” to historia jednego z trzech synów starego króla, który chce udowodnić ojcu, że jest wartościowym człowiekiem i „coś z niego będzie”. Wyrusza więc na podbój świata na czarodziejskim koniu. Przy swoim boku ma zaczarowaną szablę, która pokona każdego potwora. Na swojej drodze napotyka wiele przygód. Mierzy się z niejednym smokiem, rozwiązuje także liczne zagadki. Spektakl jest odgrywany w formie teatru figur drewnianych.

godz. 1700 „Poznajcie Franka” – Olsztyński Teatr Uliczny (skwer przy ul. Pułaskiego)

Familijny spektakl plenerowy, dla dzieci, młodzieży i dorosłych! Co się stało, to się nie odstanie – głoszą stare hasła. Ale z czasem wszystko się naprawia. Tylko jest inaczej. Spektakl traktujący o sile przyjaźni, o przewrotnej relacji między dwójką bohaterów trwającej mimo różnic – nie tylko tych gabarytowych. O tym, że nieraz podejmujemy złe decyzje i nie jest łatwo je potem wszystkie odkręcić – wnet trzeba się nieźle nagimnastykować i nagłówkować, żeby móc ocalić to, co ważne, zwłaszcza kiedy Twój najlepszy przyjaciel zamienia się w psa.

Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Patronat honorowy: