Zatarte Ślady Tadeusz Rolke fotografie z Mazur

fotografie z Mazur Zatarte Ślady Tadeusz Rolke

Muzeum Historyczne w Ełku oraz Ełckie Centrum Kultury zapraszają na wernisaż wystawy ZATARTE ŚLADY

30
cze
2017
-
06
sie
2017
Galeria Ślad
18:00
Ełckie Centrum Kultury
Galeria Ślad,
Wstęp wolny

Tadeusz Rolke – fotografie z Mazur 30 czerwca 2017 r., godz. 18.00, Galeria Ślad wystawa czynna do 27 lipca

Wystawa pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza

Tadeusz Rolke, ur. w 1929 r. w Warszawie, artysta fotografik, jeden z prekursorów polskiej fotografii reportażowej. Przygodę z fotografią rozpoczął jeszcze podczas II wojny światowej. Uczestnik powstania warszawskiego, po wojnie studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Warszawskim. W 1951 r. aresztowany przez władze i osadzony w więzieniu za rzekomy udział w „stowarzyszeniu antypaństwowym”. Po zwolnieniu otrzymuje zakaz studiowania i podejmuje prace fotograficzne.

Pod koniec lat pięćdziesiątych zdobywa nagrody w Ogólnopolskich Konkursach fotograficznych w wyniku czego zostaje przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotoreporter tygodnika „Stolica”, następnie miesięcznika „Polska”. W 1970 r. emigracja do Niemiec, tam fotografuje dla czasopism niemieckich, m.in. dla „Sterna”, „Spiegla”, „Die Zeit” i innych. W 1980 r. powrót do Warszawy. Jego zdjęcia publikowane są na łamach wielu czasopism w Polsce.

W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, gdzie w „Magazynie Gazety” zamieszcza reportaże fotograficzne z kraju i z zagranicy (m.in. z Ukrainy, Tunezji). Autor wielu wystaw fotograficznych, prezentowanych w kraju i zagranicą. Jego ogromny dorobek fotograficzny opiera się na fotografii o charakterze humanistycznym, w centrum jego zainteresowań jest zawsze człowiek i jego otoczenie, zarówno w sferze życia publicznego, jak i prywatnego.

Ostatnio ukazały się: album „Rolke” (Wydawnictwo Bosz 2015) oraz wywiad-rzeka z Małgorzatą Purzyńską pt. „Tadeusz Rolke. Moja namiętność” (Wydawnictwo Agora 2016).