Jazz Meeting Zaduszki Jazzowe

Zaduszki Jazzowe Jazz Meeting

31
paź
2022
sala widowiskowa
19:00
Ełckie Centrum Kultury
sala widowiskowa,

Zapraszamy na tegoroczne Zaduszki Jazzowe z udziałem intrygujących artystów, których pojawienie się na scenie gwarantuje słuchaczom wysoki poziom muzycznych doznań. To muzyczne spotkania – młodości z tradycją, kultowej twórczości z odważnym brzmienie i jazzu z energetycznym funkiem. Muzyczny sekstet w niecodziennym wydaniu jednego w swoim rodzaju kolażu jazzu, funku, bluesa i szeroko pojętego fusion!

 

Wystąpią:

Bernard Maseli

Bernard Maseli — wibrafon

Bezsprzecznie najbardziej znany w Polsce wibrafonista, a także kompozytor, aranżer, producent muzyczny i ceniony pedagog. Ukończył Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie od 1990 roku jest także wykładowcą (z tytułem profesora zwyczajnego).

Karierę rozpoczął w 1985 roku wraz z zespołem „WALK AWAY” na festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, gdzie zdobył główną nagrodę solistyczną, a zespół pierwsze miejsce w swojej kategorii. Wraz z zespołem „WALK AWAY” nagrał dziesięć płyt długogrających i brał udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą (czterokrotnie festiwal „Jazz Jamboree” w Warszawie, „Jak-Jazz” w Indonezji, wielkie trasy koncertowe wraz z Urszulą Dudziak, wspólna trasa koncertowa z legendarnym trębaczem Milesem Davisem jako tzw. support). W latach 1985-87 współpracował z zespołem „YOUNG POWER”, z którym nagrał dwie płyty. W 1992 roku wraz z pianistą Zbigniewem Jakubkiem zakłada duet pod nazwą „BACK IN” (dwie płyty). Od 1995 roku rozpoczyna trwająca do dziś współpracę ze znakomitym basistą Krzysztofem Ścierańskim (początkowo jako trio „MUSIC PAINTERS” wraz z perkusjonalistą Jose Torresem, ostatnio jako duet „Big 2″). Od kilku lat zajmuje się również produkcją muzyczną. Jako producent zaistniał płytami „Tylko Chopin” dla Lory Szafran, płytą „Melodies” Anny Serafińskiej, płytą „Colors” zespołu Colors oraz wszystkimi albumami formacji „THE GLOBETROTTERS”. Od 26 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon, w ankiecie „Jazz Top” miesięcznika „Jazz Forum” oraz wysokie miejsca jako kompozytor i aranżer.

W 1999 roku wraz z saksofonistą Jerzym Główczewskim i wokalistą Kubą Badachem, utworzył pierwszy swój projekt autorski pod nazwą „The Globetrotters”. Zespół w krótkim czasie zdobył dużą popularność wśród fanów, czego wyrazem są cztery płyty oraz blisko 500(!) zagranych koncertów i współpraca z gwiazdą instrumentów perkusyjnych Nippy Noya (Indonezja). Od 2006 roku wraz z Krzysztofem Ścierańskim, Markiem Raduli oraz Paulem Vertico jest członkiem formacji „COLORS”. W 2004 roku nawiązuje współpracę z wyśmienitym kompozytorem Zbigniewem Preisnerem, który w 2007 roku zaprasza go do nagrania płyty ”Silence, Night And Dreams”. Płyta została nagrana w gwiazdorskiej obsadzie m. in. Teresa Salgueiro-voc, Lars Danielsson – bass, John Parricelli – guit. Trasa promująca ten album obejmowała tak prestiżowe sceny jak amfiteatr Herodes Atticus on the Acropolis w Atenach, gdzie w roku 2007 w obecności ponad 4 tysięcy słuchaczy odbyła się światowa premiera albumu. W 2009 roku rozpoczyna również swój nowatorski solowy projekt pod nazwa „DIARY”, w którym w maksymalnym stopniu eksploruje możliwości współczesnej elektroniki.

W 2011 roku jako jeden z nielicznych polskich muzyków jazzowych otrzymał zaproszenie do współpracy z amerykańskim kwartetem pod wodzą gitarzysty Deana Browna (Dean Brown, Marvin „Smitty” Smith, Hadrien Feraud, Bernard Maseli) i odbywa entuzjastycznie przyjęte tournee (Europa, Japonia) oraz nagrywa płytę Browna „Unfinshed Business” oraz „Rolajafufu”. Współpraca ta trwa do dziś. Od 2013 roku prowadzi kolejną swoją formację autorską MaBaSo wraz z basistą Michałem Barańskim i perkusistą Danielem Soltisem. Zespół ten ma już na swym koncie dwie płyty koncertowe. Bernard Maseli współpracował między innymi z takimi muzykami jak: Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Mino Cinelu, Nippy Noya, Bill Bruford, Dean Brown, Mike Stern, Frank Gambale, David Fiuczyński, Eric Marienthal, Bob Malac ,Bill Evans, Matthew Garrison, Manou Gallo, Paco Sery, Dave Samuels, Victor Mendoza, Marvin „Smitty” Smith,Hadrien Feraud, LInley Marthe, Gary Husband, Ewa Bem, Lora Szafran, Anna Maria Jopek, Grzegorz Skawiński, Mieczysław Szcześniak i wielu innych. Jest autorem wielu kompozycji i aranżacji (również produkcje radiowe) i nagrał ponad siedemdziesiąt płyt.

 

Kamil Skorupski

Kamil Skorupski

Kamil Skorupski – saksofon

Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach; absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (Wydział Instrumentalno – Pedagogiczny w Białymstoku) oraz absolwent Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie. Koncertując współpracował z takimi muzykami jak: Michelle John (UK), Phillip Carter (USA), Mark Bestwick (UK), Clinton Jordan (UK), Peter Francis (UK), Dorota Miśkiewicz, Marek Bałata, Sławek Uniatowski, Krzysztof Dziedzic, Heinz von Moisy (DE), Marcin Nagnajewicz, Tomasz Grochot, Michał Kapczuk i wielu innych. 24 listopada 2013 roku miała miejsce premiera debiutanckiej płyty artysty „Questions for tonight” w sali Opery i Filharmonii Podlaskiej, podczas której Kamil Skorupski wraz z zespołem wystąpił jako support przed legendą jazzowej gitary Johnem Scofieldem.

Od 2016 roku artysta współpracuje z Big Bandem Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Od 2009 roku prowadzi klasę saksofonu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku jak również w Państwowej Szkole Muzycznej im. I. Paderewskiego w Olecku. 11 sierpnia 2021 roku miała miejsce premiera drugiej solowej płyty artysty „Adventure in Katowice” w sali kameralnej Ełckiego Centrum Kultury, podczas której Kamil Skorupski wystąpił z muzykami tworząc jazzowy kwartet: Marcinem Nagnajewiczem, Łukaszem Makowskim oraz Tomaszem Grochotem. 24 czerwca 2022 roku ukazały się dwie autorskie publikacje edukacyjne: „20 etiud jazzowych na saksofon” oraz „20 etiud jazzowych na saksofon – akompaniament fortepianowy”, który jest uzupełnieniem zbioru.

 

Jerzy Główczewski

Jerzy Główczewski

Jerzy Główczewski – saksofon

Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie wykładowca ( z tytułem profesora zwyczajnego) klasy saksofonu tejże uczelni. Laureat I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Członek zespołu EXTRA BALL Jarosława Śmietany, współuczestniczył w wielu trasach koncertowych i nagraniu płyty „Extra Ball” (Pol jazz Z SX 0687). Wieloletni członek big bandu Akademii Muzycznej w Katowicach, z którym wystąpił na licznych międzynarodowych festiwalach jazzowych, takich jak: Berkeley Jazz Festival (Kalifornia), Reno (Nevada), Jazz Ost East (Norymberga), Jazz Jamboree (Warszawa).
Od lat członek zespołu ALEX BAND Aleksandra Maliszewskiego, z którym dokonał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych akompaniując znanym i popularnym wykonawcom na festiwalach w Sopocie (Jose Feliciano, Shirley Bassey), Opolu, Witebsku (Białoruś) i Karlshamn. Rozliczne wyjazdy zagraniczne (Norwegia, USA, Niemcy, Szwajcaria, Grecja, Kuwejt, Anglia), w tym wiele wspólnych koncertów z gwiazdami jazzu i muzyki rozrywkowej. Członek poznańskiej supergrupy ERGO BAND z Grażyną Łobaszewską w roli głównej. Od wielu lat uczestnik nagrań muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera. Płyty „Preisner’s Music” i „Requiem For My Friend” ukazały się na całym świecie. W 1999 roku wykonanie „Requiem…..” w Royal Festival Hall w Londynie z orkiestrą BBC Concert Orchestra oraz przyznanie potrójnej platynowej płyty za rekordową sprzedaż (300 tys. egzemplarzy) „Requiem For My Friend” wydaną przez firmę nagraniową Warner Music.
W 2009 roku na 3 Festiwalu Prawykonań w Katowicach, prapremierowe wykonanie kompozycji Krzysztofa Herdzina pt. „Narracje na saksofon i orkiestrę” z Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Rok później w 2010 roku rejestracja koncertu z orkiestrą „Sinfonia Varsovia”, która ukazała się na płycie „Symphonicum” z muzyką Krzysztofa Herdzina (Universal Music Polska). Od wielu lat członek big bandu Zbigniewa Czwojdy akompaniującego znanym artystom występującym na festiwalu „Jazz nad Odrą”: Urszula Dudziak, Al Porcino, Bill Prince, Freddy Cole, Peter Herbolzheimer, Joe Faddis i wielu innych. Od 13 lat członek grupy „The Globetrotters”. W dorobku cztery nagrane płyty: „The Globetrotters”, „Fairy Tales From The Trees”, „Both Sides” i „Stop Don’t Talk”. Ponad siedemset zagranych koncertów w kraju i za granicą (Kuwejt, Węgry, Słowacja).

Rok 2017 obfituje w spektakularny koncert zespołu „Chick Corea Sextet” w składzie: Chick Corea fortepian; Eddie Gomez kontrabas; Brian Blade perkusja; Andrzej Olejniczak saksofon sopranowy; Grzegorz Nagórski puzon i Jerzy Główczewski saksofon sopranowy i tenorowy oraz flet. Koncert odbył się z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Alexandra Humali.

W 2018 roku odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego.

 

Marcin Nagnajewicz

Marcin Nagnajewicz

Marcin Nagnajewicz – fortepian

Kompozytor, aranżer, instrumentalista, doktor sztuki w dziedzinie sztuki w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne; absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku) w klasie akordeonu. Jest absolwentem mi.: Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (Wydział Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu) w klasie kompozycji i aranżacji. Policealnego Studium Jazzu im. H. Majewskiego w Warszawie w klasie gitary jazzowej. Studiów doktoranckich Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (Wydział Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu) – dyscyplina artystyczna kompozycja i teoria muzyki.

Prowadzi działalność twórczą (m.in. kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, autor aranżacji na różne składy instrumentalne oraz wokalno-instrumentalne), pedagogiczno-naukową (wykładowca Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku; od 2016 roku współpracownik Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku – obecnie zatrudniony na stanowisku adiunkta), koncertową oraz popularyzatorską. Od 2020 roku pełni funkcję konsultanta muzycznego w Białostockim Teatrze Lalek.

 

Wojciech Pulcyn

Wojciech Pulcyn

Wojciech Pulcyn – kontrabas / gitara basowa

Absolwent Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina na wydziale jazzowym, oraz Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie, w klasie prof. Zbigniewa Wegehaupta. W 1995 z zespołem Joint Venture (M. Tokaj, Ł. Żyta, M. Gawdzis) zdobył I nagrodę, wyróżnienie indywidualne, oraz wyróżnienie za kompozycję na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie. Z tym samym zespołem w 1997 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach, oraz wyróżnienie na konkursie Zespołów Jazzowych w Hoeilaart (Belgia). W 1998 z Triem Marcina Maseckiego zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach, trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie, oraz otrzymał wyróżnienie na Konkursie Zespołów Jazzowych Sarteano (Włochy). W 1999 z własnym zespołem New Orkestra zdobył III miejsce na Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie. Skomponował muzykę do spektakli: „Transatlantyk” Witolda Gombrowicza w wykonaniu Teatru Montownia, oraz „Krzywa wieża” Nadieżdy Ptushkiny w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej (Teatr na Woli). Był współautorem opracowania muzycznego do przedstawienia Magdaleny Warzechy „ Halo?Kabaret?”.

Jako muzyk brał udział w spektaklach w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego „Nowe Bloomusalem” J. Joyce’a, „Wesele” St. Wyspiańskiego (Teatr Narodowy w Warszawie). Od roku 2000-2022 członek kadry Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Puławach. 2021 – stypendysta programu „Kultura w sieci” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Występował na wielu festiwalach jazzowych m.in. w : Argentynie, Belgii, Chile, Chinach, Czechach, Danii, Egipcie, Francji, Korei Południowej, Kanadzie, Malezji, Niemcach, Rosji, Rumunii, Stanach Zjednoczonych, Serbii, Słowenii, Słowacji, Szwecji, Turcji, Ukrainie, Włoszech, Wielkiej Brytanii.

Współpracował m. in. z Piotrem Baronem , Ewa Bem , Ryszardem Borowskim, Imerem Demirerem , Danielem Kramerem , Wojtkiem Karolakiem , Pawłem Kaczmarczykiem ”Audiofeling Band”, z zespołem ”Kapela ze wsi Warszawa”, Erykiem Kulmem- ” Quintessence”, Sławomirem Kulpowiczem , Mariuszem Lubomskim , z zespolem 'Lutari’ , Kevinem Mahoganym , Henrykiem Majewskim , Robertem Majewskim , Marcinem Maseckim , Januszem Muniakiem , Januszem Skowronem , Wojtkiem Staroniewiczem , Jarkiem Śmietaną , Tony Lakatosem , Michalem Urbaniakiem , J. „Ptaszynem” Wróblewskim, , Monty Watersem , Agą Zaryan , Urszulą Dudziak. Obecnie współpracuje z zespołami: Kazimierz Jonkisz „Energy”, Rafał Sarnecki Quartet , Piotr 'Bocian’ Cieślikowski Trio , Gasper Bertoncelj Project , Kuba Stankiewicz project , Olga Boczar , Bogdan Holownia , Magdalena Warzecha – „UKRAINNOŚĆ”, Jarek Wist Swinging with Sinatra , Mateusz Smoczyński Quintet , Szymon Łukowski Quartet , Przemysław Strączek project featuring Andy Sheppard , Grażyną Auguścik , Nika Lubowicz All Stars.

 

Patryk Dobosz

Patryk Dobosz

Patryk Dobosz – perkusja

Urodzony 12 sierpnia 1991 r. w Radomiu – polski perkusista.

„Patryk to prawdziwy wirtuoz swego instrumentu” –Randy Brecker

Laureat wielu konkursów jazzowych:

  • I Nagroda na „IV Europejskich Integracjach Muzycznych” w Żyrardowie z zespołem „Toing Trio” (2008);
  • I Nagroda w „V Ogólnopolskim Konkursie Zestawowym” w Opolu (2008);
  • Specjalna nagroda indywidualna Leszka Możdżera na konkursie „JAZZ JUNIORS” (2009);
  • I Nagroda na prestiżowym Jazz Hoeilaart w Belgii z zespołem High Definition (2011).

Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA i Azji. Współpracował z artystami światowego formatu: Randy Brecker, Mike Stern, John Abercrombie, Jane Monheit, Lucas Pino, Joel Frahm, Leni Stern, Karen Edwards, Andy Sheppard, Wayne Escoffery, Ed Cherry,  Amir ElSaffar, Zbigniew Namysłowski, Aga Zaryan, Monika Borzym, Adam Pierończyk, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Maciej Obara, Piotr Wyleżoł, Włodek Pawlik.