6 maja 2018
Sala widowiskowa ECK | godz.19:00
Odbywające się od dziesięciu lat Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Ełku są obecnie jednym z ważniejszych wydarzeń promujących muzykę klasyczną w mieście i regionie. Główna idea przyświecająca przedsięwzięciu to prezentowanie miejscowej publiczności wartościowych dzieł literatury organowej i szerokiego spektrum muzyki kameralnej w profesjonalnych wykonaniach.
Koncerty muzyki organowej i kameralnej przyciągają melomanów spragnionych muzyki na najwyższym poziomie. W ramach koncertów prezentowane są wybitne dzieła wielkich kompozytorów. Podczas wieczorów muzyce towarzyszy słowo. Prowadząca koncert, w przystępny sposób wprowadza słuchaczy w świat wiedzy muzycznej.
PROGRAM:
- Johannes Brahms – Sonata klarnetowa Es-dur op.120 nr 2, cz. I i II (1894)
- Żaneta Rydzewska – Synestezja na akordeon solo (2014)
- Żaneta Rydzewska – Tagtraumna klarnet i akordeon (2017)
- Żaneta Rydzewska – Toccata na fortepian solo (2013)
- Żaneta Rydzewska – Dauer na klarnet i warstwę elektroniczną (2017)
- Serban Nichifor – Klezmer Dance na klarnet, akordeon i fortepian (2010)
Wykonawcy:
Żaneta Rydzewska – klarnet
Przemysław Wojciechowski – akordeon
Andrzej Giermakowski – fortepian
Żaneta Rydzewska – (ur. 1991, Ełk) kompozytorka i klarnecistka. Ukończyła studia w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie klarnetu ad. dr. Wojciecha Mrozka. Kontynuuje swoją edukację w klasie kompozycji prof. Stanisława Moryto w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i w Hochschule für Musik und Tanz Köln w klasie kompozycji Brigitty Muntendorf. Przewodnicząca Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, stypendystka Fundacji Porozumienie Bez Barier J. i A. Kwaśniewskich, Fundacji Pro Bono, Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jej utwory były wykonywane na koncertach i festiwalach w Polsce (m.in. Warszawska Jesień), a także w Holandii (AKOM Ensemble), Niemczech (High Noon Musik 2000+ Konstanz), Szwajcarii (HEM Geneva), Austrii (MDW Wien) i Włoszech (Cluster, Lucca). Jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego „…kiedy myślę Berio…” we Wrocławiu (2015), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego AKOM Ensemble w Rotterdamie (2016), VII Konkursu Kompozytorskiego im. Z. Mycielskiego w Warszawie (2016) oraz otrzymała wyróżnienie honorowe w 3. Konkursie Kompozytorskim im. M. Stachowskiego w Krakowie (2018). Do jej ważniejszych utworów należą: Torrent na saksofon altowy, akordeon, altówkę i live electronics (2017), Koncert na klarnet i orkiestrę (2017), String quartet (2016), Hidden na klarnet, altówkę, akordeon i perkusję (2016), A complaint na sopran, klarnet, waltornię, perkusję i fortepian (2016), Róża na orkiestrę symfoniczną (2016), Winterwald na klarnet, akordeon i perkusję (2015), Gestern ist sie von mir gegangen…na baryton i fortepian (2015), Les mots se moquent de nous… na akordeon i kwartet smyczkowy (2015), Elegia na klarnet i orkiestrę kameralną (2014).
Przemysław Wojciechowski – Jest absolwentem klasy akordeonu prof. zw. dr hab. Klaudiusza Barana na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie jest doktorantem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.Należy do grona najwybitniejszych akordeonistów młodego pokolenia. Jeszcze jako uczeń szkoły średniej został laureatem ponad 30 nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych.Jako solista i kameralista często koncertuje w Polsce i za granicą. W obszarze jego zainteresowań twórczych znajduje się współczesna literatura elektroakustyczna na akordeon. Ważną częścią jego działalności artystycznej jest współpraca z kompozytorami. Dokonał licznych prawykonań nowej literatury na akordeon.
Andrzej Giermakowski – Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 9 lat. Pierwsze nagrody i wyróżnienie zdobył już będąc uczniem szkoły muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Aktualnie Pan Andrzej Giermakowski jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku w klasie fortepianu prof. Pawła Skrzypka i prof. Katarzyny Makal-Żmudy. Regularnie uczestniczy w kursach pianistycznych w kraju i za granicą, gdzie doskonali swoje umiejętności pod kierunkiem wybitnych wirtuozów sztuki pianistycznej. Warto dodać, że Pan Andrzej Giermakowski w roku 2015 ukończył studia magisterskie na wydziale Elektronicznym Politechniki Warszawskiej.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz