X Edycja - Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej Trio harmonijek ustnych „Animato”

Trio harmonijek ustnych „Animato” X Edycja - Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

3 czerwca 2018
Katedra św. Wojciecha | godz.19:00

03
cze
2018
Katedra św. Wojciecha w Ełku
19:00
Ełckie Centrum Kultury
Katedra św. Wojciecha w Ełku,
Wstęp wolny

Odbywające się od dziesięciu lat Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Ełku są obecnie jednym z ważniejszych wydarzeń promujących muzykę klasyczną w mieście i regionie. Główna idea przyświecająca przedsięwzięciu to prezentowanie miejscowej publiczności wartościowych dzieł literatury organowej i szerokiego spektrum muzyki kameralnej w profesjonalnych wykonaniach.

Koncerty muzyki organowej i kameralnej przyciągają melomanów spragnionych muzyki na najwyższym poziomie. W ramach koncertów prezentowane są wybitne dzieła wielkich kompozytorów. Podczas wieczorów muzyce towarzyszy słowo. Prowadząca koncert, w przystępny sposób wprowadza słuchaczy w świat wiedzy muzycznej.

PROGRAM:

 

  1. Stanisław Moniuszko (1803-1883)    Mazur z opery „Halka”Animato
  2. Wacław Ludwik Raszek (1765-1848)   Polonez, Małgorzata Klorek – organy
  3. Ignacy Jan Paderewski (1860-1941)            Menuet G-dur, Animato
  4. Fryderyk Chopin (1810-1849)                 Walc a-moll nr 19, Animato
  5. Fryderyk Chopin (1810-1849)  Mazur D-dur, Małgorzata Klorek – organy
  6. Władysław Żeleński  (1837-1921)   Preludium nr.25 op.38, Małgorzata Klorek – organy
  7. Antonio Vivaldi (1678-1741)   Allegro z Koncertu gitarowego D-dur, Animato
  8. Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791)  Marsz turecki, Animato
  9. Karol Kurpiński (1785-1857)   Fuga na temat hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła”, Małgorzata Klorek – organy
  10. Wiązanka polskich pieśni patriotycznych

                                                         

Wykonawcy:

Małgorzata Klorek – organy

Zespół Harmonijek Ustnych „ANIMATO”

Marek Jaroszyński – harmonijka chromatyczna

Piotr Bieliński – harmonijka akordowa

Piotr Włodarczyk – harmonijka basowa

 

dr  Małgorzata Klorek – Ukończyła studia muzyczne na wydziałach Wychowania Muzycznego oraz Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu. Studiowała grę organową pod kierunkiem prof. Romualda Sroczyńskiego. Uczestniczyła w licznych kursach  mistrzowskich  w Polsce, Niemczech, Belgii ,Czechach. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą.

Od wielu lat organizuje Kurs Interpretacji Muzyki Organowej w Szczecinie dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich pod kierunkiem prof. Andrzeja Chorosińskiego (Polska) i Kurs Improwizacji Organowej pod kierunkiem prof. Tomasza Adama Nowaka (Niemcy). Jest koordynatorem projektu polsko-niemieckiego Europejskiej Akademii Organowej w

Wartin  ( Niemcy ).  Prowadzi klasę organów w Zespole Państwowych  Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. Jest kierownikiem artystycznym licznych Międzynarodowych Festiwali Organowych . Posiada w swoim dorobku nagrania radiowe , telewizyjne oraz płytowe.

 

 

 

Zespół Harmonijek Ustnych Animato został założony w 1978 roku przez Jerzego Grzesiukiewicza i jest najdłużej działającym zespołem kameralnym w Szczecinie. Marek Jaroszyński (harmonijka chromatyczna), Piotr Bieliński (harmonijka akordowa) oraz Piotr Włodarczyk (harmonijka basowa) to tworzący trio absolwenci szczecińskich szkół muzycznych w klasie akordeonu i fortepianu, entuzjaści harmonijki ustnej, koncertujący w niezmienionym składzie od 1992 roku.

„Animato” to zespół unikatowy o bogatym dorobku artystycznym, będący stałym gościem polskich i europejskich festiwali muzycznych. Działa aktywnie w kraju i zagranicą dając kilkadziesiąt koncertów rocznie. Oprócz nagród i wyróżnień zdobywanych na ogólnopolskich festiwalach „Animato” dwukrotnie stawał na podium międzynarodowych konkursów gry na harmonijce ustnej, m.in. zwyciężając na prestiżowym World Harmonica Festival w Trossingen (Niemcy). Członkowie zespołu zasiadają w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gry na harmonijce ustnej. W ciągu wieloletniej działalności grupa występowała w renomowanych salach koncertowych i filharmoniach w Polsce i za granicą prezentując szerokie możliwości techniczne i walory orkiestrowego brzmienia koncertowych harmonijek ustnych. „Animato” posiada w repertuarze własne aranżacje różnego rodzaju muzyki w tym popularne utwory muzyki klasycznej, standardy jazzowe i swingowe, polskie i światowe przeboje muzyki rozrywkowej a także muzykę morską i ludową z różnych stron świata. Zespół wykonuje z powodzeniem nie tylko transkrypcje dzieł dawnych mistrzów takich jak Fryderyk Chopin, Jan Sebastian Bach, Wolfgang Amadeusz Mozart, Antonio Vivaldi, ale również utwory współczesne w tym kompozycje A. Piazzolli, Cz. Niemena, J. Lennona, czy P. Anki.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz