X Edycja - Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej Muzyka Polska

Muzyka Polska X Edycja - Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

29 kwietnia 2018 Koncert inauguracyjny Muzyka Polska / Improwizacja
Kościół NSJ | godz.19:00
Julian Gembalski - organy

29
kwi
2018
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego
19:00
Ełckie Centrum Kultury
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego,
Wstęp wolny

Odbywające się od dziesięciu lat Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Ełku są obecnie jednym z ważniejszych wydarzeń promujących muzykę klasyczną w mieście i regionie. Główna idea przyświecająca przedsięwzięciu to prezentowanie miejscowej publiczności wartościowych dzieł literatury organowej i szerokiego spektrum muzyki kameralnej w profesjonalnych wykonaniach.

Koncerty muzyki organowej i kameralnej przyciągają melomanów spragnionych muzyki na najwyższym poziomie. W ramach koncertów prezentowane są wybitne dzieła wielkich kompozytorów. Podczas wieczorów muzyce towarzyszy słowo. Prowadząca koncert, w przystępny sposób wprowadza słuchaczy w świat wiedzy muzycznej.

PROGRAM:

Cztery utwory z Tabulatury Klasztoru św. Ducha (1548):

Preambulum in a

Fuga in F

Hymnus „Tantum ergo Sacramentum”

Ortus de Polonia

Julian Gembalski (1950)

Wariacje ”in stilo antico” na temat pieśni „Zdrowaś bądź Maryja” (improwizacja)

Feliks Nowowiejski (1887-1946)

Preludium „Adoremus”

Finał z III Symfonii „Lourdes”

Jan Gawlas (1901-1965)

Preludium i fuga F-dur op. 13 nr 2 „Nawiedź nas, Duchu Święty”

Julian Gembalski

Sinfonia sacra (improwizacja)

 

Julian Gembalski (1950) – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył klasę organów Henryka Klaji oraz Wydział Kompozycji i Teorii. Dalsze studia odbywał w Belgii i Francji (Flor Peeters, André Isoir, Michel Chapuis, Jean Saint-Arroman). Występował z koncertami w Europie i USA, nagrał  45 płyt, w tym siedem z sopranistką Elżbietą Grodzką-Łopuszyńską. Obok działalności  artystycznej jako organista i pianista oraz kompozytorskiej zajmuje się pracą naukową i dydaktyką. Autor licznych publikacji z zakresu historii i konserwacji organów oraz problematyki improwizacji i praktyki wykonawczej. Laureat konkursów improwizacji fortepianowej i organowej w Gdańsku, Nowej Rudzie i Weimarze oraz licznych nagród (m.in. nagroda im. Korfantego, im. Ligonia,  nagroda „Lux ex Silesia”. Odznaczony przez Papieża Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”.  Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i pełni funkcję Kierownika Katedry Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 był Rektorem swej uczelni. Jest założycielem pierwszego w Europie środkowej muzeum organów. Od wielu lat Archidiecezjalny Wizytator organów i organistów.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz.