X Edycja - Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej  Muzyka polska

Muzyka polska X Edycja - Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

28 października 2018 Mistrz i uczeń - Muzyka polska
Sala ZEBRA | miejsca siedzące | godz.19:00

28
paź
2018
Sala ZEBRA
19:00
Ełckie Centrum Kultury
Sala ZEBRA,
Wstęp wolny

Odbywające się od dziesięciu lat Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Ełku są obecnie jednym z ważniejszych wydarzeń promujących muzykę klasyczną w mieście i regionie. Główna idea przyświecająca przedsięwzięciu to prezentowanie miejscowej publiczności wartościowych dzieł literatury organowej i szerokiego spektrum muzyki kameralnej w profesjonalnych wykonaniach.

Koncerty muzyki organowej i kameralnej przyciągają melomanów spragnionych muzyki na najwyższym poziomie. W ramach koncertów prezentowane są wybitne dzieła wielkich kompozytorów. Podczas wieczorów muzyce towarzyszy słowo. Prowadząca koncert, w przystępny sposób wprowadza słuchaczy w świat wiedzy muzycznej.

PROGRAM
Ignacy Jan Paderewski
Sarabanda h-moll op.14 nr 2
Nokturn B-dur op.16 nr 4
Krakowiak fantastyczny op. 14 nr 6
Cezary Karwowski
Menuet G-dur op. 14 nr 1
Wariacje A-dur op. 16 nr 3
Robert Marat

Fryderyk Chopin
Polonez fantazja op. 61
Etiuda h-moll op.25 nr 10
Etiuda a-moll op.25 nr 11
Etiuda c-moll op.25 nr 12
Scherzo b-moll op. 31
Cezary Karwowski
Walc cis-moll op. 64 nr 2
Etiuda cis-moll op.10 nr 4
Etiuda Es-dur op.10 nr 11
Etiuda c-moll op.10 nr 12
Polonez As-dur op. 53
Robert Marat

Wykonawcy:

Robert Marat – Pianista i pedagog, profesor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Wychowanek szkół muzycznych w Białymstoku, które ukończył pod kierunkiem Heleny Frankiewicz. Dyplom pianistyczny uzyskał w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego w 1988 roku. Studiował również kameralistykę u prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej, a także grę na organach i klawesynie.
Jest laureatem konkursów pianistycznych m.in. Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi w 1987 roku oraz wielu nagród w zakresie muzyki kameralnej.
Przez 29 lat pracował w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2012 roku uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych. Współpracował z Wydziałem Instrumentalno-Podagogicznym Uniwersytetu im. Fryderyka Chopina oraz Uniwersytetem Mozarteum w Salzburgu. Jest nauczycielem szkół muzycznych w Białymstoku. Prowadzi liczne kursy konsultacje,wykłady, zasiada w jury konkursów dla dzieci i młodzieży.
Prowadzi ożywiona działalność koncertową, występuje z orkiestrami jako solista, z recitalami pianistycznymi, jako kameralista często towarzyszy śpiewakom. Pojawiał się na prestiżowych festiwalach: Warszawska Jesień, Sazburger Festspiele. Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i na płyty CD. Po raz pierwszy zarejestrował „zapomniane” utwory kompozytorów polskich Aleksandra Michałowskiego, Raula Koczalskiego i Henryka Macury.
Inspiracje do pracy artystycznej czerpie z bliskiego kontaktu z przyrodą, czynnie uprawia wspinaczkę wysokogórską i żeglarstwo.

Cezary Karwowski (ur. 06.10.1998r.) – pianista. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku w klasie fortepianu prof. dr hab. Roberta Marata i klasie kameralistyki prof. Stefana Macieja Krassowskiego. Obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem prof. Roberta Marata w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jest laureatem  wielu nagród  międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów zarówno jako solista, jak też w zespołach kameralnych.

Do najważniejszych należą min.:

  • I miejsce na III Międzynarodowym Syberyjskim Konkursie Chopinowskim
    w Tomsku (Rosja),
  • I miejsce (w kategorii solista) i III miejsce (w kategorii duet fortepianowy)
    na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznych „Premio Clivis”
    w Rzymie (2015);
  • I miejsce na konkursach: w Koninie, w Łodzi, w Krakowie, w Rybniku, w Wilnie,

Uczestniczył  w projekcie Polsko – Norweski Inkubator Muzyczny, biorąc udział w warsztatach „European Early Music” oraz koncertach w Bergen i Oslo (Norwegia 2015).

Cezary Karwowski koncertuje  w wielu miastach Polski. Otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów (2015), stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016), stypendium artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego (2016), a także był stypendystą Krajowego Funduszu
Na Rzecz Dzieci (2016-2017).


Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz
.