X Edycja - Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej Recital organowy

Recital organowy X Edycja - Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

26 sierpnia 2018
Kościół NSJ | godz.18:45
- Bartosz Jakubczak

26
sie
2018
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku
18:45
Ełckie Centrum Kultury
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku,
Wstęp wolny

Odbywające się od dziesięciu lat Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Ełku są obecnie jednym z ważniejszych wydarzeń promujących muzykę klasyczną w mieście i regionie. Główna idea przyświecająca przedsięwzięciu to prezentowanie miejscowej publiczności wartościowych dzieł literatury organowej i szerokiego spektrum muzyki kameralnej w profesjonalnych wykonaniach.

Koncerty muzyki organowej i kameralnej przyciągają melomanów spragnionych muzyki na najwyższym poziomie. W ramach koncertów prezentowane są wybitne dzieła wielkich kompozytorów. Podczas wieczorów muzyce towarzyszy słowo. Prowadząca koncert, w przystępny sposób wprowadza słuchaczy w świat wiedzy muzycznej.

PROGRAM

Nicolaus Bruhns Preludium e-moll (Wielkie)
(1665-1697)

Joseph Jongen Scherzetto, op. 108, nr. 1
(1873-1953)

Marian Sawa Partita Chrystus zmartwychwstan jest (1981)
(1937-2005)

John Stanley II Voluntary in a z cyklu Ten Voluntaries for the Organ or Harpsichord (1752)
(1712-1786)

Marcin Puto Lux spei (2000) – prawykonanie
(ur. 1977)

Johann Ludwig Krebs Preludium chorałowe Zeuch ein zu deinen Toren
(1713-1780)

Johann Sebastian Bach Preludium i fuga G-dur BWV 541
(1685-1750)

Wykonawcy:

Bartosz Jakubczak – ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w War­szawie w klasie organów prof. zw. Andrzeja Chorosińskiego, a w 2003 roku – studia podyplomowe (stypendium im. G. Soltiego) z najwyższym odznaczeniem w Royal Academy of Music w Londynie w klasie prof. Davida Titteringtona. Jest laureatem wielu nagród przyznanych przez tę uczelnię, m.in. Peter le Huray, Whalley Organ Scholarship Award oraz nagrody specjalnej przyznanej przez wybitnego angielskiego organistę Petera Hurforda.

W 2002 roku otrzymał nagrodę Prix de la Presse podczas konkursu bachowskiego Grand Prix Bach de Lausanne w Szwajcarii. W tym samym roku wystąpił w Royal Festival Hall         w Londynie, wykonując światową premierę zadedykowanego mu utworu na organy solo Salve Sancta Facies angielskiego kompozytora Davida Gortona. W roku akademickim 2003/2004 wykładał w Royal Academy of Music w Londynie w ramach Pidem Organ Fellowship. Bartosz Jakubczak jest regularnie zapraszany do prezentacji wykładów podczas ogólnopolskich sesji naukowych, m.in. przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie czy Akademie Muzyczne w Krakowie i Katowicach.

Stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka uzyskał         w 2009 roku. W 2015 roku Bartosz Jakubczak otrzymał tytuł honorowego współpracownika Królewskiej Akademii Muzycznej (Associate of the Royal Academy of Music – ARAM). W tym samym roku otrzymał stopień doktora habilitowanego. Od 2004 roku do chwili obecnej pracuje w Katedrze Organów i Klawesynu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.


Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz