2 września 2018
Kościół NSJ | godz.19:00
Odbywające się od dziesięciu lat Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Ełku są obecnie jednym z ważniejszych wydarzeń promujących muzykę klasyczną w mieście i regionie. Główna idea przyświecająca przedsięwzięciu to prezentowanie miejscowej publiczności wartościowych dzieł literatury organowej i szerokiego spektrum muzyki kameralnej w profesjonalnych wykonaniach.
Koncerty muzyki organowej i kameralnej przyciągają melomanów spragnionych muzyki na najwyższym poziomie. W ramach koncertów prezentowane są wybitne dzieła wielkich kompozytorów. Podczas wieczorów muzyce towarzyszy słowo. Prowadząca koncert, w przystępny sposób wprowadza słuchaczy w świat wiedzy muzycznej.
PROGRAM
Program Bogdan Makal
1. Claudio Monteverdi – Laudate Dominum
2. J.S. Bach – Arioso „Betrachte meine Seel” z Pasji Św. Jana
3. Józef Elsner – O Panie mój
4. Antonin Dvorak – Hospodin jest muj pastyr, z Pieśni Biblijnych, op.99, nr.4
5. Antonin Dvorak – Ave Maria
6. Johannes Brahms – Denn es gehet dem Menchen wie dem Vieh, op.121, nr.1
7. Henri Duparc – Lamento
8. Stanisław Moniuszko – Modlitwa
9. Pietro Mascagni – Ave Maria
10. Gieorgij Sviridov – Bogomater w gorogdie, z cyklu „Petersburg”
Program Sylwester Trojanowski
1. M. Sawa – Fantazja Jasnogórska
2. J.S.B – koncert G- dur cz. I BWV 592
3. W.Żeleński – Preludium na temat pieśni „Święty Boże” op. 38
4. Sylwester Trojanowski – organy
Wykonawcy:
Bogdan Artur Makal – śpiewak (bas-baryton), profesor, nauczyciel akademicki, pracownik i jednocześnie dziekan Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznego im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Jest absolwentem P S M II stopnia w Białymstoku w kla¬sie organów Marii Terleckiej i w klasie śpiewu solowego w klasie Haliny Słonickiej. Studia muzyczne podjął w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale wokalno – aktorskim. Studiował pod kierunkiem prof. Kazimierza Myrlaka. Następnie podjął studia na wrocławskiej Akademii Muzycznej, gdzie studiuje pod kierunkiem K Myrlaka. W roku 1992 kończy studia z wyróżnieniem. W tym samym roku podejmuje pracę pedagoga śpiewu na macierzystym Wydziale Wokalno-Aktorskim we Wrocławiu. Obok działalności pedagogicznej, konsekwentnie rozwija bogata karierę artystyczną – jest odtwórcą partii barytonowych i basowych w ponad 100 dziełach oratoryjnych. Uzyskał wiele nagród i wyróżnień na prestiżowych konkursach wokalnych oraz wiele innych nagród. Bogdan Artur Makal odnosi ogromne sukcesy w pracy artystycznej oraz pracy pedagogicznej. Jego absolwenci to soliści teatrów operowych i teatrów muzycznych.
Sylwester Trojanowski – jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie filia w Białymstoku w klasie organów prof. Marii Terleckiej. Studia ukończył w roku 2005. W 2009 roku otrzymał drugi dyplom tej samej Uczelni w specjalności Muzyka kościelna, gdzie organy studiował pod kierunkiem dr Bartosza Jakubczaka. Swoje umiejętności z improwizacji z elementami akompaniamentu liturgicznego kształcił pod kierunkiem prof. Michała Dąbrowskiego. Uczestniczył w kursach i seminariach prowadzonych przez wybitnych organistów i kameralistów, m. in. Andrzeja Chorosińskiego, Józefa Serafina, Liliannę Stawarz, Nicholasa Parle’a, Juliana Gembalskiego, Tomasza Adama Nowaka. Koncertuje w Polsce jako solista i kameralista. Od wielu lat współpracuje z Zespołem Muzyki Dawnej Diletto prowadzonej przez Anny Moniuszko, realizując partie basso continuo. Prowadzi również działalność pedagogiczną w PSM I i II stopnia w Suwałkach w klasach: fortepianu, oganów, harmonii i improwizacji. Od 2007 roku pełni funkcję organisty, kantora i dyrygenta w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. W roku 2009 został prezesem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego TAK, które jest inicjatorem wielu wydarzeń kulturalnych szczególnie na Podlasiu.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz