X Edycja - Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej Koncert kameralny

Koncert kameralny X Edycja - Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

15 sierpnia 2018
Kościół NSJ | godz.18:45

15
sie
2018
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku
18:45
Ełckie Centrum Kultury
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku,
Wstęp wolny

Odbywające się od dziesięciu lat Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Ełku są obecnie jednym z ważniejszych wydarzeń promujących muzykę klasyczną w mieście i regionie. Główna idea przyświecająca przedsięwzięciu to prezentowanie miejscowej publiczności wartościowych dzieł literatury organowej i szerokiego spektrum muzyki kameralnej w profesjonalnych wykonaniach.

Koncerty muzyki organowej i kameralnej przyciągają melomanów spragnionych muzyki na najwyższym poziomie. W ramach koncertów prezentowane są wybitne dzieła wielkich kompozytorów. Podczas wieczorów muzyce towarzyszy słowo. Prowadząca koncert, w przystępny sposób wprowadza słuchaczy w świat wiedzy muzycznej.

PROGRAM:

 1. Magdalena Witczak – sopran
  Roman Perucki – ogranyZbigniew Kruczek
  • Preludium i fuga Marsz 7’
  M. J. Żebrowski
  • Suscepit Israel – Mgnificat 3’
  Georg Fridrich Haendel (1685 – 1759)
  • O Had I Jubal’s Lyre– Joshua 3’
  A. Vivaldi
  • Domine Deus – Gloria 4’
  Juliusz Łuciuk
  • Preludia Maryjne 11’
  W. Lutosławski
  • Lacrimosa 4’
  J. Maklakiewicz
  • Ave Maria 2’
  Michał Lorenc (1955)
  • Ave Maria 3′
  Leon Boelmann
  • Modlitwa do NMP i Toccata 7’
  Giuseppe Verdi (1813 – 1901)
  • Ave Maria z opery “Otello” 4’
  Prosper Guidi (1821 – 1889)
  • Maria Mater Gratiae 4’BIS
  W. Kilar (1932 – 2013)
  • Wokaliza

Wykonawcy:

 

Magdalena Witczak

sopran liryko – koloraturowy

„(…) Bardzo dobre warunki głosowe, dopracowana technika i ciekawa barwa pozwoliły śpiewaczce wyjątkowo pięknie zabrzmieć (…)”

Magdalena Witczak jest absolwentką klasy śpiewu solowego w gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Jest laureatką wielu konkursów sztuki wokalnej. Wykonuje muzykę operową (ok.100 spektakli), operetkową (ok.110 koncertów), oratoryjno- kantatową (ok.150 koncertów), pieśni polskie i obcojęzyczne (ok.50 koncertów), musical (29 spektakli) oraz piosenki rozrywkowe. Zapraszana jest na liczne festiwale krajowe i zagraniczne, współpracując z instytucjami kultury, zespołami i stowarzyszeniami.  Wykonuje utwory współczesnych kompozytorów polskich. Koncertuje w kraju i za granicą. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne. W 2016 otrzymała honorową odznakę od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury Polskiej”.

 

 

Roman Perucki – organy

Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1986r. Od roku 1997 jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej. Jest Dyrektorem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z ramienia Stowarzyszenia Pomorskiego „Musica Sacra” organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (jeden z najsłynniejszych w świecie) oraz Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku oraz cykl koncertów „Bliżej Bacha” i inne znaczące koncerty. Prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. W swoim dorobku ma już ponad 2500 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata. Jest I. organistą Archikatedry Oliwskiej. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wiele nagrań płytowych. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie: Pro Eclessiae et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI. W roku 2005 r. uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2007 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz