Wystawa fotografii Zofii Nasierowskiej

"Portrety" Wystawa fotografii Zofii Nasierowskiej

01
-
09
wrz
2020
Galeria Ślad
Ełckie Centrum Kultury
Galeria Ślad,
Wstęp wolny

Zofia Nasierowska – fotograficzka specjalizująca się w fotografii portretowej. Od 1956 była członkiem ZPAF. Uhonorowana została tytułem „Artiste FIAP” nadanym przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej. Zaczęła fotografować w wieku siedmiu lat , a jako jedenastolatka wzięła udział w swojej pierwszej wystawie. Była uczennicą swojego ojca, fotografa Eugeniusza Nasierowskiego. Później uczęszczała do technikum fototechnicznego, ukończyła Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Twórczość fotograficzna Zofii Nasierowskiej obejmuje krajobraz, reportaże, ale przede wszystkim portret.

Jest autorką zdjęć znanych ludzi ze świata teatru, filmu, sztuki, kultury. W latach 60. i 70. XX w. fotografowała się u niej duża część polskich artystów i intelektualistów. W tym czasie jej fotografie były publikowane na dziesiątkach okładek tygodników : „Filmu”, „Ekranu”, „Zwierciadła”, „Przekroju” oraz „Kobiety i Życia”.

Portrety w jej wykonaniu cechuje staranne oświetlenie i odpowiednie ujęcie modela, nieco idealizujące człowieka stojącego przed obiektywem.