WYSTAWA FOTOGRAFICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY WYSTAWA FOTOGRAFICZNA

Wystawa w ramach projektu Naświetlenie /Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość/

09
lis
2017
-
08
gru
2017
Galeria Ślad
godz. 18:00
Ełckie Centrum Kultury
Galeria Ślad,
Wstęp wolny

Czy galeria sztuki to miejsce dla dzieci i młodzieży? Oczywiście, że tak! Zapraszamy na wystawę i wydarzenia jej towarzyszące, a sztuka, pozornie niedostępna i niezrozumiała, okaże się nie taka znowu straszna…

„Naświetlenie” to wystawa prac trzech polskich artystów, oprowadzanie kuratorskie, sześć warsztatów fotograficznych, wykład o filmie i fotografii, a wszystko to z myślą o młodych ludziach ciekawych tego, co niezwykłe i fascynujące.

9 listopada, godz. 18:00

  • WERNISAŻ WYSTAWY / Galeria Ślad

10 listopada, godz. 10:00

  • OPROWADZANIE KURATORSKIE z udziałem Twórców / Galeria Ślad

14-17 listopada

8 grudnia, godz. 12:00

  • FINISAŻ WYSTAWY / Sala widowiskowa

Wykład dr. Karola Jachymka „Fotografia i film – media i kultura popularna”

ZAPISY (oprowadzanie/warsztaty/wykład): sekretariat@eck.elk.pl, 87 621 80 00. Liczba miejsc ograniczona.

KURATOR

Katarzyna Zabłocka – absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych, specjalizacja – plastyka intermedialna. Nauczyciel w Liceum Plastycznym im. A. Grottgera w Supraślu, prowadzi zajęcia fotografii na Wydziale Grafiki Politechniki Białostockiej. Zajmuje się szeroko pojętym Obrazowaniem. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych, realizuje projekty z zakresu sztuk wizualnych (m.in. Międzykulturowy Projekt Patrz – człowiek!, Ogrodnicy, WidziMisie, ArtAkcja – Spełniamy marzenia) oraz warsztaty z zakresu edukacji kulturalnej dzieci, młodzieży i dorosłych (m.in. Cuda-Wianki finansowanie MKiDN, Sztuka Edukacji Plac Zabaw Galeria Arsenał). Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku i Marszałka Województwa Podlaskiego. Laureatka: Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2015, Nagrody indywidualnej Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie 2015 oraz Wyróżnienia Za naprawianie świata im. Ireny Sendlerowej 2015.

TWÓRCY

This is not Still live

Marek Noniewicz / PRZESZŁOŚĆ
Urodzony w 1971 roku, zdobył wykształcenie w specjalności biologii środowiskowej na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwent studiów fotograficznych Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Ludowego Konserwatorium w Ostrawie.

Prace Marka Noniewicza są konsekwencją refleksyjnego namysłu nad rzeczywistością, bardzo osobistym sposobem spostrzegania świata. Chętnie analizuje i wnika w warstwę znaczeniową, odkrywa ślady na fotografii. Zrealizował wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Aktywnie uczestniczy w organizacji warsztatów i edukacyjnych projektów fotograficznych w Polsce.

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Bydgoszcz. Od 2017 roku kustosz Muzeum Fotografii w Bydgoszczy przy Wyższej Szkole Gospodarki. Prace w zbiorach prywatnych i instytucjonalnych. http://mareknoniewicz.blogspot.com

Jeśli wszystko się powtarza, 2014

Tomasz Dobiszewski / TERAŹNIEJSZOŚĆ
Urodzony w 1977 roku, w 2005 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu w Pracowni Fotografii Intermedialnej. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Formułuje artystyczną wypowiedź, posługując się fotografią, wideo i multimedialnymi instalacjami. Łączy ze sobą komunikaty czytelne dla różnych zmysłów człowieka, a eksperymentując z fizjologią widzenia czy słyszenia, z jednej strony dąży do pełniejszego i całościowego przekazu, z drugiej zaś, jakby złośliwie czy może ironicznie, pozbawia widza możliwości poznania istoty dzieła.

Prace w kolekcji Bunkra Sztuki w Krakowie, Palace of the Governors Photo Archives at the New Mexico History Museum (USA), Galerii Sztuki Nowoczesnej Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz w kolekcjach prywatnych. http://www.dobiszewski.boo.pl/english/bio.htm

(AR) Ecosystem

Viola Kuś / PRZYSZŁOŚĆ
Wielkopolanka, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Twórczyni nadproduktywnej myśli realizowanej i badanej w sztukach wizualnych. W archeologii obyczaju zachowań i w historycznych tekstach źródłowych próbuje odkrywać nowe obszary tożsamości i relacji międzyludzkich.

Eksploruje własny umysł, wchodząc w różne role – archiwistki, etnografki, historyczki czy badaczki ludzkiego mózgu – i odtwarzając je w formie performance unistycznego (drugoplanowego). Od 2015 roku Prezes „Fundacji Artystyczno – Badawczej om – organizmy i maszyny w kulturze”. Stypendystka Ministra Kultury RP 2004, 2007, 2011 i 2015, a także Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2016.

Obszar realizacji: efekty wtórne nadproduktywnej myśli – komunikaty, fenotypy, symulacje, archiwalia. http://www.violkakus.pl/violka_kus_bio2016_pol_eng.pdf

WYKŁADOWCA

Dr Karol Jachymek – kulturoznawca, zajmuje się społeczną i kulturową historią codzienności oraz kinematografii (w szczególności polskim kinem popularnym i kinem okresu PRL-u), a także zagadnieniem filmu i innych przekazów (audio)wizualnych jako świadectw historycznych.

Stypendysta Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2013). Od 2011 roku związany z Instytutem Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Organizator wydarzeń kulturalnych. Współpracuje m.in. z Filmoteką Narodową, Filmoteką Szkolną, Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej i Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla młodzieży i dorosłych z zakresu edukacji filmowej, medialnej i (pop)kulturowej oraz myślenia projektowego i tworzenia innowacji społecznych.

Projekt „Naświetlenie / Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość /” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Gminy Miasta Ełku.