wystawa malarstwa / grafiki

"Sławni Katalończycy" wystawa malarstwa / grafiki

Dali | Miró | Garriga | Argimon | Suñol

11
lis
2021
-
15
sty
2022
Galeria Ślad
Ełckie Centrum Kultury
Galeria Ślad,
Wstęp wolny

Na wystawie zobaczymy prace pięciu artystów z Katalonii. Uznanych malarzy i grafików, którzy swoją twórczością związani są z tym
regionem. To oni w swoich obrazach olejnych, akrylowych, rysunkach, drzeworytach, akwafortach, litografiach i linorytach przedstawiają własne doświadczenia, emocje, świadectwo swojego bytu i interpretację swojej ojczyzny — Katalonii: egocentryczny surrealista Dali, malujący jak pięcioletnie dziecko Miro, informelista Argimon, klasyczny estetyk Alvar oraz abstrakcjonista Grau-Garriga.

Katalończycy - plakat

Hiszpania, kraj będący kolebką wielu wielkich artystów. Hiszpania to słońce, to cienie corridy, to kontrasty, to cuda, to energia, to … Katalonia. I z tym ostatnim Katalończycy nie całkiem by się zgodzili. Najbardziej krnąbrny i może dzięki temu mocno autonomiczny region Hiszpanii zamieszkiwali i zamieszkują równie niepokorni ludzie. Stający pod wiatr trendów, idący pod prąd nie tylko politycznie, ale też artystycznie.

Zostawmy w domach nasze tradycyjne mniemanie o sztuce, wyrosłe na monidłach rodziców bądź dziadków i spotkajmy się z wielką sztuką. Ze Sztuką, której konformizm zastanych szkół artystycznych nie uwięził, która odsłania przed nami kawałek natury Katalończyków. A może i Polaków, bo ponoć my także jesteśmy narodem niepokornym.

Zapraszamy