Wernisaż wystawy Nowa Sztuka Niemiecka

Nowa Sztuka Niemiecka Wernisaż wystawy

18
sty
2024
Galeria Ślad
18:00
Ełckie Centrum Kultury
Galeria Ślad,
Wstęp wolny

Zapraszamy na wernisaż wystawy NOWA SZTUKA NIEMIECKA w Galerii Ślad Ełckiego Centrum Kultury.

Na wystawie zobaczymy malarstwo, rysunki, kolaże i rzeźby artystów współczesnych z Berlina, Hamburga i Turyngi:

  • Peter Keil;
  • Oliver Priebe;
  • Doreen Schmidt;
  • Peter Schlangenbader.

Wspaniali artyści są znani z bogactwa pomysłów. Poprzez swoją sztukę wyrażają emocje, a ich prace są niezwykle ekspresyjne, o silnie nasyconych barwach. Zapraszają tym samym widzów do interpretacji tego, co nas otacza.

 

 

Peter Robert Keil urodził się w 1942 roku w Niemczech. Ojciec był kowalem, którego stracił bardzo wcześnie w dzieciństwie podczas II wojny światowej. W końcowej fazie wojny matka Keila, także utalentowana artystycznie kobieta, zabrała syna i wyruszyła do Berlina Zachodniego, gdzie się osiedlili. To tutaj Peter Robert Keil dorastał w robotniczej dzielnicy Berlin-Wedding i gdzie odkrył swoje zainteresowanie malarstwem – szczególnie w ekspresjonistycznych artystach i dziełach Pabla Picassa.

Od 1954r. malarz z siedzibą w Berlinie Wschodnim – Otto Nagel został jego mentorem i nauczył go pierwszych umiejętności rzemieślniczych i malarskich. W 1954 rozpoczął staż jako artysta-metalworker, a w latach 1959-1961 studiował na Uniwersytecie Artystycznym w Berlinie. Kiedy powstał Mur Berliński, stracił kontakt ze swoim mentorem Otto Nagelem. Keil zaczął spędzać coraz więcej czasu za granicą.

Podczas studiów na Uniwersytecie Artystycznym w Berlinie nawiązał kontakt z wieloma innymi artystami, którzy później stali się wpływowymi artystami swojego pokolenia, jak na przykład Georg Baselitz, Eugen Schönebeck, Markus Lüpertz i Joachim Schmettau.

Podczas swojego pobytu na Majorce spotykał się również kilka razy z Joan Miró w jego studiu. Od początku lat 60. Keil założył studia w Paryżu, Londynie, Berlinie i Stanach Zjednoczonych. Obecnie mieszka i pracuje głównie w Zimmerau (Bawaria, Niemcy), Berlinie i Los Angeles.

 

 

TECHNIKI I DZIEŁA

W początkach swojej twórczości styl Petera Keila był pod wpływem niemieckiego ekspresjonizmu. W swoich pracach z wczesnych lat Berlina skupiał się głównie na typowych ustawieniach wielkiego miasta i postaciach na marginesie społeczeństwa. Jednak jego styl zmienił się wyraźnie na początku lat 60, gdy przez jakiś czas mieszkał w Paryżu i uczestniczył w nocnym życiu miasta.

Keil coraz bardziej rozmijał się ze swoim realistycznym podejściem i opracował nowy, znacznie bardziej spontaniczny i dynamiczny styl malowania, który rozwijał dalej podczas swoich lat w Londynie, a wreszcie w czasie, gdy był jednym z „berlińczyków Neue Wilden” na początku lat 80-tych. Od tego czasu wykorzystanie intensywnych, jaskrawych kolorów i brak realistycznego przedstawienia stało się charakterystyczne dla jego stylu malarskiego. W jego obrazach kolor nakłada się szybkimi pociągnięciami pędzla, a od czasu do czasu technikami impastowymi, a obrazy są dodatkowo wyabstrahowane za pomocą elementów Graffiti.

Keil woli malować postacie ludzkie, portrety, sceny wielkich miast, krajobrazy i martwe wizerunki kwiatów. Jego emocjonalny sposób malowania wynika głównie z pragnienia uwolnienia się od społecznych ograniczeń i konwencji. W ciągu ostatnich 50 lat stworzył liczne obrazy na dużą i małą skalę w olejach i mieszankach na płótnie, ale także rzeźby z drewna i stali oraz dużą liczbę ceramiki.

 

 

WYSTAWY

2013-14 „Farb & Rausch Space Berlin”, (Color & Enthusiasm Space Berlin), Galeria tymczasowa, Berlin
2013 „Aufbruch – Jüngste Werke aus der Heidelberger Phase ” (wyjazd – najnowsze prace z okresu Heidelbergu), Alte Feuerwache (stara remiza strażacka) Heidelberg
2012 „Teufelswerk” (Diabelska praca) z rezydencją w majoliku Manufacture, Karlsruhe
2012 „Ladies Night at Paris Bar”, Keil ArtCollection Marburg, City Festival Marburg
2012 Retrospektywa ” Leben im Farbrausch” (Living a Colorclash), Oranżeria, Zamek Schwetzingen
2011 Keil-Collection Heidelberg, Długa Noc Muzeów, Heidelberg
2010 Edna Hibel Fine Art Gallery, West Palm Beach, Floryda
2010 Keil-Collection Heidelberg, Długa Noc Muzeów, Heidelberg
2008 Muzeum Hurn, Savannah
2007 Villa Meixner, Kolekcja KulturForum Europa, Brühl / Baden
2007 Kessler Corporation, Orlando, Floryda, Savannah, Georgia
Biblioteka publiczna 2006 , Fort Lauderdale, Floryda
2006 Las Olas Art Center, Fort Lauderdale, Floryda
2005 Boxsler Gallery, Lichtenfels
2003 „60 Jahre Peter Robert Keil”, Galeria Kunstsinn, Norymberga
2002 Międzynarodowe Targi Sztuki w Frankfurcie
2001-05 Intercontinental Hotel, Berlin
2000 Wystawy w Paryżu, Amsterdamie, Londynie
1999 Höckner Gallery, Salzburg, Austria
1999 Galerie Hartl, Wien, Austria
1998 Aventura Art Gallery, Aventura, Floryda
1993 Carousel Gallery, Dania, Floryda
1985 Wewerka Gallery, (SE), Berlin
1980 Dr. Friedmann Gallery, (SE), Izrael
1966 Grosse Berliner Kunstausstellung, Berlin
1965 Grosse Berliner Kunstausstellung, Berlin
1964 Rotebro, Szwecja
1962 Pierwsza Wystawa Solowa (SE), Galeria Sztuki, Londyn

 

 

Wystawa czynna od 18 stycznia do 3 marca 2024r.:

poniedziałek – piątek w godz. 08:00 – 19:00

sobota – niedziela w godz. 12:00 – 19:00