WARSZTATY Architektoniczne  RAZ, DWA, TRZY – myśli-MY ARCHITEKTURĄ

RAZ, DWA, TRZY – myśli-MY ARCHITEKTURĄ WARSZTATY Architektoniczne

19
paź
2024
sala kameralna
15:00 i 16:30
Ełckie Centrum Kultury
sala kameralna,
wstęp wolny / zapisy

Zapraszamy na wykłady, dyskusje i warsztaty o środowisku zbudowanym.

Ideą projektu jest wprowadzenie zagadnienia edukacji architektonicznej na terenie Ełku i okolic, zaczynając od kształcenia dorosłych oraz starszej młodzieży. Ełk jest moim rodzinnym miastem, do którego wróciłam po studiach architektonicznych w Gdańsku. Od kilku lat prowadzę tu pracownię projektową. Z moich obserwacji wynika, że zagadnienia związane ze środowiskiem zbudowanym są bardzo rzadko poruszane na forum ełckiego społeczeństwa, głównie w kontekście pojedynczych, udanych bądź nieudanych, inwestycji miejskich. Myślą przewodnią cyklu warsztatowo-wykładowego jest zaprezentowanie od podstaw roli architektury jako dziedzictwa kulturowego i wpływowej wielopłaszczyznowej przestrzeni oraz jej twórców jako kreatorów życia, jego kształtu i jakości.

Celem projektu jest przybliżenie zagadnień istotnych dla świadomego obserwowania rzeczywistości oraz wpływania na wygląd środowiska w którym się poruszamy i które wspólnie  zamieszkujemy. Moją intencją jest kształtowanie świadomości obowiązków, praw oraz ról odgrywanych przez twórców i użytkowników przestrzeni zbudowanej, przybliżenie zasad projektowania przy zastosowaniu elementów partycypacyjnych oraz propagowanie twórczego myślenia i kreatywności. Spotkania będą miały również na celu poszerzanie wiedzy z zakresu architektury, kultury i sztuki. Zamysłem jest zaszczepienie w odbiorcach uważności na tematy związane z naszym otoczeniem, prowadzące do próby ożywienia przestrzeni miejskich i zwrócenia uwagi mieszkańców na wysoką wartość architektoniczną środowiska, w którym żyją.

W rezultacie swoich działań chciałabym uzyskać zainteresowanie odbiorców relacją obiekt- człowiek i wszystkimi z nią związanymi konsekwencjami. Istotne dla mnie jest również podkreślenie naszej odpowiedzialności za zbudowane środowisko już od najmłodszych lat, uświadomienie wartości niesionych przez architekturę i kształcenie wrażliwości człowieka na formę oraz przestrzeń łączącą pokolenia, integrującą wiedzę i umiejętności człowieka.

Nazwa „RAZ, DWA, TRZY – myśli-MY ARCHITEKTURĄ. Wykłady, dyskusje i warsztaty o środowisku zbudowanym” jest hasłem-rymem spinającym serię poruszanych na kolejnych trzech spotkaniach tematów – począwszy od tego czym jest architektura i kim jest architekt, poprzez rozważania na temat idei domu w różnym jego aspektach, kończąc na temacie przyszłości w architekturze – kierunkach i naszym w nich udziale.

Projekt w ramach III edycji Ełckiej Strefy Kultury.

 

O mnie:

Anna Ziniewicz – architektka IARP, studentka Politechniki Gdańskiej oraz University College Dublin, edukatorka architektoniczna z ramienia SARP, współzałożycielka pracowni architektonicznej NIWA Architekci tworzącej projekty w całej Polsce.

PROGRAM:

 

12 PAŹDZIERNIKA

15:00 | WYKŁAD i dyskusja: Czym jest architektura i kim jest architekt?

O roli architekta i architektury w kształtowaniu przestrzeni. O sytuacji mieszkaniowej Polaków i potencjale rozwoju miast. O sprawczości projektantów i odbiorców przestrzeni.

16:30 | WARSZTAT:

Mam głos – moje architektoniczne kolaże z miastem w tle.

 

19 PAŹDZIERNIKA

15:00 | WYKŁAD i dyskusja: Dom – idea.

Co czyni dom domem i jak ma się do tego architektura? O poczuciu komfortu i dążeniu do harmonii. O domach naszych i tych w różnych częściach świata.

16:30 | WARSZTAT:

Mój dom – mapa wrażeń.

 

26 PAŹDZIERNIKA

15:00 | WYKŁAD i dyskusja: Architektura przyszłości.

O przyszłości i naszym realnym na nią wpływie. O partycypacji społecznej, inwestycji      w lokalność, projektowaniu zrównoważonym i trendach w architekturze.

16:30 | WARSZTAT:

Mogę więcej – wspólne modelowanie przestrzeni miejskiej.

 

 

WYKŁADY I DYSKUSJE:  wstęp wolny

WARSZTATY:  obowiązują zapisy w sekretariacie ECK (maksymalna ilość uczestników 1 warsztatu – 15 osób). Wiek uczestników: 16+

 

Wszystkie prace wykonane na warsztatach będą pracami anonimowymi i zostaną zaprezentowane w ECK na niewielkiej wystawie wieńczącej inicjatywę.