Spotkanie autorskie z Wojciechem Mikołuszko "Bocian w kulturze, bocian w naturze" | wokół książki "Wojtek"

12
cze
2021
Galeria Ślad
16:00
Ełckie Centrum Kultury
Galeria Ślad,
Wstęp wolny

Spotkanie autorskie z Wojciechem Mikołuszko – urodzonym w Bielsku Podlaskim przyrodnikiem, dziennikarzem naukowym, autorem książek dla dzieci. Najczęściej pisze o przyrodzie, w tym o ewolucji, paleontologii i ekologii. Jego artykuły ukazują się w wielu ogólnopolskich gazetach i magazynach. Wojciech opublikował siedem książek w tym z serii „Tato, a dlaczego?”, a także „Wielkie pytania małych ludzi” i „Wielkie eksperymenty dla małych ludzi” oraz “Wojtek”. Prowadzi też zajęcia popularnonaukowe dla dzieci.

Spotkanie będzie dotyczyło książki wydanej w 2019 roku pt. „Wojtek”.

Pewien bocian z podlaskiej wsi, zwany Wojtkiem, szykuje się do odlotu do ciepłych krajów. Dokładnie 12143 kilometrów będzie liczyć jego wędrówka do Afryki i z powrotem. Podczas lotu napotka liczne i niebezpieczne przygody, którym spróbuje stawić czoła, aby znów trafić do swojego gniazda. 

W tym samym czasie, kiedy Wojtek szykuje się do odlotu w pobliskim domu dzieje się coś dziwnego. Tata mieszkającego tu siedmioletniego Jacka nagle wyjeżdża. Chłopiec ma nadzieję, że wróci wiosną, razem z bocianem. Jego mama opowiedziała mu starą słowiańską historię o bocianach, Wyraju i rajskim chlebie z specjalnego drzewa, a przecież w każdej historii jest coś z prawdy… 

Dlatego też Jacek pod nieobecność Wojtka za wszelką cenę pilnuje gniazda. Bo przecież bez gniazda nie będzie ani bociana, ani taty. 

Wojtek to nie tylko urzekająca historia bociana i chłopca, ale też opowieść o miłości, wytrwałości w dążeniu do celu i akceptowaniu ludzkich słabości

 

Książkę zdobią ilustracje Małgorzaty Dmitruk, które będzie można obejrzeć w Galerii Ślad. Informacje o wystawie dostępne TU

 

Książka otrzymała liczne nagrody i nominacje:

2019 –  wyróżnienie graficzne/ilustracje w Konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku.

2020 –  Laureatka/ci 13 Nagrody Literackiej m. st. Warszawy (ilustracje/tekst).

2020 –  Nominacja do 4 edycji Nagrody Żółtej Ciżemki za rok 2019 (ilustracje/tekst).

2020 – Nominacja w Plebiscycie Blogerów Książka dla Niedorosłych „Lokomotywa 2019” w kategorii obraz.

„Wojtek” Wojciecha Mikołuszki i Małgorzaty Dmitruk to opowieść zaangażowana o ekologicznym przesłaniu a także opowieść osobista – intymna wykładnia niezgody na świat. Ta podwójność manifestuje się za pośrednictwem dwóch bohaterów: bociana i chłopca. (…)

„Wojtek” to powieść podwójna, ponieważ opowiada o rozpadzie rzeczywistości. Rozpadowi ulega niszczejące i chwiejne bocianie gniazdo, nadszarpnięta chorobą rodzina Jacka, a wreszcie dotknięty katastrofą ekologiczną świat, w którym nie ma żadnych trwałych struktur a instynkt, czy to ptasi, czy ludzki, nie jest już wiarygodnym drogowskazem [z laudacji Anny Marii Czernow wygłoszonej z okazji zdobycia  przez W.Mikołuszko i M.Dmitruk) 13 Nagrody Literackiej m. st. Warszawy]

 

Podczas spotkania z autorem odbędzie się wykład oraz krótkie warsztaty dla dzieci i rodziców pt. „Bocian w kulturze, bocian w naturze”:

Dawni Słowianie wierzyli, że bocian to wróg bóstw ciemności i chaosu. Jednocześnie było to domowe bóstwo opiekuńcze, które na zimę odlatywało do Wyraju, czyli krainy zmarłych. Co zostało z tych wierzeń w dzisiejszych poglądach? Co nauki przyrodnicze mówią nam o prawdziwym życiu bocianów? Jak w rzeczywistości wygląda wędrówka bocianów na zimowiska? Czy można im jakoś pomóc? O tym opowiem na wykładzie. Wraz z publicznością przeprowadzę też dwa proste eksperymenty, które pokażą tajniki lotów bocianich.

 

Ilość osób mogących wziąć udział w wydarzeniu ograniczona aktualnymi przepisami sanitarnymi.