podsumowanie twórczości Spotkanie autorskie z Jadwigą Cymbor-Pasińską

Spotkanie autorskie z Jadwigą Cymbor-Pasińską podsumowanie twórczości

20
mar
2024
sala kameralna
18:00
Ełckie Centrum Kultury
sala kameralna,
Bezpłatne wejściówki w Kasie ECK

Jadwiga Cymbor-Pasińska

Mieszka i tworzy w Ełku. Pedagog, dyrygent, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Ełku, animator kultury. W latach 2003 – 2008 była dyrygentem ełckiego Chóru Kontrapunkt, a także opiekunem Chóru „Canzonetta” z Ełku. W 2006 otrzymała Nagrodę Prezydenta Ełku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (2006).

Jej twórczość to swojego rodzaju pamiętniki, w których z niezwykłą skrupulatnością zawarła historię swojego życia i dzieje rodziny. Książka „Sentymenty i smaki” jest pełna wspomnień oraz sentymentalnych powrotów do przeszłości. Wśród tych wspomnień pojawiają się opisy przygotowywanych potraw, które od pokoleń gościły na rodzinnych stołach i których smaki  i zapachy autorka przywołuje z pamięci zostawiając kolejnym pokoleniom.

„Od świtu do zmierzchu” to kolejna książka w autorskim dorobku Jadwigi Cymbor-Pasińskiej – autorki z Ełku. Tym razem to wiersze. Książka podzielona została na sześć rozdziałów: W kwiatach, Bóg i ja, Moje sny, Wiersze z dedykacją, Warszawskie refleksje, Wiersze różne. Całość została ozdobiona subtelnymi rysunkami róż w wersji czarno-białej autorstwa Ryszarda Dąbrowskiego z Koszalina.

Zaskakujący tytuł „Dziękuję Ci Boże za starość” zamyka cykl trzech książek o życiu pisarki. W książkowej wędrówce przez wspomnienia i refleksje, Dziękuję Ci Boże za starość jest bardzo prawdziwym i adekwatnym jego podsumowaniem.

 

źródło: https://www.facebook.com/jadwiga.cymborpasinska

 

„Czasem podkreślam w tej książce, że opisywane przeze mnie piękne i dobre chwile przeplatały się z trudnymi. Nie zagłębiam się jednak zbytnio w te ostatnie, nie chcąc wprowadzać Czytelników w zły nastrój, bo zapewne każdy dźwiga swój własny bagaż życiowych doświadczeń. Na szczęście, dzięki Bogu zawsze po dłuższym lub krótszym smutnym okresie odzyskiwałam równowagę i wracałam do mojego – pozytywnego i radosnego sposobu patrzenia na życie.

Drodzy Czytelnicy – proszę więc Was, byście pozostali w podobnym nastroju podczas lektury tej książki, do której zapraszam i życzę, byście także mogli cieszyć się życiem i radośnie w nim trwać. Dzięki Bogu! A może także dzięki temu, w co wierzycie i czego poszukujecie” umieściła w swojej książce pani Jadwiga Cymbor-Pasinska.