Śpiew klasyczny od baroku po współczesność

od baroku po współczesność Śpiew klasyczny

Zapraszamy na Koncert pt: "Śpiew klasyczny - od baroku po współczesność", który jest wyborem znanych dzieł sztuki wokalnej

26
lis
2017
Sala widowiskowa ECK
godz. 17:00
Ełckie Centrum Kultury
Sala widowiskowa ECK,
Wstęp wolny

z różnych kręgów kultury europejskiej na przestrzeni epok. Podczas występu będzie można usłyszeć zarówno podniosłe kompozycje muzyki sakralnej jak i arie ze znanych oper i operetek – w sześciu różnych językach (polski, angielski, rosyjski, francuski, niemiecki i łacina).

Magdalena Lewandowska – mezzosopran.

Pochodzi z Suwałk. Absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu prof. Krystyny Pakulskiej. Debiutowała partią Suzuki w Madamie Butterfly G. Pucciniego w 2005 roku w Parnu w Estonii. Oprócz tego wykonywała między innymi partie Jadwigi w Strasznym dworze S. Moniuszki, Flory w Traviacie G. Verdiego, Marty w Fauście C Gounoda. Od lat związana z gdańskim środowiskiem muzycznym: Była solistką Opery Bałtyckiej, obecnie współpracuje między innymi z towarzystwem muzycznym Cappella Gedanensis.

Mikołaj Zgódka – tenor, Ełczanin.

Naukę śpiewu solowego rozpoczął pod kierunkiem Magdaleny Lewandowskiej. Jest absolwentem wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie  prof. Piotra Kusiewicza. Debiutował partią Lurcania w operze Ariodante G. F. Haendla w 2016 roku w Warszawskiej Operze Kameralnej. W ramach różnych projektów artystycznych koncertował między innymi w Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Narodowej oraz na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Ełku. Obecnie współpracuje z Warszawską Operą Kameralną. W roku 2017 został stypendystą przyznawanego przez Prezydenta Miasta Ełku stypendium artystycznego.

Katarzyna Makal-Żmuda – fortepian.

Kształciła się w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a następnie w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, w klasie fortepianu ad. Joanny Domańskiej i ad. Marka Drewnowskiego. W 1994 roku została Laureatką IV Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. Józefa Hofmanna w Nałęczowie. W 2001 roku otrzymała nagrodę dla akompaniatora podczas I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antano Kucingio w Wilnie. Od roku 1997 związana jest z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina – wydział instrumentalno-pedagogiczny w Białymstoku, gdzie obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Wokalistyki. Aktualnie mieszka w Ełku, gdzie naucza gry na fortepianie w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych. Jej uczniowie wielokrotnie zdobywali nagrody i wyróżnienia na konkursach pianistycznych.

Koncert realizowany jest w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza