Spektakl Teatru Papahema, prezentowany w ramach programu Teatr Polska
Madagaskar | Teatr PAPAHEMA & Teatr Żydowski w Warszawie
// horror metafizyczny inspirowany losami wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia
Madagaskar – egzotyczna wyspa u wybrzeży Afryki. Niespełniony sen Polaków o kolonialnym imperium. Francja była niegdyś gotowa odstąpić Polsce swoją kolonię, pod warunkiem, że Polska wyśle tam wszystkich Żydów z Europy. Oferta na tyle kusząca, że nawet rozpoczęto przygotowania… Jednak był już rok 1936, marzenia o koloniach szybko się rozwiały i – pomimo chwytliwego hasła: „Żydzi na Madagaskar” – plan nigdy nie doszedł do skutku.
Madagaskar to w spektaklu wyimaginowane zaświaty – dla tych, z którymi nie wiemy, co począć. To przestrzeń zsyłki dla dusz o niewiadomym pochodzeniu, zawiłej przeszłości czy podejrzanych rysach. Nie ma dla nich miejsca w piekle, w nicości, w niebie. Zamknięci w tropikalnej poczekalni, zesłani na wyspę, wciąż czekają. Spotkamy tam Stanisława Lema, Helenę Rubinstein, Juliana Tuwima, Helenę Deutsch, Samuela Goldwyna, Ludwika Zamenhofa. I wielu innych… Czuwa nad nimi żydowska pramatka, Ewa z początku, z czasu, gdy jeszcze nie istniała wieża Babel. Nasi rozbitkowie w absurdalny, niekiedy groteskowy sposób walczą o przetrwanie, próbując uciec z wyspy. Ale czy z Madagaskaru można uciec? Czy pozwolisz im uciec? A może to ty ich tam…?
Spektakl dla osób powyżej 16. roku życia.
Tekst: Magda Drab
Reżyseria: Gosia Dębska
Scenografia: L’udmila Bubánová
Muzyka: Ignacy Zalewski
Ruch sceniczny: Agnieszka Konopka
Multimedia: Maria Porzyc i Tomasz Jóźwin
Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
Obsada: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Piotr Sierecki, Mateusz Trzmiel, Marek Węglarski, ze specjalnym udziałem Gołdy Tencer i Krystyny Czubówny
NAGRODY
Magdalena Drab, autorka dramatu pt. „Madagaskar”, została nagrodzona za najlepszy tekst 28. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Spektakl znalazł się w finale Konkursu, pośród 13 najlepszych inscenizacji polskiego dramatu współczesnego.
INFORMACJE O GRANTODAWCACH
Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.
Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków z budżetu Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra 2021 oraz ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.
Partnerem spektaklu jest Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku.
Pokaz spektaklu odbywa się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
EŁCKIE CENTRUM KULTURY ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO ZMIAN W PROGRAMIE.