Tomasz Chyła Quintet  Polski Jazz 360°

Polski Jazz 360° Tomasz Chyła Quintet

Tomasz Chyła Quintet to zespół wywodzący się z gdańskiego środowiska jazzowego, szturmujący przebojem polską scenę jazzową.

07
mar
2019
sala ZEBRA
19:00
Ełckie Centrum Kultury
sala ZEBRA,

Tomasz Chyła Quintet – Circlesongs

Lekkość wykonawcza, niesamowita energia i interpretacyjna świeżość to cechy charakterystyczne tego nieszablonowego kwintetu. Liderem zespołu jest skrzypek Tomasz Chyła – jeden z liczących się przedstawicieli młodej szkoły polskiej jazzowej wiolinistyki.

W październiku 2018 roku ukazała się płyta: „Circlesongs” nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Album został wydany dzięki dofinansowaniu miasta Gdańska. Ogólnopolska premiera odbyła się w studio im. A. Osieckiej w Warszawie. Album „Circlesongs” został przyjęty z ogromnym entuzjazmem zarówno krytyków muzycznych, dziennikarzy, znawców gatunku, ale tez przez szeroką publiczność. 25.01.2019 Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do nagrody muzycznej Fryderyki 2019. Wśród nominowanych znalazł się Tomasz Chyła Quintet, w kategorii Muzyka Jazzowa – Album Roku za płytę „Circlesongs”. Tomasz Chyła – lider formacji, otrzymał nominacje jako Artysta Roku w kategorii Jazz.To druga nominacja dla zespołu. Pierwsza otrzymali w ubiegłym roku w kategorii Jazz, Fonograficzny Debiut Roku za album „EternalEntropy”.

Circlesongs

Circlesong(PIEŚNIOKRĄG)totermin wywodzący się z chóralistyki, z którą silnie związany jest lider formacji. Jest to improwizowany, wielogłosowy utwór muzyczny, oparty na powtarzalnych motywach dźwiękowych. Tomasz Chyła Quintet tworząc album „Circlesongs” inspirację czerpie z różnych tradycji muzycznych, prezentując muzykę otwartą i organiczną. Melodie powstałe w danej chwili ewoluują, a zmiany zachodzące w tym procesieprzypominająpodróż. Muzycy po mistrzowsku zmieniają atmosferę każdego  utworu i zabierają słuchacza na peryferia wielorakich gatunków, co dajebezpieczną przestrzeń do eksperymentów. W „Circlesongs” słychać  zarówno strumień energii i ekspresję artystów, jak i kontemplacyjną, transową naturę muzyki, która zasila członków zespołu oraz publiczność  połączonych pozytywnym doświadczeniem. Nowy album zespołu to próba  połączenia pozornie odległych koncepcji muzycznych takich jak muzyka  chóralna, jazz, folk czy post-rock w spójną, szlachetną całość.

Patronat nad płytą objęli: Dwójka Polskiego Radia, Trójka Polskiego Radia, Jazz Forum, Jazz Press, Ether Jazzu oraz orazpolish-jazz.blogspot inoweidzieodmorza.Koncerty premierowe odbyły się już w Gdańskim Klubie Żak podczas gali wręczenia nagród Prezydenta Miasta Gdańska P. Adamowicza dla Młodych Twórców Kultury, podczas ubiegłorocznej edycji Jazz Juniors w Krakowie, w Warszawskiem Klubie Spatif w ramach JazzState, a także w klubie Dragon w Poznaniu. Materiał zaprezentowano też podczas koncertów w ramach 27. finału WOŚP. w Żyrardowie i w Warszawie.

Skład zespołu:

Tomasz Chyła – skrzypce
Piotr Chęcki– saksofon
Szymon Burnos– fortepian
Konrad Żołnierek – kontrabas
Sławomir Koryzno– perkusja

Koncert odbywa się w ramach projektu Polski Jazz 360° realizowanego przez Fundację Polski Jazz. Jego celem jest propagowanie muzyki jazzowej poprzez ukazanie jej różnorodności i oswajanie z nią szerokiej publiczności.

Projekt Polski Jazz 360° został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.