Koncert SIESTA W DRODZE  PEDRO MOUTINHO

PEDRO MOUTINHO Koncert SIESTA W DRODZE

Marcin Kydryński prezentuje: SIESTA w drodze PEDRO MOUTINHO - wieczór fado

16
mar
2024
sala widowiskowa
godz. 19:00
Ełckie Centrum Kultury
sala widowiskowa,

Pedro Moutinho pochodzi ze słynnej rodziny mistrzów Fado. Rodzice są artystami tej sztuki. Jego brat  Carlos  Manuel  –  Camane  jest,  obok  Marizy, największą gwiazdą portugalskiej muzyki.  Drugi brat – Helder, także wokalista Fado, ma ponadto własną wytwórnie płytową HM Musica. Pedro  zaczął  śpiewać  już  jako  jedenastolatek w   najważniejszych   „Casas   de   Fado“   Lizbony. W  2003  roku  wydał  pierwszy  album  (PrimeiroFado  dla  wytwórni  Som  Livre),  gdzie  tradycyjne pieśni przeplatał współczesnymi, sięgał po aranże  orkiestrowe,  śpiewał  pieśni  brazylijskich  bardów,  jak  CaetanoVeloso  czy  Jorge  Mautner.  Największa z żyjących legend Fado – Carlos do Carmo zaprosił  go  do  wzięcia  udziału  w  projekcie  Novo Homem Na Cidade, gdzie najciekawsi młodzi artyści odtworzyli kultowy album Carlosa: Homem na Cidade z lat 70tych. Pedro Moutinho zaśpiewał tam Rosa da Noite. Chwilę później był już gościem w obsadzie filmu Carlosa Saury: Fados. Za kolejny album – Encontro ( 2008 – Som Livre) otrzymał Nagrodę Amalii Rodrigues za Najlepszy Album Fado Roku. Rok później pojawiła się płyta „UmCopo De Sol” a wkrótce potem wybór najznakomitszych utworów, wzbogacony duetami z MayrąAndrade i Tiago Bettencourtem.

W książce: „Lizbona. Muzyka moich ulic” Marcin Kydryński pisze o Pedro Moutinho m.in.: „Głos o cudownie pełnym paśmie, wyrównany, jak koncertowy steinway. Fraza o długim łuku, poszczególne słowa dotykane miękko, z czułością. Ton lekko mechaty, jak kocia sierść i tęskny, jakby odrobinę nosowy, największej urody.”

Bilety dostępne w Kasie ECK i na biletyna.pl w cenach:
I pula biletów dostępna do 30 listopada 2023 – 99 zł
II pula biletów dostępna od 1 grudnia 2023 – 119 zł

 

Muzyka:

https://www.youtube.com/watch?v=WHq3O06DJV4

https://www.youtube.com/watch?v=dO7pm5FpC5Y

https://www.youtube.com/watch?v=46j1KJCYeLs

 

Założeniem SIESTY w drodze jest prezentacja na żywo artystów znanych z niedzielnych audycji Pora Siesty Marcina Kydryńskiego oraz z bestsellerowych kompilacji Siesta (wydano już XIX edycji). Prowadzącym oraz dyrektorem artystycznym SIESTY w drodze jest Marcin Kydryński, radiowiec, autor i kompozytor tekstów, producent płyt i fotograf. Współorganizator SiestaFestival w Gdańsku. Jak sam przyznaje: „zaczęliśmy w okolicach święta zakochanych, w lutym 2012, by następniespotykać się co kilka miesięcy i doprowadzić rokrocznie do szczęśliwej kulminacji na SiestaFestivalu u progu maja i dalej grać aż do końca roku. Z nadzieją, że te koncerty, jak ich radiowa starsza siostra, na trwałe wpiszą się w życiorys setek, jeśli nie tysięcy ludzi. Będę zaszczycony mogącobjąć artystyczne przywództwo przedsięwzięcia i przyjmując rolę prowadzącegokażdy z wieczorów.”

 

SIESTA w drodze gościłaświatowej sławy gwiazdy, takie jak: Pat Metheny, BobbyMcFerrin&ChickCorea czy Dianne Reeves. W projekcie pojawili się także: Richard Bona, AnaMoura, Camane, Tito Paris, Sara Tavares, Lura, MayraAndrade, Tcheka, Elida Almeida, Yami, Nancy Vieira, Lucibela, MarcioFarco czy Dino Di Santiago.

W Sieście przenikanie się kultur; zacieranie granic przy jednoczesnym szacunku dla tradycji regionów; pojednanie ponad historycznymi podziałami, to obok samej materii muzyki najcenniejsze wartości.

Partnerem projektu SIESTA w drodze jest inicjatywa Czujesz Klimat Rossmanna, zwracająca uwagę na codzienne wybory, które mogą przyczynić się do dobra naszej planety.

Patroni medialni:
Radio Nowy Świat, Jazz Forum, JazzSoul.pl