Spektakl teatralno-operowy Nowy Głos L.E.M

Nowy Głos L.E.M Spektakl teatralno-operowy

19
sie
2021
sala widowiskowa
18:00
Ełckie Centrum Kultury
sala widowiskowa,
bezpłatne wejściówki

Ełk usłyszy Nowy Głos

Monika Kuszyńska, Iga Caban, Hubert Stolarski, Karolina i Łukasz Geryń wystąpią 19 sierpnia na jednej scenie z podopiecznymi Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej.

Będzie to zwieńczenie warsztatów realizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Fundacją Jutropera w ramach programu Nowy Głos – jego pilotażowa edycja jest poświęcona twórczości Stanisława Lema w związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin pisarza.

W spektaklu operowo-teatralnym śpiewakom będą towarzyszyć muzycy pod kierownictwem Rafała Kłoczko, dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej (Krzysztof Łochowicz – gitara elektryczna, Rafał Grząka – akordeon, Bartosz Weber – DJ), którzy zaprezentują wybrane arie operowe w nowych aranżacjach, nadając im wyjątkowy, futurystyczny wymiar.

– Nie da się jednym słowem opisać, co jest wyjątkowego w kształcie muzycznym spektaklu. Najważniejsze jest to, że muzyka daje nam przestrzeń do tak wielu interpretacji, w zależności od kontekstu, w którym ją ustawimy. W Nowym Głosie: L.E.M. zestawimy roboty i ludzi, Ziemię i przestrzeń kosmiczną, a całość postawi pytanie – kto i dlaczego jest tak naprawdę człowiekiem – mówi Rafał Kłoczko.

Całość dopełni spektakularna scenografia włoskiego artysty – Luigi Scoglio, wielokrotnie nagradzanego zarówno Polsce jak i poza granicami kraju. W spektaklu zobaczyć będzie można także projekcje multimedialne Karoliny Jacewicz oraz reżyserię świateł Dariusza Albrychta. Grupa realizatorów i artystów pracuje pod kierunkiem Michała Znanieckiego, światowej sławy reżysera, który jest autorem i pomysłodawcą programu Nowy Głos.

W Ełckim Centrum Kultury trwają warsztaty, w których wezmą udział podopieczni Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej. Ich dysfunkcje nie stanowiły bariery przed zaangażowaniem w przygotowanie spektaklu. Przez kilkanaście najbliższych dni będą rozwijać swoje umiejętności i kompetencje partnerując na scenie profesjonalnym artystom.

– Program pozwala znaleźć się na jednej scenie i wspólnie tworzyć. Uczymy się współodpowiedzialności. I artyści, zespół, śpiewacy, wielkie gwiazdy i osoby, które będą na scenie pierwszy raz. Oczywiście po warsztatach i po próbach będą mogły wspólnie wystąpić i współuczestniczyć w odszukiwaniu nowej perspektywy – podkreśla Michał Znaniecki.

Premiera spektaklu Nowy głos L.E.M. odbędzie się 19 sierpnia o godzinie 18.00 w Ełckim Centrum Kultury, które jest partnerem edycji warmińsko-mazurskiej programu. Wejściówki na spektakl, będzie można odebrać w Kasie ECK w dniu spektaklu od godziny 15:00.

 

Ogólnopolski program artystyczno-społeczny Nowy Głos skierowany jest do organizacji pozarządowych skupiających osoby z niepełnosprawnościami, zarówno artystów, jak i amatorów czy osoby bez doświadczenia w tym zakresie. W pierwszym etapie projektu wyłoniono w naborze konkursowym trzy organizacje pozarządowe z województw dolnośląskiego, małopolskiego i warmińsko-mazurskiego, które otrzymały wraz z grupą swoich podopiecznych możliwość współudziału w produkcji spektaklu muzyczno-teatralnego oraz dofinansowanie na realizację związanych z tym działań.

Program realizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Fundacją Jutropera, finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.