POŁĄCZYŁ ICH TEATR – spotkanie młodzieży z Polski i Ukrainy

POŁĄCZYŁ ICH TEATR – spotkanie młodzieży z Polski i Ukrainy

21
-
30
lip
2018
Nowe Guty (gmina Orzysz)
Ełckie Centrum Kultury
Nowe Guty (gmina Orzysz),

21 lipca do Nowych Gut nad jeziorem Śniardwy przyjechały teatry studenckie z Drohobycza, Olsztyna i Ełku, aby wspólnie wziąć udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez reżyserów z Polski i Ukrainy, w tym Andrija Yurkevycza – reżysera i dyrektora teatru Alter z Drohobycza. Spotkanie grup teatralnych pod hasłem „Połączył nas teatr” zorganizowała Fundacja Renes Artdzięki dotacji Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Podczas zajęć i warsztatów w Domu Pracy Twórczej „Renesowo” w Nowych Gutach, młodzi przez tydzień doskonalili swoje umiejętności w zakresie teatru forum i improwizacji, poszukując także wspólnych korzeni kulturowych i nowych źródeł inspiracji do pracy aktorskiej. Po warsztatach 18-osobowa grupa polsko-ukraińska wyruszyła wspólnie na spływ kajakowy sfinansowany przez LGD Mazurskie Morze. Aby nawiązać szerszy dialog z lokalną społecznością uczestnicy projektu odwiedzili również mazurskie stowarzyszenia i instytucje, zapoznając się z dziedzictwem kulturowym Warmii i Mazur. Projekt zakończy się spektaklem i pokazami teatralnymi dla publiczności.

Pierwszy pokaz już 27 lipca (w piątek) o godz. 20:00 na plaży gminnej w Nowych Gutach podczas festynu letniego.Spektakl finałowy „Połączył nas teatr” z happeningiem i słodkim poczęstunkiem kuchni polskiej i ukraińskiej zobaczymy na scenie plenerowej przy Domu Kultury w Orzyszu (ul. Wojska Polskiego 9) w dniu 28 lipca (w sobotę) o godz. 19:00. Wstęp wolny.

Projekt „Połączył nas teatr” to wspólna inicjatywa młodzieży z Polski i Ukrainy będąca przykładem żywegodialogu międzykulturowego teatrów młodego pokolenia – dialogu, który pomaga przezwyciężać uprzedzenia i stereotypy w relacjach polsko-ukraińskich. Razem z Fundacją RenesArt projekt współtworzyli: Stowarzyszenie Alter z Drohobycza, Ełckie Centrum Kultury, Dom Kultury w Orzyszu oraz Teatrem Kloszart z Olsztyna.

Tekst: Dominika Małgowska / Fundacja RenesArt
Zdjęcia: Krzysztof Renes


Program projektu polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży „Połączył nas teatr”

WARSZTATY DLA TEATRÓW STUDENCKICH
21 – 29 lipca 2018
Dom Pracy Twórczej Fundacji RenesArt
Nowe Guty 64, gmina Orzysz

PLENEROWY POKAZ TEATRALNY
Z UDZIAŁEM AKTORÓW Z POLSKI I UKRAINY

27 lipca (piątek), godz. 20:00
Plaża gminna podczas festynu w Nowych Gutach

SPEKTAKL FINAŁOWY „POŁĄCZYŁ NAS TEATR
28 lipca (sobota), godz. 19:00
Scena plenerowa przy Domu Kultury w Orzyszu
ul. Wojska Polskiego 9

Organizatorzy spotkania wymiany młodzieży:
Fundacja RenesArt, Teatr Alter z Drohobycza

Partnerzy:
Dom Kultury w Orzyszu,
Ełckie Centrum Kultury,
Teatr Kloszart z Olsztyna.

Projekt finansowany z dotacji Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży