Muzyka w Ciszy Chorały gregoriańskie, nabożne pieśni ludowe

Chorały gregoriańskie, nabożne pieśni ludowe Muzyka w Ciszy

07
lis
2021
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku
godzina 19:00
Ełckie Centrum Kultury
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku,
Wstęp wolny

Już 7 listopada o godz.19:00 w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego będzie możliwość wysłuchania chorałów gregoriańskich w ramach spotkania z „Muzyką w Ciszy”. Wsłuchamy się w dźwięki, które wprowadzą nas w nastrój refleksji nad mijającym czasem, nad umykającą codziennością, która za chwilę stanie się przeszłością.

Wystąpią:

Chór KONTRAPUNKT po dyrekcją Rafała Sulimy
oraz
CANTABILE Kapela Mazurska pod dyrekcją Joanny Orzeł-Filipkowskiej

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór zadumy i refleksji inspirowanych muzyką. Muzyką wyjątkową, bo chorały gregoriańskie, choć swymi korzeniami sięgają wczesnego Średniowiecza, to wciąż brzmią przejmująco. Charakterystyczny jednogłosowy śpiew, stanowiący podstawę pieśni liturgicznych na żywo, to doświadczenie, które nie pozostawia nikogo obojętnym.

Będziemy mieć także możliwość wsłuchania się w muzykę inspirujących się śpiewem gregoriańskim wielkich europejskich kompozytorów, między innymi Wolfganga Amadeusza Mozarta. Całość tego wspaniale zapowiadającego się spotkania z wielką muzyką i śpiewem dopełnią organowe improwizacje w wykonaniu Rafała Sulimy.

KONTRAPUNKT to działający już ponad dwie dekady, pięćdziesięcioosobowy ełcki chór. Od 2009 roku prowadzony przez Rafała Sulimę, specjalizuje się w muzyce sakralnej i z powodzeniem uświetnia wiele lokalnych uroczystości. Wielokrotnie, z sukcesami,  koncertował za granicą, a 7 listopada będzie okazja usłyszeć go w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego.

Rafał Sulima to wokalista i organista kontynuujący muzyczne tradycje rodzinne. Laureat wielu nagród, od lat wzbogacający muzyczny obraz jego rodzinnego Ełku.

CANTABILE to nowo powstały zespół kontynuujący inspiracje muzyczne prof. Jadwigi Cymbor-Pasińskiej, wieloletniej zasłużonej Dyrektor Szkoły Muzycznej w Ełku, zakładający szeroką formułę współpracy muzycznej młodszych i starszych, amatorów i profesjonalistów. Zespół powstał i działa pod opieką Joanny Orzeł – Filipkowskiej – chórmistrzyni, wokalistki,  Ełczanki.

Joanna Orzeł-Filpkowska jest ostatnią uczennicą śp. profesor Janiny Sipowskiej, wychowawczyni wielu pokoleń muzyków, której ziemia ełcka zawdzięcza powstanie i działalność Szkoły Muzycznej I stopnia w Ełku.