MAKBET transmisja na żywo z Londynu

transmisja na żywo z Londynu MAKBET

Spektakl: MAKBET / transmisja na żywo z Londynu/ w kinie ECK 10 maja 2018 | czwartek | 20:00

10
maj
2018
Kino ECK
20:00
Ełckie Centrum Kultury
Kino ECK,

Transmisja przedstawienia z National Theatre w Londynie: 10 maja 2018 | czwartek | 20:00 Spektakl z cyklu „National Theatre Live”

Najbardziej intensywna i przerażająca tragedia Szekspira wyreżyserowana przez Rufusa Norrisa („Opera za trzy grosze”). Rory Kinnear (Mackie Majcher w „Operze za trzy grosze”, „Młody Marks”, „Otello” w NT Live) gra owładniętego fatalnym pędem ku władzy Makbeta. Anne-Marie Duff („Shameless”, „Królowa dziewica”, „Sufrażystka”) wciela się w Lady Makbet, silną kobietę, która kieruje mężem na drodze do korony, skłaniając go do popełnienia zbrodni. W świecie zniszczonym przez wojnę domową małżeństwo walczy o przetrwanie. Budują swoją siłę i pozycję za pomocą morderstwa i oszustwa. Wydaje się, że kieruje nimi czyste, elementarne zło.

Szekspir oparł swoją sztukę na przekazach historycznych dotyczących Makbeta, króla Szkocji, zapisanych przez Raphaela Holinsheda, a także we wcześniejszej kronice „Historia Gentis Scotorum”.

Rzeczywiście, 27 lipca1054 Makbet został pokonany w bitwie pod Dunsinan przez Siwarda z Northumbrii. Historyczny Makbet nie był jednak krwiożerczym tyranem, ale królem, za panowania którego Szkocja rozkwitła. Szekspir skupił się na tym, że aby dojść do władzy, Makbet zamordował poprzedniego władcę – Dunkana. Dramaturg wysnuł historię o tym, jak jedna zbrodnia pociąga za sobą kolejne. „Makbet” jest jedną z najczęściej wystawianych, interpretowanych i filmowanych sztuk Szekspira. Na jej kanwie powstała również opera Giuseppe Verdiego.

Sala widowiskowa Ełckie
Centrum Kultury.CZAS TRWANIA 210 minut.BILE
TY w cenie 25 zł ulgowy, 30 zł normalny.