John Street Band z Jackiem Olejnikiem Koncert – wspomnienie Ogrodu Wyobraźni

Koncert – wspomnienie Ogrodu Wyobraźni John Street Band z Jackiem Olejnikiem

05
paź
2019
Sala Zebra
19:00
Ełckie Centrum Kultury
Sala Zebra,

Ogród Wyobraźni – zespół muzyczny, którego apogeum popularności przypada na przełom lat 70. i 80., wciąż żyje w świadomości wielu osób jako swoisty fenomen polskiej sceny rockowej. Wydane po latach od zawieszenia działalności dwie płyty są materialnym dowodem nietuzinkowego kunsztu wykonawczego i oryginalnego brzmienia muzyków z Ełku. Niestety, nagrania te są na rynku praktycznie niedostępne, toteż fani grupy i koneserzy muszą się raczej zadowalać utworami udostępnianymi w Internecie. Pomimo upływu lat zachwycające kompozycje brzmią wciąż świeżo, a dokonania Ogrodu jawią się jako legenda. Już wkrótce pojawi się wyjątkowa okazja, by o tym fantastycznym zespole przypomnieć słuchaczom.

Ogród Wyobraźni rozpoczął karierę w 1976 r., kiedy pod różnymi nazwami młodzi muzycy szlifowali warsztat wykonawczy, grając przeważnie klasyki muzyki rockowej. Skład zespołu trochę ewoluował, ale każdy z członków zespołu jest wart wymienienia: Jacek Olejnik – instrumenty klawiszowe, Marek Wierzbicki – gitara, Krzysztof Osiecki – perkusja, Bogdan Łoś – gitara basowa (później gitara), Janusz Zapolski-Downar – śpiew, Leszek Konstantynowicz – gitara, trochę później Sławomir Chabski – perkusja i Władysław Jankowski – gitara basowa, Henryk Piekarski – gitara. W 1979 roku przyjęto nazwę Ogród Wyobraźni. Największy, epokowy, ale nie jedyny sukces, to zwycięstwo na I Festiwalu Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie (1980 rok, w składzie: S. Chabski, W. Jankowski, B. Łoś, J. Olejnik, J. Zapolski-Downar).  Od tego momentu rozpoczęła się bardzo dynamiczna, ale jednocześnie krótka ogólnopolska kariera Ogrodu. Pomimo tego, że rozkochani w grupie fani z całego kraju jeździli za zespołem na największe imprezy w Polsce, potencjału grupy nie udało się zdyskontować w skali, na jaką sobie zasłużyła.

Grupa ostatecznie przestała istnieć w roku 1983. Wprawdzie w 1986 roku nastąpiła jeszcze jedna próba reaktywacji zaznaczona kilkoma wspaniałymi koncertami w składzie: S. Chabski, B. Łoś, J. Olejnik oraz Kazimierz Barlasz – śpiew, Jarosław Fiebrich – gitara basowa, niestety, zaraz po tym zespół definitywnie przestał istnieć (było jeszcze kilka okazjonalnych występów Jacka i Bogdana w różnych muzycznych projektach, ale nie zaliczamy tego do działalności zespołu).

Aby uczcić 70-lecie swojej działalności, Ełckie Centrum Kultury przygotowało nie lada gratkę dla fanów i postanowiło zaprosić mieszkającego na stałe w USA Jacka Olejnika wraz z jego aktualnym zespołem oraz mieszkającego w Niemczech Bogdana Łosia na jeden wyjątkowy show.

Z największą przyjemnością zapraszamy więc wszystkich miłośników dobrej muzyki na koncert grupy John Street, podczas którego usłyszymy klasyczne rockowe hity w ich wykonaniu, a także kilka utworów z repertuaru Ogrodu Wyobraźni, które zostaną na nowo zaaranżowane i wykonane w angielskiej wersji językowej.

Więcej o John Street na https://johnstreetband.com/

Przygotujcie się na dużą dawkę znakomitej muzyki oraz niespodzianki. Tego nie można przegapić!!!

Bilety dostępne są w kasie ECK lub na www.eck.elk.pl

 

UWAGA! Zbieramy zgłoszenia!

Ełckie Ogrody Wyobraźni to nowy projekt Ełckiego Centrum Kultury, którego celem jest nadanie nowej formy piosenkom legendarnej ełckiej grupy Ogród Wyobraźni, która w latach 80-tych trwale zapisała się w historii polskiej muzyki. Celem projektu jest odnalezienie tropów i inspiracji jakimi podążała wrażliwość muzyków tworzących zespół, a przede wszystkim próba opowiedzenia ich piosenek na nowo, wpuszczenia w nie nowego światła, tak by wspólnie odszukać ponadczasowe „ełckie ogrody wyobraźni”.

Żeby zagrać w tej orkiestrze wystarczy nadesłać nagranie lub filmiki, które najlepiej zaprezentują muzyczne umiejętności. Na podstawie wybranych zgłoszeń utworzona zostanie orkiestra, która wspólnie nagra nową wersję piosenki zespołu Ogród Wyobraźni.

Podczas czterodniowych, kreatywnych warsztatów wspólnie przygotowane zostaną nowe wersje piosenek zespołu, które zostaną zakończone sesją video na żywo, nagraną w miejskich przestrzeniach Ełku.

Do udziału w projekcie zapraszamy ełczan, młodzież jak i dorosłych, śpiewających, grających na instrumentach, tych klasycznych i popularnych jak skrzypce, wiolonczele, flety, dzwonki, ukulele, gitary, perkusje. Projekt adresowany jest do osób już grających, chcących zdobyć nowe doświadczenia i wysokie kompetencje muzyczne.

Zgłoszenia przyjmowane są w formie elektronicznej pod adresem: marta.zgryza@eck.elk.pl.

Warsztaty poprowadzi wrocławski muzyk Michał Zygmunt, gitarzysta i kompozytor. Autorem sesji filmowych będzie pochodząca z Ełku Ewa Dobrołowicz, autorka filmów dokumentalnych i teledysków.

Zapraszamy!