Koncert Monika Borzym

Monika Borzym Koncert

11
cze
2021
sala kameralna
19:00
Ełckie Centrum Kultury
sala kameralna,

MONIKA BORZYM – charyzmatyczna wokalistka jazzowo-soulowa młodego pokolenia, określana mianem „polskiego muzycznego towaru eksportowego w najlepszym wydaniu”. Młoda, zdolna i niezwykle utalentowana,

Niby z dala od reflektorów, niby materiał skrajnie antykomercyjny, a jednak udało jej się osiągnąć sukces, niedostępny dla wielu gwiazd.

„Monika Borzym, jedna z najwybitniejszych jazzowych wokalistek młodego pokolenia, a może i najbardziej wybitna. Istota słów i muzyki, zamknięta prostym głosem. Prostym, ale wielkim. Emocje wybrzmiewają w każdej głosce. Nawet w oddechu. I nie chodzi tu o rozpływanie się nad techniką śpiewania, nie chodzi o wrażenia, wywodzące się z barwy. Tu są dreszcze emocji.

Ma swój własny, oryginalny styl. Widać i, przede wszystkim, słychać, że ma pomysł na muzykę, jaką chce tworzyć. Dzięki temu, toruje sobie drogę ku światowej scenie muzycznej – tej ambitnej, na której miejsce zarezerwowane jest tylko dla najlepszych”.

„Można trafić na sondaż, według którego aż 70% Polaków nie przepada za jazzem. A trzeba przyznać, że płyty Borzym są mocno utwierdzone w tradycji jazzowej piosenki. Nie jest to jednak ten sam rodzaj interpretacji materii, jakim karmi nas Norah Jones. W wokalu Moniki Borzym da się wyczuć bowiem mocne wpływy soulowe”.

Monika Borzym urodziła się w Warszawie, ale przez kilka lat mieszkała i studiowała w Los Angeles.

W 1998 rozpoczęła naukę w Szkole Muzycznej I st. Brillante w Warszawie, w klasie fortepianu, którą ukończyła z wyróżnieniem. Następnie uczyła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina, również w klasie fortepianu, u Emiliana Madeya.

W latach 2005-2006 przebywała w Stanach, gdzie kontynuowała edukację w John Hersey High School w miejscowości Arlington Heights w stanie Illinois. Śpiewała tam w szkolnym chórze i zespole muzycznym.

Podróż za ocean i nauka w John Hersey High School potwierdziła, że jej drogą jest wokalistyka jazzowa.

 We wrześniu 2006 zaczęła naukę na wydziale piosenki i naukę wokalistyki jazzowej ponownie w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie, tym razem pod kierunkiem Małgorzaty Kustosz-Piątosy i Izabeli Zając.

Za namową przyjaciół i nauczycieli, wzięła udział w kilku festiwalach i konkursach, zdobywając nagrody i ważne doświadczenie zawodowe.

W 2007 uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych, gdzie zajęła drugie miejsce. Wystąpiła na benefisach aktorskich i na gali Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi.

 Przełomowym momentem w jej edukacji muzycznej było otrzymanie w 2008 stypendium do University of Miami Frost School of Music w Coral Gables na Florydzie.

Dwa lata później, w 2010, otrzymała kolejne stypendium, tym razem do Los Angeles Music Academy w Kalifornii, gdzie studiowała pod okiem wybitnych wokalistów – Tierney Sutton i Doriana Holleya.

Technikę improwizacji i harmonii jazzowej poznawała w Chicago, u wokalistki Gail Bisesi. Jej nauczycielami byli także tacy muzycy jazzowi, jak Lisanne Lyons, Dante Luciani, Chuck Bergeron czy Larry Lapin.

Podczas Jazz Jamboree 2009, Monika była jedynym polskim wykonawcą i jedyną kobietą, zaproszoną przez Michała Urbaniaka na koncert w Sali Kongresowej. Był to faktyczny początek jej muzycznej kariery. Miała wtedy 19 lat. Jej brawurowy występ porwał publiczność festiwalową. Wtedy też zaproponowano jej pierwszy kontrakt płytowy.

Dyskografia:

2011 Girl Talk

2013 My Place

2016 Back to the Garden

2017 Jestem Przestrzeń

2020 Monika Borzym śpiewa stare piosenki

Wokalistka wystąpi z gitarzystą Arturem Gierczakiem.

 

11 czerwca godz. 19:00 sala kameralna (otwarcie nowej przestrzeni w Ełckim Centrum Kultury)

Bilety: 60 zł (ograniczona pula biletów!)