Koncert Chopinowski

Koncert Chopinowski

20
cze
2021
Park Muzyczny
17:00
Ełckie Centrum Kultury
Park Muzyczny,
Wstęp wolny

Wszystkich miłośników muzyki klasycznej (i nie tylko) zapraszamy wraz z Ełckim Towarzystwem Muzycznym na Koncert Chopinowski!

Niedziela, 20 czerwca, godzina 17:00.

Park Muzyczny ECK, wstęp wolny.

 

Wystąpią:

 

Marcela Wierzbicka-Opalińska – sopran

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. Hanny Michalak. Na scenie zadebiutowała partią Tatiany w operze Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego (XXII Bydgoski Festiwal Operowy). Ponadto wcieliła się w czołowe partie mozartowskie, takie jak: Hrabina w Weselu Figara, Pamina w Czarodziejskim flecie czy Donna Elvira w Don Giovannim (Kammeroper Rheinsberg). W grudniu 2017 roku wykonała partię Woglindy z opery Das Rheingold R. Wagnera z udziałem Tomasza Koniecznego i Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Michała Klauzy w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Rownież tam, w październiku 2019 roku wzięła udział w prawykonaniu dzieła Jamesa Newtona Psalm 119 (Caph) z udziałem Polskiej Orkiestry Symfonia Iuventus pod dyrekcją Wojciecha Semerau-Siemianowskiego.
Występuje na scenach w kraju i za granicą. Jest półfinalistką X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Klaudii Taev w Estonii (2017) oraz I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów w Lublinie (2017), laureatką III Nagrody na VII Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie (2016), III Nagrody oraz Nagród Specjalnych na V Konkursie Wokalnym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2015), III Nagrody oraz Nagród Specjalnych na I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Sosnowcu (2015).
W latach 2015-2017 była uczestniczką Akademii Operowej (Program Kształcenia Młodych Talentów) działającej przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Dominik Opaliński – baryton

Edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Kętrzynie w klasie fortepianu, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im.F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (studia licencjackie) oraz Uniwersytetu Muzycznego im. F.Chopina w Warszawie (studia magisterskie).
Na scenie zadebiutował jeszcze jako student, partią Sempronia w operze Lo Speziale J. Haydna podczas III Operowego Forum Młodych (Opera Nova, Bydgoszcz 2011). W 2018 roku dwukrotnie z okazji obchodów 85 lecia urodzin Krzysztofa Pendereckiego, wykonał „Te Deum” samego kompozytora.
W październiku 2019 roku wziął udział w prawykonaniu dzieła Jamesa Newtona „Psalm 119” („Zain”) z udziałem Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus. Ponadto wcielał się w role w operach takich twórców jak: G.F.Haendel, G.Paisiello, W.A.Mozart, G.Rossini, S.Moniuszko, G.Puccini, R.Wagner, M.Nymann. W 2016 roku powierzono mu rolę Bourdera w operze Ubu Rex K.Pendereckiego (Opera Śląska, Bytom). Premiera została okrzyknięta najlepszą z dotychczasowych realizacji tego tytułu oraz zdobyła ZŁOTĄ MASKĘ w kategorii NAJLEPSZY SPEKTAKL.
W swoim repertuarze ma wiele dzieł oratoryjnych (m.in. Magnificat BMV 243, Weihnachts Oratorium J.S.Bacha, Requiem d-moll KV 626, Msza C-dur KV 317, Msza c-moll KV 427 W.A.Mozarta, Stabat Mater D.383, Msza G-dur D.167 F.Schuberta, Requiem d-moll op.45 G.Faurego, Te Deum – K. Pendereckiego.).
Współpracuje z Filharmonią Pomorską, Filharmonią Śląską, Filharmonią Warmińsko – Mazurską, Operą Śląską, Operą Wrocławską. Brał udział w w licznych festiwalach m.in.: Bydgoski Festiwal Operowy, Bydgoski Festiwal Muzyczny, Opera Rara w Krakowie, Festiwal Oper Współczesnych we Wrocławiu, Poziom 320 w Zabrzu, Penderecki85 w Krakowie.
Występował u boku takich dyrygentów jak np.: Mirosław Jacek Błaszczyk, Jurek Dybał, Piotr Sułkowski, Marek Wroniszewski, Janusz Przybylski, Zygmunt Rychert, Piotr Deptuch, Rafał Janiak, Volker Perplies.

 

Rafał Sulima – fortepian

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, filia w Białymstoku, w trzech specjalnościach: organy (2003) w klasie prof. Marii Terleckiej; muzyka kościelna (2004) w klasie prof. Bożenny Sawickiej, prof. Michała Dąbrowskiego; śpiew solowy (2009) w klasie prof. Cezarego Szyfmana. W roku 2001 i 2020 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdobył nagrodę Grand Prix i pierwsze miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie Organistów Pro Organo 2007 w Warszawie. Jest również laureatem konkursu Primus Inter Pares 2004. W maju 2013 roku obronił tytuł doktora sztuki muzycznej w specjalności organy, na UMFC w Warszawie. Obecnie pracuje na macierzystej uczelni w Białymstoku, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne z gry na organach, improwizacji, śpiewu, basu cyfrowanego oraz akompaniamentu liturgicznego. W swoim dorobku artystycznym ma liczne nagrania płytowe, koncerty organowe, kameralne, także wokalne. Współpracuje z Chórem Filharmonii i Opery Podlaskiej oraz chórami akademickimi. W latach 2003 – 2013 był organistą w Świętej Lipce, gdzie oprócz tradycyjnych obowiązków liturgicznych, prezentował brzmienie wspaniałych, znanych w kraju i za granicą, barokowych organów. Solowa płyta CD Rafała Sulimy z nagraniem tego instrumentu, uzyskała status złotej. Od 2009 roku jest dyrygentem chóru Kontrapunkt w Ełku oraz od 2015 roku dyrygentem Ełckiej Orkiestry Kameralnej. Rafał Sulima otrzymał Białą Lilię – Nagrodę Artystyczną (2010) przyznaną przez Prezydenta Miasta Ełku, Złotego Bociana od Starosty Powiatu Ełckiego za krzewienie kultury muzycznej w regionie. W latach 2014 – 2021 otrzymywał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Ełku – Tomasza Andrukiewicza. Wraz z ks. Zbigniewem Stępniakiem (basso profondo) nagrał dwie płyty: Molitva na Vostoke (2018r.) oraz Różaniec artystyczny (2020r.). W sierpniu ukazała się płyta „Głos duszy” z utworami poświęconymi Najświętszej Maryi Pannie, którą nagrała wspólnie z Małgorzatą Trojanowską (sopran).

Program:

no.1 Życzenie

no.2 Wiosna

no.3 Smutna Rzeka

no.4 Hulanka

no.5 Gdzie Lubi

no.6 Precz z moich oczu

no.7 Poseł

no.8 Śliczny Chłopiec

no.9 Melodya

no.10 Wojak

no.11 Dwojaki Koniec

no.12 Moja pieszczotka

no.13 Nie ma czego trzeba

no.14 Pierścień

no.15 Narzeczony

no.16 Piosnka litewska

no.17 Śpiew z mogiły