Koncert

Elbląska Orkiestra Kameralna pod kierunkiem Jacka Brzoznowskiego Koncert "Z muzyką przez wieki"

Tytuł koncertu odwołuje się do programu koncertu na którym będziemy mogli usłyszeć muzykę od XVIII, poprze XIX, aż do XX wieku.

29
wrz
2023
sala widowiskowa
19:00
Ełckie Centrum Kultury
sala widowiskowa,

 

Jacek Brzoznowski – ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Studiował w klasie prof. W. Rajskiego oraz prof. R. J. Delekty. Aktualnie jest uczestnikiem studiów doktoranckich w krakowskiej Akademii Muzycznej im.K. Pendereckiego. Zdobył I miejsce w I International Academy and Competition of Orchestra Conducting w Portugali (Estoril, 2020). Otrzymał III Nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. A. Kopycińskiego we Wrocławiu (2017), a także Nagrodę Orkiestry Kameralnej oraz Nagrodę Specjalną za najciekawszą interpretację partytury współczesnej. Wystąpił jako najmłodszy uczestnik w X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga. Jest finalistą Lanyi International Conducting Competition (Subotica, Serbia, 2021) oraz półfinalistą I European Union Conducting Competition (Pazardżik, Bułgaria, 2018). Wraz z Cappellą Gedanensis dokonał dwukrotnie nagrań płytowych z kompozycjami i aranżacjami K. Wileńskiego dla „Dziennika bałtyckiego”, a także brał udział w nagraniu realizowanym dla Telewizji Polskiej, w którym solistami byli Alicja Węgorzewska, Placido Domingo Jr., Bogdan Kierejsza i Maciej Miecznikowski. Dzięki programowi Instytutu Muzyki i Tańca w sezonie 2017/2018 pełnił funkcję dyrygenta-rezydenta w Cappelli Gedanensis. Podczas projektów występował w roli asystenta dyrygenta w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Warszawskiej Operze Kameralnej. Od 2018 r. nawiązał współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku, w której prowadzi spektakle oraz jest zapraszany jako asystent dyrygenta. Uczestniczył w wielu kursach prowadzonych przez takich dyrygentów jak: Jose Maria Florencio, Alim Shakh, George Tchitchinadze, Nikolay Lalov, Roberto Gianola, Paweł Kotla, Jerzy Salwarowski, Rafał Jacek Delekta. Ponadto występował także m. in. z: Orquestra de Câmara de Cascais e Oeiras (Portugalia), Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Akademii Muzycznej w Gdańsku, Orkiestrą Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Orkiestrą Akademii Muzycznej w Krakowie, Orkiestrą Kameralną Progress.

 

 

Elbląska Orkiestra Kameralna została założona w 2007 roku i w ciągu przeszło 15 lat działalności stała się artystyczną wizytówką miasta i regionu. Naszym znakiem rozpoznawczym jest różnorodny repertuar, który obejmuje najwybitniejsze dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku, od Arcangela Corellego i Fryderyka Chopina po Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara. W programie Orkiestry znajdują się również utwory z pogranicza awangardy, jazzu i muzyki rozrywkowej. Swój repertuar realizujemy we współpracy z wybitnymi artystami polskimi i zagranicznymi.

Realizujemy szereg projektów, służących popularyzacji muzyki klasycznej i współczesnej. Jednym z najważniejszych jest Festiwal „Muzyka Polska na Żuławach” (od 2018 roku „Muzyka Polska na Warmii i Żuławach”), którego ideą jest prezentacja najsłynniejszych dzieł rodzimej kameralistyki w zabytkowych wnętrzach gotyckich kościołów. Podczas sześciu edycji (lata 2014-2019) zagrano m.in. utwory Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, a Orkiestrze towarzyszyli uznani soliści: Janusz Wawrowski, Iwona Sobotka, Szymon Komasa, zespół VOŁOSI, Marcin Wyrostek & Coloriage, Katarzyna Moś z zespołem. Nad przebiegiem koncertów czuwał natomiast maestro Marek Moś. Dotychczas w koncertach festiwalowych uczestniczyło około 18 000 słuchaczy.

Wielokrotnie uczestniczyliśmy w projektach służących promocji polskich kompozytorów i ich dorobku artystycznego za granicą. Należy do nich program „Promocja kultury polskiej za granicą – Promesa”, dzięki któremu elbląscy muzycy koncertowali m.in. na XXV Międzynarodowym Festiwalu „Zilele Muzicii Noi” (The Days of New Music) w Kiszyniowie, XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Afekt w Tallinnie i Tartu, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki „Autumn Tbilisi” w Tbilisi oraz na Międzynarodowym Festiwalu Dark Music Days w Reykjaviku. Natomiast program „Kulturalne pomosty” umożliwił EOK występ w ramach Festiwalu „Indian Summer in Levoca” w Lewoczy. Na przestrzeni ostatnich lat Orkiestra gościła też na najbardziej prestiżowych polskich festiwalach (Festiwal Mozartowski w Warszawie, Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Festiwal Muzyczny im. Karola Kurpińskiego).

Orkiestra prowadzi również działalność nagraniową. Dzięki nawiązaniu współpracy z Krzysztofem Herdzinem powstała płyta Krzysztof Herdzin – Concerto and Concertino, której premiera odbyła się we wrześniu 2018. Zostały na niej zarejestrowane dwa utwory z udziałem Orkiestry: Koncert podwójny na altówkę, saksofon altowy i orkiestrę symfoniczną oraz Concertino na trio stroikowe i smyczki. Album został nominowany, w dwóch kategoriach, do Fryderyków 2019: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z kolei współpraca z Leszkiem Możdżerem zaowocowała zarejestrowaniem utworu (specjalnie skomponowanego dla EOK) Preludium i fuga na orkiestrę smyczkową, który znalazł się na płycie The Very Best Of Leszek Możdżer. W 2021 roku EOK wydała zaś płytę z utworami Wolfganga Amadeusza Mozarta  – w ten sposób Orkiestra uczciła 230. rocznicę śmierci wiedeńskiego klasyka. Album ma unikatowy charakter z uwagi na fakt, iż zarejestrowane na nim kompozycje zostały w nowatorski sposób opracowane (w wersji na skrzypce i wiolonczelę) przez jednego z najciekawszych polskich wiolonczelistów i aranżerów młodego pokolenia, Marcina Zdunika. Ponadto, EOK ma w dorobku albumy: „Mercadante Doppler Karłowicz” (2011) oraz  „Razem” (2012, nagrana we współpracy z Ryszardem Rynkowskim).

Staramy się promować polskich kompozytorów młodego pokolenia poprzez prawykonania ich dzieł. W ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, Orkiestra w 2017 roku po raz pierwszy wykonała dzieło Tomasza Opałki „Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową”. W 2018 roku odbyło się zaś prawykonanie kompozycji Nikoli Kołodziejczyka „Koncert podwójny na saksofon, bandoneon i orkiestrę smyczkową”. Ponadto, Orkiestra ma w dorobku prawykonania utworów takich twórców, jak Jerzy Maksymiuk, Mikołaj Majkusiak, Lisa Hirsch, Ghenadie Ciobanu czy Cezary Duchnowski. EOK uczestniczy również w programach, których celem jest promowanie polskich artystów młodej generacji, zarówno solistów, jak i dyrygentów – „Artysta-Rezydent” i „Dyrygent-Rezydent”.

W swojej działalności kładziemy duży nacisk na przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym. W ciągu przeszło dekady Orkiestra realizowała m.in. projekty: „Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!” – dzięki niemu elbląscy uczniowie szkół średnich mogą uczestniczyć w koncertach abonamentowych Orkiestry; „Muzyka dla ucha malucha” – cykl interaktywnych, multimedialnych widowisk dla uczniów przedszkoli i szkół podstawowych; „Klasyka dla smyka” – koncerty edukacyjne skierowane do najmłodszych widzów.

Za swą działalność artystyczną nasza Orkiestra została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Elbląga (2008 i 2009), Nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2010), otrzymaliśmy także tytuł Kreatora Kultury (2015). Orkiestra może liczyć na grono wiernych słuchaczy – w ostatnich latach w koncertach EOK uczestniczy rocznie średnio 50 tysięcy osób.

 

Koncert organizowany jest w ramach Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza.