Jazz Meeting Piotr Schmidt Quartet - Komeda Unknown 1967 / Hearsay

Piotr Schmidt Quartet - Komeda Unknown 1967 / Hearsay Jazz Meeting

23
mar
2024
sala widowiskowa
19:00
Ełckie Centrum Kultury
sala widowiskowa,

 

Piotr Schmidt Quartet – Komeda Unknown 1967 / Hearsay

 

Piotr Schmidt – trąbka

Paweł Tomaszewski – fortepian

Andrzej Święs – kontrabas

Sebastian Kuchczyński – perkusja

 

 

Piotr Schmidt Quartet to akustyczna formacja wybitnego polskiego trębacza znana z wielu nagrań płytowych, które ukazywały się na przestrzeni ostatnich 10 lat. W obecnym kształcie personalnym zespół zadebiutował na festiwalu Love Polish Jazz w Tomaszowie Mazowieckim we wrześniu 2021 roku, podczas którego artyści przedpremierowo zaprezentowali materiał z nadchodzącej płyty Komeda Unknown 1967.

Kwartet wzbogacony został o dwóch wybitnych zagranicznych muzyków: Davida Dorużkę na gitarze oraz Kęstutisa Vaiginisa na saksofonach. Po wykonaniu kolejnych kilkunastu koncertów artyści weszli do studia w marcu 2022 roku, by nagrać dwa albumy – Komeda Unknown 1967 (wyd: czerwiec 2022) oraz autorski album Piotra Schmidta Hearsay (czerwiec 2023). Gośćmi specjalnymi obu sesji byli amerykańscy artyści: kontrabasista Harish Raghavan, oraz perkusista Jonathan Barber. Repertuar ten na koncertach wykonywany jest głównie w kwartecie, który stanowi fundament zespołu Schmidta.

Piotr Schmidt Quartet zachęca słuchaczy do zanurzenia się w tajemniczym świecie jazzowych opowieści, pełnych niezwykłych i porywających historii, ale też szczególnych emocji. Piotr Schmidt i jego muzyka pobudza wyobraźnię i jest nowym pryzmatem w postrzeganiu siebie i rzeczywistości. To wysublimowana huśtawka emocjonalna, w której warto się zatracić.

 

Młody artysta porwał publiczność, a brzmienie jego trąbki okazało się absolutnie niepowtarzalne. (…) Piotr Schmidt jest artystą niezwykłym i najciekawszym
trębaczem młodego pokolenia. Jego flagowy album „Tribute to Tomasz Stańko” lokuje go w gronie najważniejszych pretendentów spuścizny legendarnego trębacza. Ale także otworzył drogę do „złotej kolekcji” polskiego jazzu i prestiżowych estrad.

Dionizy Piątkowski, Era Jazzu

 

 

Komeda Unknown 1967

Kiedy świat myślał, że z twórczością Komedy zrobiono już wszystko, niespodziewanie, pod wrażeniem płyty „Tribute to Tomasz Stańko” (SJRecords, 2018), do Piotra Schmidta zwrócił się Krzysztof Balkiewicz – Prezes Stowarzyszenia Opieki Nad Spuścizną Krzysztofa Komedy, który przekazał mu sześć odnalezionych w archiwum i nieopublikowanych dotąd kompozycji tuza Polish Jazzu. Te utwory miały mieć swoje miejsce na płycie „Moja słodka europejska ojczyzna”, jednak finalnie się na niej nie ukazały i przepadły… Do momentu, kiedy na warsztat wziął je właśnie Piotr Schmidt. Trębacz owe znaleziska zaaranżował i wydał w 2022 roku na albumie „Komeda Unknown 1967”. Jak przekonuje sam Balkiewicz: „Piotr Schmidt wraz z przyjaciółmi oddał hołd Krzysztofowi Komedzie w 90. rocznicę jego śmierci w sposób absolutnie genialny. Wydaje się, że nasza europejska ojczyzna czekała na tę muzykę…”.

Więcej o płycie „Komeda Unknown 1967”: https://sjrecords.eu/pl/produkt/piotr-schmidt-international-sextet-komeda-unknown-1967

 

Hearsay

Album zrodził się w tym samym czasie co ‘Nieznany Komeda’. Album ten pokazuje jednak nowy kierunek w twórczości Piotra Schmidta, który objawia się pewnym eklektyzmem dwóch muzycznych światów, w których trębacz uczestniczył do tej pory równolegle. Tytułowa ‘pogłoska’ ujawnia jednak słuchaczowi właściwy sens tej muzyki. Na nowy album Schmidta składają się opowieści, które krążą wokół artystów, ich życia i dokonań, ale nie tylko. „Hearsay” odnosi się do zasłyszanych informacji bez potwierdzenia, które często prowadzą do nieporozumień i zafałszowanego postrzegania rzeczywistości. Ta muzyka staje się dla Piotra przestrzenią do starcia się z tymi pogłoskami za pośrednictwem jego muzyki, by finalnie spróbować dostrzec nagą prawdę, wolną od subiektywizmu.

Więcej o płycie „Hearsay”: https://sjrecords.eu/pl/produkt/piotr-schmidt-international-sextet-hearsay

 

 

Piotr Schmidt – urodzony w 1985 roku trębacz jazzowy, producent muzyczny, lider zespołów, wydawca, adiunkt na wydziale Jazzu PANS w Nysie. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w czerwcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Schmidt jest stypendystą University of Louisville, Kentucky, USA 2006, ponadto w okresie debiutanckim w latach 2006 – 2010 zdobył wiele indywidualnych nagród i Grand Prix. Trębacz ma na swoim koncie 16 wydanych, autorskich płyt. Od 2011 roku regularnie notowany na podium w kategorii Najlepszy Trębacz Roku w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum. Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Kuba Badach, Ewa Bem, Krystyna Prońko, Ten Typ Mes, Miuosh, Walter Smith III, Alex Hutchings, Ernesto Simpson, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Karolak, Henryk Miśkiewicz, Dante Luciani, Maciej Sikała, Mariusz Bogdanowicz, Wiesław Pieregorólka, Grzech Piotrowski, Wojciech Niedziela, Jacek Niedziela-Meira, Marcin Jahr, Wojciech Myrczek, Apostolis Anthimos, Marek Napiórkowski, Dominik Wania, Paweł Kaczmarczyk czy Paweł Tomaszewski. Piotr Schmidt jest również dyrektorem artystycznym wydawnictwa SJRecords, które od 2011 roku wydało ponad 70 docenianych płyt różnych artystów.

Więcej o artyście: https://www.schmidtjazz.com/