Kwartet złożony z wybitnych muzyków jazzowych.
Kwartet Dominika Wani i Jarosława Bothura
„Tomasz Szukalski Recomposed”
Projekt złożony w hołdzie jednemu z największych saksofonistów Europy, Tomaszowi Szukalskiemu, w 10 rocznicę jego śmierci.
Kwartet złożony z wybitnych muzyków jazzowych wziął na warsztat muzykę słynnego polskiego zespołu z lat 70′ „The Quartet„. Zespół ten założony w 1977 roku przez Sławomira Kulpowicza zrobił piorunujące wrażenie na publiczności i środowisku muzycznym, głównie za sprawą silnych kompozycji i ich emocjonujących wykonań.
Wania i Bothur postanowili zmierzyć się z tym materiałem, który prócz wyzwania jest dla nich czymś naturalnym, ponieważ dla obu młodych muzyków były to ulubione nagrania ówczesnych idoli, a wykonanie tych kompozycji jest ściśle kompatybilne z charakterem i siłą przekazu obu dojrzałych solistów.
Premiera projektu miała miejsce na antenie Programu Drugiego PR w sierpniu bieżącego roku, w ramach cyklu JAZZ.Pl.
Kwartet Dominika Wani w składzie:
Jarek Bothur – saksofon tenorowy i sopranowy
Dominik Wania – fortepian
Piotr Narajowski – kontrabas
Grzegorz Pałka – perkusja
DOMINIK WANIA
Pianista Dominik Wania dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a sygnowany jego nazwiskiem „Lonely Shadows” to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie.
Jesienią 2019 roku, podczas dwudniowej sesji nagraniowej w Lugano Dominik Wania postawił na pełną improwizację. Do sali koncertowej szwajcarskiego radia przyszedł bez przygotowanych wcześniej utworów, czy nawet szkiców kompozycji. Dzięki temu słuchając płyty „Lonely Shadows” jesteśmy świadkami procesu tworzenia, który jest zupełnie unikalny.
Na drugi autorski album polskiego pianisty fani musieli czekać aż siedem lat. Tyle czasu minęło od głośnego debiutu – płyty „Ravel” nagranej w trio, która została obsypana nagrodami, m.in. dwiema statuetkami Fryderyk (w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Debiut Roku) oraz nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury„. I tym razem czołowy polski pianista jazzowy nie rezygnuje z wyraźnych wpływów kompozytorów klasycznych, takich jak Maurice Ravel, Siergiej Prokofiew, Aleksander Skriabin, czy Erik Satie. Muzyka Wani jest pomostem położonym między czystą wolnością improwizacji, wywodzącej się z muzyki jazzowej, a pianistyką przesiąkniętą europejską muzyką klasyczną. Podobnie jak nowy album, tak i solowe koncerty artysty są zaproszeniem do odkrycia świata dźwięków budowanego zgodnie z zasadą „tu i teraz„.
Dominik Wania rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać, grając u boku Tomasza Stańko. Zaproszenie od legendarnego jazzmana otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie. Podczas czteroletniej współpracy z trębaczem, w jego zespole, Wania poznał swojego kolejnego muzycznego partnera – saksofonistę Macieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś. Jedna z najważniejszych polskich formacji ostatnich lat pozwoliła pianiście rozwinąć swój talent i rozpocząć karierę międzynarodową. Wraz z zespołem Obary odwiedził najlepsze jazzowe sale i festiwale na świecie, a także nagrał sześć płyt, z czego dwie ostatnie również znalazły się w katalogu ECM Records. Wania działa wielotorowo, bo poza występami i nagraniami w licznych jazzowych konstelacjach, poświęca się też pracy dydaktycznej w murach Akademii w Krakowie i Katowicach, a także nagrywa muzykę filmową we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem.
JAROSŁAW BOTHUR
Saksofonista jazzowy, kompozytor, absolwent i wykładowca Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, doktor nauk muzycznych tejże uczelni.
Zdobywca wielu nagród m.in. Złotej i Platynowej Płyty: prestiżowych nagród polskiego przemysłu fonograficznego. Od kilku lat figuruje w ankiecie JAZZ TOP magazynu Jazz Forum w kategorii „Saksofon Tenorowy„. Współpracował z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi (Wojtasik, Nagórski, Muniak, Wegehaupt, Małek, Masecki, Niedziela, Żyta, Dziedzic), Jest członkiem polskiej edycji orkiestry światowej sławy kompozytorki Marii Schneider, oraz solistą Big Bandu Śląskiego. Jest również saksofonistą zespołu Jazz Band Młynarski Masecki. Nagrał 13 albumów studyjnych, z czego cztery jako lider.
GRZEGORZ PAŁKA
Perkusista urodzony w 1994 roku w Krakowie. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie dra hab. Łukasza Żyty oraz dra Wojciecha Fedkowicza. Obecnie doktorant tejże uczelni. Wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach perkusyjnych oraz jazzowych o znaczeniu zarówno międzynarodowym, jak i krajowym: Jazz Juniors, Krokus Jazz Festiwal, Blue Note Jazz Competition, Inter- National Drumfest. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka. W roku 2016 oraz 2018 za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Na- rodowego.
Swoją wiedzę i umiejętności udoskonalał na lekcjach prowadzonych przez wybitnych instrumentalistów takich jak: Billy Drummond, Eric Harland, Marcus Gilmore, Kendrick Scott, Damion Reid, Ari Hoenig, Dennis Mackrel. Jego działalność koncertową reprezentują między innymi występy na festiwalach w Europie (JazzAhead, London Jazz Festival, Sopot Jazz Festival, Jazz Jamboree, etc.), Azji (Nine Gates Festival, Ubud Village Jazz Festival, etc.) oraz Ameryce Północnej (All Souls Jazz Festival, Indy Jazz Fest, etc.)
W swoim dorobku artystycznym może pochwalić się współpracą z wieloma wybitny- mi muzykami z kraju i nie tylko: Janusz Muniak, Danny Grissett, Henryk Miśkiewicz, Piotr Wojtasik, Jacek Niedziela-Meira, Andy Middletone, Dorota Miśkiewicz, Piotr Baron, Jorge Vistel, Grzegorz Nagórski, Dominik Wania, Rafał Sarnecki, Kuba Badach, Justyna Steczkowska i wielu innych.
PIOTR NARAJOWSKI
Młody kontrabasista pochodzący z Wrocławia. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Krakowie. Laureat takich konkursów jak Jazz Juniors 2020, Jazz nad Odrą 2021. Dwukrotnie nominowany w 2020 oraz 2021 r. do nagrody FRYDERYK za najlepszy debiut fonograficzny z zespołami Przemysław Chmiel Quartet oraz Semiotic Quintet. Współpracował m.in. z takimi muzykami jak: Adam Pierończyk, Piotr Wyleżoł, Joachim Mencel, Dominik Wania, Peter Evans. Obecnie współtworzy wiele autorskich projektów, zarówno w Krakowskim, jak i Katowickim środowisku jazzowym.