Jazz Meeting Aga Derlak Trio - Parallel

Aga Derlak Trio - Parallel Jazz Meeting

12
sty
2024
sala widowiskowa
19:00
Ełckie Centrum Kultury
sala widowiskowa,

AGA DERLAK TRIO

Aga Derlak – fortepian
Michał Kapczuk – kontrabas
Szymon Madej – perkusja

Aga Derlak – pianistka, kompozytorka i edukatorka. Absolwentka Berklee College of Music w Bostonie (2019) i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2017). Obecnie wykładowca na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po kilkuletnim, intensywnym rozwoju międzynarodowej kariery, podjęła odważną i radykalną decyzję, której przyświecała idea rozwoju muzycznego i osobistego. Wyjechała do Stanów, zaproszona do prestiżowego programu Berklee Global Jazz Institute. Przez dwa lata mieszkała w Bostonie, gdzie doskonaliła swe umiejętności pod okiem Danilo Pereza, pianisty kwartetu Wayne Shortera. W 2019 roku pracowała w Fundacji Danilo Pereza w Panamie, rozwijając tam swoją wrażliwość, empatię i pasję pedagogiczną; animując swych uczniów do rozwijania odwagi w korzystaniu ze swojej twórczej wolności. Doświadczenie to silnie ukształtowało jej osobowość, cel i misję.

 

 

Twórczość Agi Derlak zdobywa szerokie uznanie zarówno wśród jazzowej publiczności, jak i wśród krytyków – w kraju i za granicą. Pianistka jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Fryderyka 2016 (Jazz: Fonograficzny Debiut Roku), nagrody indywidualnej na Zilina Jazz Competition (2016, Słowacja), Czech Contest (Czechy, 2015) oraz Krokus Jazz Festival (2014). Aga Derlak koncertowała w USA, Meksyku, Ekwadorze, Panamie, Niemczech, Grecji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Azerbejdżanie, Włoszech, Hiszpanii i Mołdawii. Artystka brała udział w najważniejszych festiwalach jazzowych w Europie i nie tylko: (m.in. Athens Technopolis Jazz Festival, Ankara Jazz Festival, Xjazz Berlin, Panama Jazz Festival, Edinburgh Jazz Festival, Jazztopad in NY). We wrześniu 2019 wystąpiła ze swoim kwintetem w legendarnym Jazz at Lincoln Center / Dizzy’s Club w Nowym Jorku.

Współpracowała między innymi ze Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Tomaszczykiem, Danielem Toledo, Atom String Quartet, Dorotą Miśkiewicz, Andree Haywardem, Lucianą Souzą, Claudio Ragazzi, Mauricio Moralesem, Patricia Zarate, Jerzym Małkiem, Nikola Kołodziejczykiem, Grzechem Piotrowskim, Sabiną Meck, Łukaszem Żytą, Olą Trzaską i wieloma innymi artystami.

Pianistka realizuje swoje muzyczne inspiracje w kilku projektach. Aga Derlak Trio to formacja, z którą artystka do tej pory wydała dwa autorskie albumy sygnowane przez słowacką wytwórnię Hevhetia: First Thought (2015, nagroda Fryderyk) oraz Healing (2017). Towarzyszą jej Michał Kapczuk (kontrabas) i Szymon Madej (perkusja).

 

 

22.04.2023, po 6 latach od ostatniej premiery, ukazał się trzeci album Agi Derlak, zatytułowany “Parallel” nagrany tym razem jako Aga Derlak Septet z gościnnym z udziałem Atom String Quartet zawierający 10 przemyśleń artystki dotyczących czasu i przestrzeni.

Utwory, warstwa muzyczna, liryczna ale również i ukryta w niej filozofia, to pokłosie licznych podróżny, przygód, doświadczeń, chwil trudnych i pięknych, inspiracji literaturą, malarstwem, filozofią.

LINK DO ALBUMU: https://adm.ffm.to/AgaDerlakParallel
LINK DO NAJNOWSZEGO TELEDYSKU “TEMPO” https://youtu.be/0r9gtNJ0zhw

 

 

Tytuł albumu „Parallel” odnosi się do teorii równoległych wszechświatów. Teoria ta zakłada, że w każdej sekundzie w wyniku podejmowanych decyzji, powstaje kolejny wszechświat ukształtowany wedle dokonanego przez nas wyboru. Inspiruje ona do poszukiwania alternatywnej rzeczywistości, w której moglibyśmy wykorzystać stracone szanse, obrać inne ścieżki, zobaczyć i doświadczyć konsekwencje naszych zupełnie odwrotnych działań. W muzycznej przestrzeni, podczas improwizacje nieustannie podejmujemy decyzje w momencie tworzenia. Spośród milionów możliwości coś kieruje naszą wrażliwość w stronę konkretnych wyborów, które kreują charakter i mikroświat kompozycji oraz zespołu. Jest to tajemniczy, kruchy, mistyczny wręcz proces, którego nigdy nie uchwycimy, nigdy zmierzymy i ta tajemnica muzycznego wszechświata, a także naszych mikro i makrokosmosów mnie zachwyca i inspiruje do poszukiwań artystycznych.

Muzyczna warstwa wychodzi poza konwencje akustycznego jazzu, choć jest wyraźnie zainspirowana. Ukazuje wiele równoległych rzeczywistość, warstw i faktur: Trio, kwintet, septet, kwartet smyczkowy, snujący swoją opowieść. Na krążku znajdują się również utwory wokalno-instrumentalne, których warstwę tekstową stanowią wiersze artystki zadające pytania o zdradliwość pamięci, nieoczywistą i niemierzalną realność, iluzję czasu i przestrzeni.

23.06 ukazał się najnowszy teledysk AGA DERLAK “TEMPO” w reżyserii Michała Karwowskiego, z gościnnym udziałem aktora Aleksandra Kurzaka. Opowiadający historię dwojga ludzi niepotrafiący odnaleźć się w czasoprzestrzeniach.

 

Michał Kapczuk — kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Wydziału Jazzu w ZPSM w Warszawie na ul. Bednarskiej w klasie Zbigniewa Wegehaupta oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Jacka Niedzieli-Meiry. Współtworzy wiele projektów muzycznych o różnorodnych stylistykach. Kilkunastokrotnie zdobywał zespołowe Grand Prix na najważniejszych konkursach w Polsce i za granicą. Jako solista otrzymał ex aequo I miejsce w konkursie na Indywidualność Jazzową Festiwalu ”Jazz Nad Odrą 2013” oraz wyróżnienie na ”Gnesin Jazz Festival 2012” w Moskwie, „Krokus Jazz Festiwal 2009” w Jeleniej Górze i „Tarnów Jazz Contest 2008”. W 2012 roku zdobył z autorskim projektem MichałKapczuk Trio Grand Prix na ”XI Międzynarodowym Krokus Jazz Festival”. Otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2012”.

 

 

Szymon Madej — perkusista, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Między innymi członek zespołów: Aga Derlak Trio, Wojciech Myrczek Quartet, Joachim Mencel Quintet, Maciej Kitajewski Trio, Sabina MeckSextet. Występował na jednej scenie m.in. z takimi artystami jak: Leszek Możdżer, Andy Middleton, Victor Mendoza, Rafael Alcala, Peter Francis, Gerald T. Smith, Colin Vassel, Adam Sztaba, Joachim Mencel, Marcin Pospieszalski, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Dorota Miśkiewicz, Kuba Badach, Katarzyna Cerekwicka, TGD i inni. Wśród najważniejszych zdobytych nagród można wymienić: Grand Prix na Lotos Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa (2013,2014), nagrodę indywidualną na Krokus Jazz Festival (2013), Grand Prix na festiwalu Jazz Juniors (2013), Grand Prix na festiwalu Jazz nad Odrą (2015). Jako muzyk sesyjny w swoim dorobku posiada ponad 30 nagranych płyt.

 

 

 

Strona: www.agaderlaktrio.com
Instagram: www.instagram.com/agaderlak
Facebook: https://www.facebook.com/agnieszka.derlak/

„Poznałem ją jako świetną flecistkę, ale na pianie to prawdziwa rewelacja.“
Zbigniew Namysłowski

„Pani Agnieszka i jej muzyczna formacja reprezentują sobą absolutnie najwyższą i najlepszą czołówkę polskich artystów jazzowych.”
Maciej Janiszyn