Teatr Papahema w ramach Teatr Polska 2021 GALLERY OF MODERN heART

GALLERY OF MODERN heART Teatr Papahema w ramach Teatr Polska 2021

05
sie
2021
sala widowiskowa
19:00
Ełckie Centrum Kultury
sala widowiskowa,
Bezpłatne wejściówki

Zapraszamy na spotkania teatralne w ramach programu Teatr Polska!

W tym roku wcześniej, bo już 5 sierpnia będziemy mogli zobaczyć spektakl GALLERY OF MODERN heART Teatru Papahema z Częstochowy.

Spektakl inspirowany malarstwem i streetart’em!

Są obrazy, które każą nam się na chwilę zatrzymać. Niezależnie od tego, czy spacerujemy przez muzealne sale, czy wertujemy albumy, czy – jak coraz częściej bywa – wpatrujemy się w ekran komputera albo telefonu. Bez względu na okoliczności zwracają naszą uwagę. Dlaczego akurat one? Przecież powstały w różnych epokach i technikach, rozmaita jest ich tematyka. Niektóre z nich są bardzo znane, inne widzimy po raz pierwszy. A jednak – coś je łączy. Zapewne to, że próbują nam coś „powiedzieć”. Zawierają więcej, niż pokazują. Niosą tajemnicę. Budują skojarzenia. Pokazują złożoność świata. Uczą empatii i tolerancji. Wszystko to stanowi o ich potencjale narracyjnym. Oczywiście dobór dzieł, za pośrednictwem których opowiemy o świecie obrazów, jest względny – warunkowany wrażliwością i aktualnymi zdarzeniami. Zresztą, nie stworzyliśmy tej kompozycji sami. Impuls do przywołania na scenie konkretnych obrazów dał nam tajemniczy artysta – wandal i geniusz, który posiada niezwykłą zdolność redefiniowania pojęcia sztuki. W naszym wspólnym performansie możliwe jest spotkanie twórczości Leonarda da Vinci, Matejki, Dixa, Velazqueza, Gierymskiego, Bilińskiej, Duchampa, Delacroix, Picassa, Warhola i… Banksy’ego. Osobliwa to Galeria, tym bardziej, że jej bohaterowie, którzy zazwyczaj patrzą na nas niemi i nieruchomi, dostają tu szansę na wyjście ze swojej ramy; poza ramy tradycyjnie rozumianej sztuki.

Bezpłatne wejściówki na spektakl można odebrać w Kasie ECK.

reżyseria | zespół

opieka dramaturgiczna | Elżbieta Chowaniec

ruch sceniczny | Anna Sawicka-Hodun

scenografia | Maks Mac

muzyka | Natasza Topor / Dariusz Chociej

multimedia | Agnieszka Waszczeniuk

lalka | Aleksandra Miska-Iwańczyk

reżyseria światła | Maciej Iwańczyk

 

obsada

Helena Radzikowska – Mona Lisa

Paulina Moś – Sylvia von Harden

Paweł Rutkowski – Stańczyk

Mateusz Trzmiel – Banksy

 

Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków z budżetu Miasta Białegostoku, Województwa Podlaskiego i Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Realizację spektaklu dofinansowano ze środków z budżetu Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych w Zakresie Przeciwdziałania COVID-19.

 

 

Pokaz spektaklu odbywa się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.