Ełk na Trzy Oktawy

Ełk na Trzy Oktawy

VII edycja Festiwalu muzyki klasycznej i nie tylko.

18
-
21
sie
2022
Amfiteatr ECK
Ełckie Centrum Kultury
Amfiteatr ECK,
Wstęp wolny

18.08.2022 roku
godz. 19:00
Amfiteatr Ełckiego Centrum Kultury

Koncert –  Usta Milczą, Dusza Śpiewa

Małgorzata Trojanowska — sopran

Małgorzata Trojanowska gościła na festiwalach muzycznych: Muzyka Mistrzów Baroku (Białystok), Festiwal Sztuk Dawnych (Białystok), Koncerty przed hejnałem (Białystok), Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża, Salezjańskie Lato Muzyczne (Przemyśl), Belcanto (Nałęczów), Forum Musicum (Wrocław), Świętolipskie Wieczory Muzyczne, Sacrum et Musica (Łomża), Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej, Gdański Festiwal Muzyczny, Festiwal Muzyki Operowej i Operetkowej w Ciechocinku, Ełckie Koncerty na Bulwarach i innych.

Aneta Łukaszewicz – mezzosopran

Solistka Polskiej Opery Królewskiej.

Występowała u boku znakomitych artystów takich jak Michael Chance i Emma Kirkby. Współpracowała z orkiestrami: Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Świętokrzyskiej, Dolnośląskiej, Podkarpackiej, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeusz” pod dyrekcją A. Duczmal, Polską Orkiestrą Radiową, orkiestrą Sinfonia Varsovia, Concerto Avenna, Concerto Polacco, Sinfonia Viva, z zespołami Pirma Vista i I Solisti di Varsavia, Koncertową Orkiestrą Wojska Polskiego, a także z Filharmonią im. R. Traugutta.

Małgorzata Trojanowska

Małgorzata Trojanowska

Aneta Łukaszewicz

Aneta Łukaszewicz

Rafał Żurek – tenor

Ukończył ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalno-aktorskim w klasie profesora Jerzego Knetiga oraz studia na tym samym wydziale na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie również w klasie profesora Knetiga (2020). Warsztat doskonalił na kursach wokalnych prowadzonych przez profesorów: Izabelę Kłosińską, maestro Sergeia Leiferkusa, Ryszarda Karczykowskiego oraz Jerzego Mechlińskiego.

Tomasz Rak – baryton

Tomasz Rak współpracuje z najważniejszymi scenami operowymi w Polsce, m.in. z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, gdzie występował w „Umarłym Mieście” Korngolda, „Madame Butterfly” Pucciniego oraz w „Królu Rogerze” Szymanowskiego. W sezonie 2019/2020 zadebiutował rolą Janusza w „Halce” Moniuszki także w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Wieloletni solista Opery Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie występował w licznych spektaklach Marka Weissa jak „Carmen” (Escamillo), „Eugeniusz Oniegin” Czajkowskiego (Oniegin), „Madame Curie” Sikory (Langevin), „Otello” Verdiego (Jago), „Cosi fan tutte” Mozarta (Guglielmo). Na deskach opery w Gdańsku zrealizował również głośną rolę w „Graczach” Szostakowicza w reż. Andrzeja Chyry oraz w „Ubu Rex” Pendereckiego w reż. Janusza Wiśniewskiego.

Robert Marat – fortepian

Pianista i pedagog, profesor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Wychowanek szkół muzycznych w Białymstoku, które ukończył pod kierunkiem Heleny Frankiewicz. Dyplom pianistyczny uzyskał w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego w 1988 roku. Studiował również kameralistykę u prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej, a także grę na organach i klawesynie. Jest laureatem konkursów pianistycznych m.in. Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi w 1987 roku oraz wielu nagród w zakresie muzyki kameralnej.

Rafał Żurek

Rafał Żurek

Tomasz Rak

Tomasz Rak

Robert Marat

Robert Marat

19.08.2022 roku
godz. 19:00
Amfiteatr Ełckiego Centrum Kultury

Koncert – Tribute To Michael Jackson

Michael Jackson to artysta, którego wielkość jest niezaprzeczalna. Wokalista, kompozytor, tancerz, multiinstrumentalista, jedna z najważniejszych postaci w historii muzyki rozrywkowej. Na koncercie „Tribute to Michael Jackson” będą mogli Państwo usłyszeć największe przeboje „króla popu” w wykonaniu młodych artystów – studentów i absolwentów Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jak mówią wykonawcy, celem projektu nie jest dorównanie mistrzowi, jednak przedstawienie utworów w swoich własnych interpretacjach oraz złożenie hołdu Michaelowi Jacksonowi. 19 sierpnia w Ełckim Centrum Kultury nie zabraknie takich przebojów jak „Billie Jean”, „Rock with You”, SmoothCriminal” czy „Black orwhite”, przygotowanych specjalnie na ten wieczór.

Największe przeboje Michaela Jacksona wykonają:

Klaudia Kaczyńska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego na specjalności Wokalistyka Jazzowa oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej. Swoje umiejętności wokalne wielokrotnie kształciła, biorąc udział w wielu warsztatach. Od 2017 roku pracuje jako pedagog i nauczyciel śpiewu, prowadzi warsztaty wokalne. Inspiracje muzyczne czerpie z szeroko pojętej muzyki jazzowej, etnicznej oraz elektronicznej m.in. takich artystów, jak: Kurt Elling, Dianne Reeves czy Jordan Rakei. Aktualnie pracuje nad autorskim materiałem.

Klaudia Kaczyńska

Klaudia Kaczyńska

Dominika Krassowska – ełczanka, absolwentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Laureatka Licznych międzynarodowych, ogólnopolskich oraz regionalnych festiwali muzycznych. Kształciła się pod okiem m.in. Krzysztofa Iwaneczko, Bartka Cabonia, Doroty Miśkiewicz, Wojciecha Myrczka, Krystyny Prońko. Wykonuje szeroko pojętą muzykę rozrywkową, głównie jazz, soul, r&b oraz muzykę etniczną.

Dominika Krassowska

Dominika Krassowska

Mateusz Wiśniewski – wokalista, absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego, klasy śpiewu jazzowego dr hab. Joanny Zagdańskiej. Przez lata swojej działalności artystycznej dzielił scenę z najważniejszymi polskimi dyrygentami, muzykami i aranżerami, m.in. Krzysztofem Herdzinem, Bernardem Chmielarzem, Radosławem Labahua. Współpracuje z Filharmonią Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy oraz Fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko”. Laureat 1 nagrody „Fetting Festiwal”, edycji piosenek Zbigniewa Wodeckiego, Brązowej Nagrody Festiwalu piosenek Andrzeja Zauchy „Serca bicie” (Opera Nova w Bydgoszczy) oraz „Nagrody dla najlepszego aktora”  III Ogólnopolskiego Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych „Przygrywka” za rolę w spektaklu muzycznym „Pan Tadeusz 18”, odbywającego się w Teatrze Muzycznym w Toruniu.

Mateusz Wiśniewski

Mateusz Wiśniewski

Akompaniować będzie zespół w składzie:

Kacper Kasprzak – instrumenty klawiszowe
Michał Dykban – gitary
Maciej Domagalski – perkusja
Bartłomiej Werachowski – gitara basowa

Koncert jest realizowany w ramach Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Ełku.

20.08.2022 roku
godz. 19:00
Amfiteatr Ełckiego Centrum Kultury

Koncert – Cappella Gedanensis

Cappella Gedanensis to reprezentacyjny zespół Miasta Gdańska powstały w roku 1981 dzięki inicjatywie Aliny Kowalskiej-Pińczak. Założeniem była kontynuacja działającej od XVI wieku Kapeli Rady Miejskiej w Gdańsku. Po raz pierwszy w historii na jego czele stanęła kobieta jako siedemnasty kapelmistrz, co uznać można za signum temporis naszych czasów. Jednocześnie wskazuje na niezwykłą otwartość Cappelli Gedanensis na wyzwania repertuarowe. Początkowo jako Zespół Muzyki Dawnej skupiał się na twórczości mistrzów związanych z Pomorzem (K. Förster, J.V. Meder, M.D. Freisslich i in.) i spuścizną wielkich mistrzów z J.S. Bachem i A. Vivaldim na czele.

21.08.2022 roku
godz. 19:00
Amfiteatr Ełckiego Centrum Kultury

Koncert – MotionTrio

Motion Trio – polskie trio akordeonowe, łączące w swej twórczości ogień muzyki o korzeniach wschodnioeuropejskich z lodowatą precyzją wielkich kompozytorów klasycznych. Pełna pasji i namiętności muzyka Motion Trio została doceniona przez współczesnych mistrzów, takich jak Michael Nyman, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Bobby McFerrin czy Joe Zawinul.

Oryginalny repertuar Motion Trio zawdzięcza autorskim kompozycjom artystów tworzących zespół, w głównej mierze leadera — Janusza Wojtarowicza oraz Pawła Baranka i Marcina Gałażyna. Założony ponad dwadzieścia pięć lat temu zespół przeszedł swą artystyczną drogę od koncertów na ulicach Europy po największe koncertowe sale świata, m.in.: nowojorską Carnegie Hall, Barbican Center w Londynie czy wiedeński Konzerthaus.

Motion Trio - fot. Bogumił Krużel

fot. Bogumił Krużel

Znakiem rozpoznawczym jest niezwykle oryginalne brzmienie tria, osiągane, co najważniejsze, przy zachowaniu dźwięku akordeonu: bez przetwarzania, bez udziału innych instrumentów, bez trików techniki. Artyści polegają jedynie na swojej doskonałej umiejętności gry na akordeonach, wyobraźni i talencie. Muzyka Motion Trio łączy w sobie minimal music, jazz, rock, folk, czyli „motion music” definiowane przez Janusza Wojtarowicza jako „muzyka, która poszukuje nowych dźwięków, nowych możliwości gry na akordeonie, nowego spojrzenia na niewykorzystany dotąd fascynujący instrument”. Trzynaście albumów wydanych do tej pory przez zespół zdobyło szerokie uznanie, zbierając pochwały i nagrody zarówno krytyków muzyki jazzowej, jak i klasycznej.

Motion Trio - fot. jacek Poręba

fot. Jacek Poręba

Motion Trio wystąpiło w czterdziestu czterech krajach świata na wszystkich kontynentach. Zespół gra na instrumentach Pigini Sirius Millenium, uważanych za najlepsze akordeony na świecie.

Źródło: www.motiontrio.com