Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej - XIV Edycja 2022 Mistrz i uczeń - Młode talenty - Gabriela Czerwińska, Artur Gadzała, Rafał Sulima

Mistrz i uczeń - Młode talenty - Gabriela Czerwińska, Artur Gadzała, Rafał Sulima Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej - XIV Edycja 2022

07
sie
2022
sala widowiskowa
godz. 19:00
Ełckie Centrum Kultury
sala widowiskowa,
Wstęp wolny

Gabriela Czerwińska


Swoją przygodę z klarnetem rozpoczęła w roku 2014 w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Jana Sebastiana Bacha w Grajewie pod kierunkiem Pana Artura Gadzały. Następnie kontynuowała swoją edukację muzyczną w Zespole Szkół Muzycznych II st. im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku w klasie Pana Grzegorza Puchalskiego, gdzie aktualnie ukończyła czwarty rok nauki. Podczas swojej nauki wzięła udział w wielu konkursach m.in. Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Finalis w Białymstoku, gdzie przyznano jej srebrną nagrodę; XIII Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim. Gabriela udziela się również w kameralistyce. Grając w duecie z akordeonem w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej Concertina, otrzymała pierwsze miejsce.

Artur Gadzała


Jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Krośnie. Jako wyróżniający się absolwent krośnieńskiej szkoły w 2010 roku został wytypowany do Koncertu Dyplomantów z  orkiestrą symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej, po którym otrzymał bardzo pozytywne recenzje. Od 2015 roku jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w  Warszawie na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku w klasie klarnetu dr Wojciecha Mrozka. Występował na wielu scenach Polski, jak również za granicą. Współpracował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Międzynarodową Orkiestrą Symfoniczną INSO Lwów, Filharmonią Lwowską, Filharmonią w  Iwano Frankivsku, Filharmonią Śląską, Kwartetem Smyczkowym Arso Ensemble.

Brał udział w licznych kursach mistrzowskich i seminariach prowadzonych przez  takie osobistości jak: Charles Neidich  /Juilliard School of Music New York/, Mirosław Pokrzywiński /UMFC Warszawa/,Wojciech Mrozek /UMFC Białystok/, Stanisław Przystaś  /AM. Kraków/, Arkadiusz Adamski /AM. Katowice/, Jakub Bokun  /AM. Wrocław/,  Andrzej Godek  /AM Kraków/, CarelDohnal /Opera Narodowa w Pradze/, Igor Frantisak /Orkiestra Czeskiego Radia/  i wielu innych znakomitych klarnecistów.

Jako absolwent Uniwersytetu Muzycznego czynnie koncertuje zarówno jako solista, jak i  kameralista. W lipcu 2013 wziął udział jako solista w koncercie ClarinetsMasters  na XXIII Festiwalu Muzyki w Sandomierzu, na który został zaproszony przez dyrektora artystycznego festiwalu. Jest laureatem wielu konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. W  maju 2013 roku za wybitne osiągnięcia w sztuce gry klarnetowej otrzymał od swojego pedagoga W. Mrozka stypendium, które pozwoliło artyście wziąć udział w międzynarodowym tournée w Polsce i na Ukrainie z orkiestrami Filharmonii Lwowskiej i Filharmonii w IvanoFrankivsku. W celu udoskonalenia swoich umiejętności, od października 2016 roku rozpoczął studia podyplomowe – specjalność: kameralistyka Akademii Muzycznej im. K.  Szymanowskiego w Katowicach w klasie klarnetu dr hab. Romana Widaszka. W lipcu 2016 został zaproszony przez organizatorów Nadmorskich Kursów Muzycznych w Łebie do poprowadzenia klasy klarnetu jako wykładowca. W listopadzie 2017 roku miał miejsce jego debiut kompozytorski. Sztuka Pani Doroty Reszke „Ż(sz)ycie bez miary”, która została wystawiona w Łebie jesienią 2017 roku, była ubogacona muzyką, która została skomponowana przez Artura Gadzałę  specjalnie na tę okazję. W 2018 roku rozpoczął kolejne studia podyplomowe na Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie klarnetu dr hab. Romana Widaszka – specjalność: instrumentalistyka. W tym samym roku podjął się zorganizowania i przeprowadzenia „I  Bieszczadzkich Kursów Klarnetowych” dla dzieci i młodzieży, które spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem uczestników, co skłoniło artystę do ich kontynuacji w kolejnych latach. W 2019 roku otworzył przewód doktorski pt. „Klarnet w twórczości solowej i kameralnej Benedykta Konowalskiego” pod kierownictwem ad. dr hab. Grzegorza Wieczorka na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Rafał Sulima

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, filia w Białymstoku, w trzech specjalnościach: organy (2003) w klasie prof. Marii Terleckiej; muzyka kościelna (2004) w klasie prof. Bożenny Sawickiej, prof. Michała Dąbrowskiego; śpiew solowy (2009) w klasie prof. Cezarego Szyfmana. W roku 2001 i 2020 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdobył nagrodę Grand Prix i pierwsze miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie Organistów Pro Organo 2007 w Warszawie. Jest również laureatem konkursu Primus Inter Pares 2004. W maju 2013 roku obronił tytuł doktora sztuki muzycznej w specjalności organy, na UMFC w Warszawie. Obecnie pracuje na macierzystej uczelni w Białymstoku, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne z gry na organach, improwizacji, śpiewu, basu cyfrowanego oraz akompaniamentu liturgicznego.

W swoim dorobku artystycznym ma liczne nagrania płytowe, koncerty organowe, kameralne, także wokalne. Współpracuje z Chórem Filharmonii i Opery Podlaskiej oraz chórami akademickimi. W latach 2003 – 2013 był organistą w Świętej Lipce, gdzie oprócz tradycyjnych obowiązków liturgicznych, prezentował brzmienie wspaniałych, znanych w kraju i za granicą, barokowych organów. Solowa płyta CD Rafała Sulimy z nagraniem tego instrumentu uzyskała status złotej.

Od 2009 roku jest dyrygentem chóru Kontrapunkt w Ełku oraz od 2015 roku dyrygentem Ełckiej Orkiestry Kameralnej. Rafał Sulima otrzymał Białą Lilię – Nagrodę Artystyczną (2010) przyznaną przez Prezydenta Miasta Ełku, Złotego Bociana od Starosty Powiatu Ełckiego za krzewienie kultury muzycznej w regionie. W latach 2014 – 2021 otrzymywał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Ełku – Tomasza Andrukiewicza.

Wraz z ks. Zbigniewem Stępniakiem (basso profondo) nagrał dwie płyty: Molitva na Vostoke (2018) oraz Różaniec artystyczny (2020). W sierpniu ukazała się płyta „Głos duszy” z utworami poświęconymi Najświętszej Maryi Pannie, którą nagrał wspólnie z Małgorzatą Trojanowską (sopran).

Program:

  • F.Krommer Koncert na klarnet op. 36
  • F.Poulenc Sonata na dwa klarnety
  • Bella Kovacs Hommage a Bach
  • Bella Kovacs Sholem a lekhem, rov Feidman
  • Felikx Mendelssohn-Bartholdy Konzertstück 2 d moll na 2 klarnety