III edycja DZIEŃ JAPOŃSKI

DZIEŃ JAPOŃSKI III edycja

Zapraszamy na trzecią edycję Dnia Japońskiego w Ełku!

18
lis
2023
ECK
10:00 - 18:00
Ełckie Centrum Kultury
ECK,
wstęp wolny / zapisy / bilety

18 listopada ponownie przeniesiemy się do Kraju Kwitnącej Wiśni, a to za sprawą seansów filmowych, prelekcji, warsztatów, teatru i wystawy fotografii. Atrakcji jak zawsze nie zabraknie.

Koniecznie zarezerwujcie sobie cały dzień!

W holu ECK na fanów japońskiej popkultury będzie czekał sklep Katon i Red Panda z Białegostoku, gdzie będzie można nabyć mangi, figurki i inne gadżety.

A jeśli w oczekiwaniu na kolejny punkt programu dopadnie Was głód lub zmęczenie, to zapraszamy do Akwarela Caffe na japoński poczęstunek w miłej atmosferze

W programie:

10:00-12:00 – Warsztaty rysowania mangi z Szymonem Telukiem (I grupa)
                     | młodzież | Galeria Ślad | udział bezpłatny, obowiązują zapisy: sekretariat ECK, tel. 87 621 80 00 (pn-pt, godz. 8:00-16:00)

12:15-14:15 – Warsztaty rysowania mangi z Szymonem Telukiem (II grupa)
                      | młodzież | Galeria Ślad | udział bezpłatny, obowiązują zapisy: sekretariat ECK, tel. 87 621 80 00 (pn-pt, godz. 8:00-16:00)

Japońskie komiksy i filmy animowane podbiły świat. Państwem, gdzie komiksy czyta każdy bez względu na wiek jest właśnie Japonia. Dowiemy się skąd wzięły się mangowe opowieści i skąd pomysł na duże oczy, historie o wielkich robotach, fantastyczne krainy jak i zwykłe codzienne, pełne ciepła opowieści. Uczestnicy poznają sposoby na budowanie mangowych postaci oraz techniki stosowane w tworzeniu komiksów w Japonii.

Szymon Teluk – rysownik, karykaturzysta, malarz, ilustrator, autor komiksów. Występuje jako rysownik w ramach autorskich pokazów rysowania na żywo, akcji eventowych i wykładów. Dawniej rysownik koncepcyjny w branży filmowej i reklamowej.Autorska twórczość Teluka jest skupiona wokół krótkich form komiksowych, cykli rysunków i ilustracji  oraz cykli malarskich wykonanych różnymi technikami. Jego prace są regularnie prezentowane podczas wystaw i spotkań autorskich w Polsce i za granicą.

 

 10:30 „(Nie) zwykła Japonia. Moje życie w Osace” – prelekcja na żywo z Japonii | wstęp wolny| sala kameralna

Osaka – trzecie najbardziej zaludnione miasto w Japonii, którego gęstość populacji jest ponad 3 razy większa niż Warszawy. Ważny ośrodek przemysłowy, handlowy, ale też rozrywkowy (japońskie kabarety) oraz kulinarny (znana jako „kuchnia Japonii”).

Jak i czemu trafiła tam Polka pochodząca z 20-tysięcznego miasta? Jak się tam żyje, pracuje, a obecnie również wychowuje roczne dziecko? Jak wyglądały początki, a jak wygląda teraz życie w Japonii?

O swojej codzienności w Japonii opowie Wam Kasia Monczyn – absolwentka japonistyki na WSJO oraz etnolingwistyki na UAM w Poznaniu, która od 8 lat mieszka i pracuje w Osace, ale również studiowała w Kioto oraz mieszkała przez kilka miesięcy w Tokio. W wolnym czasie lubi podróżować po mało turystycznych rejonach Japonii oraz gotować (i jeść) japońskie potrawy.

 

10:30 –  Film niespodzianka – anime Studia Ghibli z dubbingiem | dzieci 7+| bezpłatne wejściówki dostępne w kasie ECK| Kino ECK

14:30 – Film niespodzianka – anime Studia Ghibli z napisami.| młodzież 12+| bezpłatne wejściówki dostępne w kasie ECK| Kino ECK

Uniwersum animowanych filmów pełnometrażowych zrealizowanych przez japońskie studio Ghibli, którego filarem jest współzałożyciel i reżyser Hayao Miyazaki. Do najważniejszych tytułów studia należą „Księżniczka Mononoke” (1997), „Spirited Away: W krainie Bogów” (2001), „Mój sąsiad Totoro” (1988) i „Grobowiec świetlików” (1988). Najbardziej rozpoznawalne postacie z filmów studia to m.in. Totoro (który jest oficjalną maskotką wytwórni), młoda czarownica Kiki i rybka Ponyo.Każdy z filmów studia stanowi osobną zamknięta historię i świat produkcji Ghibli nie funkcjonuje jak pełnoprawne filmowe uniwersum. Tytuły studia często opowiadają całkowicie oryginalne historie, ale bywają też ekranizacjami popularnych powieści („Opowieści z Ziemiomorza”, „Narzeczona dla kota”) bądź odwołują się do historycznych wydarzeń („Grobowiec świetlików”, „Zrywa się wiatr”).

 

12:00-15:00 – „Japońska bajka” – warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży 10-14 lat
                   | sala Zebra| udział bezpłatny, obowiązują zapisy: sekretariat ECK, tel. 87 621 80 00 (pn-pt, godz. 8:00-16:00)

Warsztaty dla dzieci i młodzieży 10+ podczas których uczestnicy zapoznają się z baśniami japońskimi („Niezwykły dar”, „O Złotym Chłopcu”, „Legenda o ośmiogłowym wężu”) i pod okiem instruktorki Martyny Wizgier przygotują krótki spektakl teatralny.

 

12:15 – Film „Suzume” z napisami | |młodzież 12+ |bilet 18 zł | Kino ECK

BERLINALE 2023 – nominacja: Złoty Niedźwiedź – Udział w konkursie głównym (Makoto Shinkai)
Film reżysera Makoto Shinkai Suzume miał międzynarodową premierę w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. To pierwszy od dwóch dekad japoński film anime w konkursie festiwalu.
Jest to opowieść o dojrzewaniu 17-letniej głównej bohaterki. Animacja rozgrywa się w różnych miejscach dotkniętych katastrofą w całej Japonii.
Podróż Suzume rozpoczyna się w spokojnym miasteczku w Kyushu (południowo-zachodnia Japonia), kiedy spotyka chłopaka, który szuka tajemniczych drzwi. Dziewczyna znajduje je zniszczone pośród ruin, jakby były osłonięte przed jakąkolwiek katastrofą. Suzume zdaje się być przyciągana przez ich moc i sięga aby je otworzyć…   Wciągnięta przez te tajemnicze drzwi, podróż Suzume właśnie się zaczyna.

 

12:30 – Warsztaty linorytu | | wiek: 13+ | sala 25 | udział płatny 15 zł w kasie ECK lub na biletyna.pl | liczba miejsc ograniczona

Zachwycające ukiyo-e, czyli japońskie drzeworyty przedstawiające „obrazy przepływające świata” podbiły serce wielu osób z Zachodu. A gdybyśmy mogli stworzyć swoje własne, małe dzieło w podobnej stylistyce? Taka okazja nadarzy się podczas warsztatów linorytu – techniki zbliżonej do drzeworytu, jednak łatwiejszej w wykonaniu dla osób zaczynających swoją artystyczną przygodę. W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z techniką linorytu i wykonają swój własny obraz inspirowany Japonią. Wszystko to pod okiem instruktora Wiesława Kulika, którego często możemy podziwiać w Galerii Ślad.

 

13:30 – „Magia teatru kamishibai” – prezentacja bajek i rozstrzygnięcie konkursu | wstęp wolny| sala kameralna

Teatrzyk kamishibai to japońska forma teatralna, która wywodzi się z tradycji teatrzyków ulicznych. Nazwa „kamishibai” dosłownie oznacza „teatr obrazkowy”. Jest to rodzaj narracji wizualnej, w której opowiadana jest historia za pomocą ilustrowanych plansz umieszczonych w specjalnym drewnianym pudełku (butai).

Zapraszamy wszystkie dzieci, młodzież i dorosłych na prezentację prac konkursowych, wykonanych przez uczniów szkół ponadpodstawowych. Wysłuchacie i zobaczycie stworzone przez nich historie inspirowane Japonią i sami wybierzecie zwycięską pracę!

 

15:30 Spektakl powarsztatowy „Japońska bajka” | bez ograniczeń wieku | wstęp wolny| sala Zebra

Wszystkie dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy na pokaz spektaklu „Japońska bajka” w wykonaniu młodych uczestników warsztatów teatralnych. Będzie to doskonała okazja do zapoznania się z pięknymi, japońskimi baśniami, jeszcze mało znanymi w Polsce.

 

16:00 – Prelekcja podróżnicza „Wspinaczka na górę Fuji: jak spełnić swoje marzenia?” | wstęp wolny | sala kameralna

 Jak powiada japońskie przysłowie: “Ten, kto raz wejdzie na górę Fuji jest mędrcem, ten kto zrobi to dwa razy – jest głupcem”. Zapraszamy na inspirującą podróż na szczyt góry Fuji, podczas której przeżyjemy chwile grozy i triumfu, a także śmiechu i zadumy. Na opowieść o przygodzie, wytrwałości i duchowej podróży, która pomoże zrozumieć, dlaczego ta góra jest nie tylko miejscem na mapie, ale także źródłem inspiracji i refleksji dla ludzi na całym świecie.

Zaprosi Was Roksana Zawiłowska.

 

17:00 – „40 widoków na Japonię” – wernisaż wystawy fotograficznej | wstęp wolny| Galeria na Skarpie – holl sali kameralnej

Wystawa „40 widoków na Japonię” to fascynująca podróż przez niezwykłą różnorodność i piękno kraju kwitnącej wiśni. Inspiracją dla nazwy wystawy były słynne drzeworyty Hokusaia, które uwieczniły 36 widoków na Górę Fuji. Podobnie jak te dzieła sztuki, „40 widoków na Japonię” prezentuje różnorodność krajobrazów, kulturę i ducha tego kraju: od majestatycznych świątyń, gdzie duchowość splata się z architekturą, przez malownicze uliczki pełne tajemniczych sklepików i japońskich rzemieślników, aż po wspaniałe krajobrazy przyrody.

Autorki zdjęć – Roksana Zawiłowska i Aleksandra Popek, które spędziły w Japonii kilka lat – w swoich kadrach starały się oddać hołd bogatej historii kraju oraz jego niezwykłej różnorodności. Wystawa jest zaproszeniem do podróży przez różne strony Japonii i odkrywania jej piękna, które trwa od wieków.

Wernisaż będzie okazją do spotkania z autorkami zdjęć i porozmawiania o Japonii.

Zdjęcia zostały zrobione w latach 2013-2019.

Wystawa z cyklu Ełckiego Centrum Kultury „Wyjdź z szuflady”.

 

18:00 – Film „Tokijskie opowieści. Sztuka stolicy Japonii” z napisami | młodzież i dorośli | bilet 25 zł | Kino ECK

Ten premierowy film z cyklu Wystawa w Kinie, którego producentem jest Phil Grabsky zdobywca nagrody BAFTA®, został oparty na dużej wystawie zorganizowanej przez Ashmolean Museum w Oksfordzie i obejmuje 400 lat niezwykle dynamicznej tokijskiej sztuki: od delikatnych drzeworytów Hokusaia i Hiroshige po plakaty pop-art, współczesne fotografie, mangi, filmy i zupełnie nowe dzieła sztuki, które powstały na ulicach miasta.

W filmie pokazane są m.in. dzieła współczesnych fotografów i fotografek, mieszające się z tradycyjnymi gejszami i neonowymi światłami dyskotek Tokio. Po obejrzeniu tego filmu, pierwsze, na co będziesz mieć ochotę, to kupienie biletu lotniczego i poczucie energii tego interesującego i tętniącego życiem miasta na żywo!