Dzień Japoński

Dzień Japoński

Wszystkich miłośników Azji, a zwłaszcza Japonii, zapraszamy po raz drugi do udziału w Dniu Japońskim!

20
lis
2022
Ełckie Centrum Kultury
Ełckie Centrum Kultury
Ełckie Centrum Kultury,
zapisy / wejściówki / bilety

20 listopada ponownie przeniesiemy Was do Kraju Kwitnącej Wiśni. Dzieci, młodzież i dorośli – każdy znajdzie coś dla siebie. Warsztaty ozdabiania wachlarzy, seanse filmów japońskich, lekcja japońskiego, wystawa drzeworytów japońskich, warsztaty linorytu, gry i zabawy, prelekcje i wystawy towarzyszące… atrakcji na pewno nie zabraknie.

 

Warsztaty ozdabiania wachlarzy dla młodzieży i dorosłych

godz. 10:00 | sala 25 | udział bezpłatny | obowiązują zapisy :

sekretariat ECK, tel. 87 621 80 00 (pn-pt, godz. 8:00-16:00)

Kolorowe wachlarze japońskie o różnych kształtach zachwycają i pobudzają wyobraźnię. Współcześnie używane są w gorące, letnie dni do ochłody, ale dawniej pełniły inne funkcje. Przekazywano

na nich wiadomości, wykorzystywano je w celach edukacyjnych, a nawet jako broń. Składane wachlarze wywodzą się z Japonii i były podarunkami m.in. dla cesarza Chin.

W trakcie warsztatów uczestnicy będą mieli okazję przyozdobić swój wachlarz we własny, niepowtarzalny wzór inspirowany Japonią i Dalekim Wschodem – wszystko pod okiem i z pomocą naszej instruktorki – Moniki Dąbkowskiej.

 

Japoński jest prosty – lekcja języka japońskiego

godz. 10:30 | wiek: 10+ | sala kameralna | wstęp wolny

 

Kultura i język japoński fascynują wiele osób. Egzotyczne brzmienie i tajemnicze pismo (a w zasadzie trzy systemy pisma 😉 ), tak odmienne od naszego języka wzbudzają ogromną ciekawość. Czy język japoński jest prosty? I tak i nie  😊 Ale jego nauka i stopniowe robienie postępów sprawiają dużo satysfakcji.

Zapraszamy zatem na szybką lekcję japońskiego – nauczymy się podstawowych zwrotów i pozdrowień, liczyć od 1 do 100, nazwy miesięcy, dni tygodnia i rozwiążemy kilka quizów związanych z japońskim pismem i znakami kanji!

Warsztaty ozdabiania wachlarzy dla dzieci 8+

godz. 11:30 | sala 25 | udział bezpłatny | obowiązują zapisy

zapisy: sekretariat ECK, tel. 87 621 80 00 (pn-pt, godz. 8:00-16:00)

Kolorowe wachlarze japońskie o różnych kształtach zachwycają i pobudzają wyobraźnię. Współcześnie używane są w gorące, letnie dni do ochłody, ale dawniej pełniły inne funkcje. Przekazywano na nich wiadomości, wykorzystywano je w celach edukacyjnych, a nawet jako broń. Składane wachlarze wywodzą się z Japonii i były podarunkami m.in. dla cesarza Chin.

W trakcie warsztatów dzieci będą miały okazję przyozdobić swój wachlarz we własny, niepowtarzalny wzór inspirowany Japonią i Dalekim Wschodem – wszystko pod okiem i z pomocą naszej instruktorki – Moniki Dąbkowskiej.

 

Kino japońskie – „Ramen. Smak wspomnień” (napisy)

godz. 11:30 | młodzież i dorośli | Kino ECK | bezpłatne wejściówki dostępne w kasie ECK

 

Prezentowany w sekcji Kino Kulinarne 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, nowy film najsłynniejszego singapurskiego reżysera Erica Khoo, autora „Tatsumi”, „12 pięter” i „Bądź ze mną”.

Masato jest młodym kucharzem specjalizującym się w ramenach. Po nagłej śmierci swojego oschłego ojca, chłopak pakuje walizkę i przeprowadza się z japońskiego Takasaki do Singapuru, gdzie ma nadzieję odkryć tajemnicę związku swoich rodziców.

Bohater ma przy sobie czerwony notatnik – pełen refleksji i starych zdjęć – pozostawiony przez swoją singapurską matkę, która zmarła, gdy Masato miał zaledwie dziesięć lat.

W Singapurze kucharz poznaje Miki, japońską blogerkę i samotną matkę, która pomaga mu odnaleźć wuja Wee ze strony matki, właściciela restauracji Bak Kut Teh. Przy okazji Masato odkrywa, że jego babka Lee wciąż żyje i posiada klucz do tyleż romantycznej, co burzliwej historii miłosnej rodziców chłopaka.

Masato wraz babcią spróbują wzajemnie wyleczyć swoje skołatane dusze w kuchni, gdzie wspólnie przygotowywane posiłki staną się czymś więcej niż sumą składników.

 

Wernisaż wystawy drzeworytów japońskich

godz. 13:00 | Galeria Ślad | wstęp wolny

 

Japońskie ukiyo-e, czyli drzeworyty przedstawiające „obrazy przepływającego świata” zachwyciły niejednego odbiorcę. Podczas wernisażu będziemy mogli nie tylko podziwiać oryginalne drzeworyty japońskie, ale także dowiemy się nieco więcej o tym, jak powstają. Serdecznie  zapraszamy!

 

Kino japońskie – „Belle” (napisy) + panel dyskusyjny

godz. 13:30 | wiek: 10+ |Kino ECK | bezpłatne wejściówki dostępne w kasie ECK

 

Kim jesteś? Wyobraź sobie świat poza wyobraźnią, gdzie możesz zostać prawdziwym sobą i być wolnym. 5 miliardów użytkowników, jedno pytanie… Kim jest Belle?

Suzu na co dzień jest nieśmiałą uczennicą liceum. Po trudnym dzieciństwie czuje się samotna i zagubiona. Wszystko zmienia się, kiedy wchodzi do ogromnego, wirtualnego świata „U”, gdzie ucieka w swoją internetową postać. Tam nie jest już skrytą Suzu, ale Belle – piękną, utalentowaną i uwielbianą w całym internecie piosenkarką. Pewnego dnia jej koncert przerywa budzące grozę wirtualnego świata tajemnicze stworzenie. Czy uda jej się odkryć tożsamość zagadkowej Bestii? Zaskakujące poszukiwania okażą się podróżą pełną przygód i wyzwań oraz drogą do odkrycia swojego prawdziwego „ja” w świecie, w którym możesz być kimkolwiek chcesz.

Wizjonerski, nominowany do Oscara twórca „Mirai” i „Wilczych dzieci” Mamoru Hosoda przedstawia oszałamiającą wizualnie, szczerą i przejmującą opowieść o dorastaniu w erze mediów społecznościowych.

 

Warsztaty linorytu

godz. 14:00 | wiek: 12+ | sala 25 | udział płatny 15 zł w kasie ECK | liczba miejsc ograniczona

 

Zachwycające ukiyo-e, czyli japońskie drzeworyty przedstawiające „obrazy przepływające świata” podbiły serce wielu osób z Zachodu. A gdybyśmy mogli stworzyć swoje własne, małe dzieło w podobnej stylistyce? Taka okazja nadarzy się podczas warsztatów linorytu – techniki zbliżonej do drzeworytu, jednak łatwiejszej w wykonaniu dla osób zaczynających swoją artystyczną przygodę. W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z techniką linorytu i wykonają swój własny obraz inspirowany Japonią. Wszystko to pod okiem instruktora Wiesława Kulika, którego prace mogliśmy podziwiać w Galerii Ślad we wrześniu.

 

Mała Japonia – strefa dla dzieci (i nie tylko)

godz. 14:30 | sala Zebra | wstęp wolny

 

Najmłodszych miłośników Azji i Japonii zapraszamy 20 listopada do sali Zebra, gdzie choć na chwilę przeniesiemy się do Kraju Kwitnącej Wiśni. Czekają na was tematyczne kolorowanki, fotościanka, czytanie bajek japońskich, robienie papierowych laleczek oraz możliwość własnoręcznego wykonania pamiątki w postaci przypinki.

Wpadajcie śmiało!

 

Nie tylko sushi. Kulinarna wyprawa przez regiony Japonii (prelekcja)

godz. 16:00 | sala kameralna | wstęp wolny

 

Kiedy myślimy o japońskiej kuchni zazwyczaj przed oczami mamy rolki kolorowego sushi. Jednakże kuchnia japońska, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, to nie tylko ryż i surowa ryba. Zapraszamy Was w pyszną podróż przez różne regiony Kraju Kwitnącej Wiśni, podczas której będzie można dowiedzieć się m.in. gdzie udać się po najsmaczniejszą wołowinę oraz gdzie zjemy lody o smaku sosu sojowego.

W podróż zabierze nas Roksana Zawiłowska – absolwentka etnolingwistyki ze specjalizacją: język japoński na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendystka japońskiego Ministerstwa Edukacji na Uniwersytecie Kyoto Sangyo Univeristy w Kioto. Ponad dwa lata pracowała w Osace, w japońskiej firmie z branży IT. Swój wolny czas w Japonii poświęcała na podróże – także te kulinarne.

 

Kioto – serce Japonii (prelekcja)

godz. 17:15 | sala kameralna | wstęp wolny

 

Są takie miejsca, które wzbudzają powszechny zachwyt i na długo zapadają w pamięć. Jednym z nich jest z pewnością Kioto – miasto, które przez ponad 1000 lat było stolicą Japonii, które jest kolebką kultury japońskiej i o którym mówi się, że jest „sercem Japonii”. Zapraszamy więc na spacer po Kioto – zapoznamy się z jego historią, zwiedzimy (subiektywnie wybrane) najciekawsze zabytki i tradycyjne dzielnice, weźmiemy udział w najważniejszych festiwalach, nie zabraknie też gejsz… A to wszystko nie ruszając się z Ełku.

Na spacer po Kioto zbierze Was Aleksandra Popek– japonistka, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiowała i pracowała w Kioto, w którym się zakochała. Miała okazję odwiedzić te bardziej i mniej znane zakątki miasta, a i tak nie zobaczyła jeszcze wszystkiego, co tajemnicze Kioto ma do zaoferowania…

 

Zapisy: sekretariat ECK, tel. 87 621 80 00 (pn-pt, godz. 8:00-16:00)