Zapraszamy na Koncert!
Tego dnia zapraszamy na występ zespołów ludowych z całej Polski, które zaprezentują się na scenie ełckiego amfiteatru. Wśród zaproszonych zespołów wystąpią:
- Zespół Tańca Ludowego ,,PRZYGODA” – Rybnik
- Zespół Pieśni i Tańca ,, STRZECHA” – Racibórz
- Zespół Pieśni i Tańca AGH ,,KRAKUS” – Kraków
- Mazurski Zespół Pieśni i Tańca ,,EŁK” – Ełk
Zapraszamy!
Zespół Tańca Ludowego „PRZYGODA” grupa „KROPLE”
Zespół Tańca Ludowego „Przygoda” działa przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Rybniku. Założony w 1972 roku przez ś.p. Renatę Hupka, a obecnie prowadzony przez Anitę Geratowską (córkę załóżcielki zespołu), obecnie skupia w swych szeregach ponad 650 dzieci w wieku od 3 lat do nastu…
(młodzież licealna oraz akademicka). Zespół w swoim repertuarze posiada zarówno tańce narodowe (polonez z mazurem, kujawiak z oberkiem, krakowiak), jak i tańce regionalne – m.in. tańce : śląskie, żywieckie, rzeszowskie, orawskie, łowickie czy też sądeckie. Ponadto w repertuarze grup młodszych znajdują się m.in.tańce z regionu Przeworska, Beskidu Śl., Opoczna, Kujaw czy też Podlasia. Zespół posiada na swoim koncie wiele wyróżnień i nagród, m.in. najbardziej ceniona to Złoty Certyfikat na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w RPA i w Kanadzie. Ponadto zespół jest laureatem wielu festiwali folklorystycznych, zarówno na terenie Polski, jak i poza jej granicami (m.in. w Serbii, Włoszech, Francji czy Peru). Podczas wyjazdów poza granice kraju Zespół „Przygoda” pełni rolę kulturalngo ambasadora kraju, biorąc udział zarówno w uroczystościach państwowych jak i kościelnych.
Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus” im. Wiesława Białowąsa
Krakus jest najstarszym studenckim zespołem folklorystycznym w Polsce. Został założony przez Wiesława Białowąsa przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w 1949 roku. Zespół prezentuje oryginalny polski folklor ludowy, przetworzony i przystosowany artystycznie do wymogów sceny. Pieśni, tańce i obrzędy przedstawione w suitach: krakowskiej, śląskiej, rzeszowskiej, łowickiej, sądeckiej, lubelskiej, kieleckiej, żywieckiej i beskidzkiej, barwnie i żywo opisują urodę oraz rozmaitość tych regionów. Pokazują jednocześnie kunszt, autentyzm i piękno polskiego stroju ludowego.
Zespół w ciągu 68 lat działalności koncertował w kraju i za granicą ponad 4700 razy. Jego występy oklaskiwano prawie we wszystkich krajach Europy oraz w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. Odbył w tym czasie ponad 170 zagranicznych wojaży artystycznych. Zdobył wiele nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych festiwalach.
Od 1980 roku działają w ZPiT AGH „Krakus” grupy dziecięca i młodzieżowa zrzeszające osoby w wieku 6-17 lat. W 2013 roku powstała grupa przedszkolna, w której pierwsze taneczne kroki stawiają dzieci w wieku 4 i 5 lat. „Mały Krakus” liczy obecnie 80 osób. Dzieci realizują odrębny program, występują samodzielnie lub z Zespołem studenckim prezentując z dużym powodzeniem swoje umiejętności w kraju i za granicą. Przedstawiają folklor z regionów: krakowskiego, wielkopolskiego, opoczyńskiego, śląskiego, łowickiego, cieszyńskiego, lasowiackiego i kurpii zielonych.
„Mały Krakus” bierze udział w licznych przeglądach organizowanych na terenie Polski. W ostatnich latach były to: VIII Przegląd Zespołów folklorystycznych „Złoty Gryf” 2016 w Dębicy (Grand Prix), X. Jubileuszowy Podkarpacki Jarmark Ludowy „Roztańczony Chorzelów” 2017 (I miejsce), IV Ogólnopolski Przegląd Zespołów Folklorystycznych „O Puchar Czarnych Diamentów” Katowice 2018 (I miejsce).
Zespół Pieśni i Tańca „STRZECHA” – Racibórz
Zespół Pieśni o Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy rozpoczął swoją działalność w 1954 roku i od tego momentu nieprzerwanie wychowuje kolejne pokolenia świadomych swego pochodzenia Polaków. Zespół jest ewenementem na folklorystycznej mapie ziemi raciborskiej – skupia tancerzy w wieku od 4 do 80 lat, którzy czerpią radość ze wspólnego tańca i śpiewu.