Wystawa Dariusz Kamys

Dariusz Kamys Wystawa

12
lip
2024
-
06
wrz
2024
Galeria Ślad
Ełckie Centrum Kultury
Galeria Ślad,
Wstęp wolny

Dariusz Kamys – znany również jako Kamol – polski aktor kabaretowy, autor tekstów, reżyser (serial improwizowany „Spadkobiercy), współtwórca kabaretów POTEM, HiFi i Hrabi – który współtworzy do dnia dzisiejszego.

Dariusz Kamys jest twórcą obdarowanym talentami. Odwagę sceniczną – a właśnie scena do niedawna była dla niego jedyną przestrzenią wyrażania siebie – przeniósł brawurowo na podobrazie malarskie.

Jako artysta nie podlega żadnym stylistykom, stworzył osobisty, wysmakowany warsztat. Jest to zaskakujące, jak sprawnie porusza się w świecie kompozycji, uderzeń kolorem, wyrafinowanym śladem narzędzia – cała twórczość spięta jest klamrą jego kreacyjnego oddziaływania.

Obrazy są w jakimś sensie teatralne, choć ważnym spostrzeżeniem jest, że te „stopklatki” dotykają psychiki, więzi, tesknoty. Nie znajdziemy tu żartu. Przepełnione są poważnymi emocjami, ale bez egzaltacji i patosu. Dokonuje odważnych odkryć malarskich, zmierzając szybko do dojrzałości artystycznej. Jest to malarstwo duchowe, dotkliwe w przekazie. Odciskające pieczęć na odbiorcy. Nie ma w nim zbędnej ornamentyki, dekoracji, tylko mocny komunikat, czasem subtelny szept, a kiedy indziej ostry sygnał.

Niepowtarzalny, autorski warsztat, zaduma i brak egzaltacji w traktowaniu portretu to niejako rękojmia jakości.

Twórczość Dariusza Kamysa to osobisty zapis, prywatny pamiętnik artystyczny, ale i każdy z nas może się identyfikować z jego światem. Wielowarstwowe patrzenie – pełne ładunku przedziwnej ekspresji, a jednocześnie udane eksperymenty abstrakcyjnych opowieści budzą ciekawość, niedosyt i oczekiwanie na więcej.

Jak w życiu – realizm, a właściwie jego przetworzenie i nowe rozpoznanie w często posterowej syntezie plamy, koloru i kompozycji miesza się z idealizmem, a materialne piękno z duchowością.

 

Wystawę można oglądać od 11.07.2024 do 06.09.2024r. w godzinach pracy Ełckiego Centrum Kultury.