Album Karla Höckera Program Teatr Polska

Program Teatr Polska Album Karla Höckera

Spektakl Fundacji Teatru Transatlantyk

20
paź
2018
Sala widowiskowa ECK
19:00
Ełckie Centrum Kultury
Sala widowiskowa ECK,

Album Karla Höckera jest próbą zrozumienia historycznej tragedii Auschwitz z niezbadanej dotąd perspektywy sprawców. Wykorzystując techniki teatru dokumentalnego, improwizację i badania, spektakl przedstawia człowieka aż nazbyt ludzkiego, który dokonuje aktu ostatecznego. Poprzez wskrzeszanie zdjęć, widzowie stają się świadkami zwykłego życia pracowników i ich zwierzchników, którzy prowadzili obóz zagłady w Auschwitz. Album rzuca wyzwanie tradycyjnym narracjom i założeniom na temat katów Holocaustu ukazując zwykłą i rodzinną twarz ludzkiej tragedii.

To spektakl – hybryda zbudowany wokół pokazu slajdów pochodzących z oryginalnego albumu fotograficznego dokumentującego życie oprawców w Auschwitz. Na jego strukturę składają się różne formy, w tym performatywnego wykładu, dokumentalnego dochodzenia i teatru. Jednak o jego wyjątkowości świadczą przede wszystkim intuicje i instynkty a także umiejętności improwizatorskie aktorów, dzięki którym dokonaliśmy naszej własnej analizy i rekonstrukcji historycznych zdjęć pochodzących z obozu.

W czasie spektaklu wszyscy uczestnicy – aktorzy i reżyser obecni są na scenie również jako prywatne osoby. Na oczach widzów wcielają się w role, czyli postaci historyczne wyświetlane na fotografiach, by po chwili znów jako prywatni ludzie komentować ich działania i wybory z pozycji researcherów czy nawet detektywów-amatorów. Zabieg ten tworzy wielopłaszczyznową rzeczywistość rozpiętą pomiędzy faktem historycznym a wyobrażeniem, czy próbą jego wizualizacji. W zderzeniu z taką rzeczywistością widz zostaje postawiony przed koniecznością krytycznego myślenia i samodzielnej odpowiedzi na pytania: kim są ci ludzie, co robią, o czym świadczą ich działania? Widza skłania się również do zastanowienia nad jego własnymi przekonaniami dotyczącymi Holocaustu i jego sprawców.

Reżyseria: Paul Bargetto
Dramaturgia: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Kostiumy: Agnieszka Kaczyńska
Producent: Marta Cienkowska
Obsada: Paul Bargetto, Marta Król-Gajko, Helena Chorzelska, Krzysztof Polkowski, Grzegorz Sierzputowski, Tomasz Sobczak

UWAGA! Zapraszamy wszystkich od 13 roku życia na warsztaty przed spektaklem, o godz. 12:00 (sala Zebra).
„Rekonstrukcja zdjęć w dramaturgii”, które poprowadzą: reżyser Paul Bargetto i aktor Grzegorz Sierzputowski. Uczestnicy wezmą udział w ćwiczeniach improwizacyjnych i integracyjnych. Poprzez animację i improwizację poznają metody, dzięki którym odkryją nowy sposób rozumienia dokumentów historycznych. Dzięki temu zyskują ważne spojrzenie na przeszłość i siebie. Warsztat wykorzystuje zdjęcia i techniki improwizacyjne, próbując ożywić historyczne sceny przedstawione na zdjęciach. Dzięki wyobraźni i sztuce teatralnej wracamy do momentów uchwyconych na fotografiach, by móc wejść w dialog z historią, znaleźć odpowiedzi na pytania, przeprowadzić śledztwo lub po prostu przyjrzeć się historii w milczeniu i czasie teraźniejszym. Warsztat jest otwarty dla wszystkich niezależnie od doświadczenia teatralnego czy performatywnego.

Warsztaty są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona!
Zapisy: sekretariat@eck.elk.pl, 87 621 80 00

Cena biletu 15 zł
Bilety do nabycia w Kasie ECK oraz na www.bilety.eck.elk.pl

Spektakl prezentowany w ramach programu Teatr Polska

20.10 godz. 19:00
Czas trwania: 90 min.

EŁCKIE CENTRUM KULTURY ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO ZMIAN W PROGRAMIE.

teatr polska