11 listopada 2020 102. Rocznica Odzyskania Niepodległości

102. Rocznica Odzyskania Niepodległości 11 listopada 2020

11
lis
2020
11:11
Ełckie Centrum Kultury
,
Wstęp wolny

W najbliższą środę (11.11) obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada zostało ustanowione w 1937 roku. W ten sposób władze II Rzeczypospolitej Polskiej postanowiły uczcić objęcie władzy w Warszawie przez marszałka Józefa Piłsudskiego, który 10 listopada powrócił do Polski, a następnego dnia odebrał naczelne dowództwo od Rady Regencyjnej nad podległym jej Wojskiem Polskim. W tym samym dniu doszło również do zakończenia I wojny światowej przez podpisanie rozejmu w Compiegne.

Święto Niepodległości obchodzone było do 1945 roku, gdy zostało zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej. Przywrócono je dopiero ustawą z 15 lutego 1989 roku pod obecną nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.

W obecnej sytuacji nie możemy wspólnie uczcić tej rocznicy. Zachęcamy do świętowania w Waszych domach, do wywieszania biało-czerwonych flag i zapraszamy do udziału w wydarzeniach on-line również koncertu w Ełku, którego transmisja będzie dostępna na Dzień Dobry Ełk

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się wspólnie świętować kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Program obchodów uroczystości Odzyskania Niepodległości 11.11.2020 r.

11:11 | Ratusz Miejski

Złożenie kwiatów przez Prezydenta Miasta Ełku – Tomasza Andrukiewicza przy Pomniku Józefa Piłsudskiego w asyście Wojsk Obrony Terytorialnej

12:00 | Katedra św. Wojciecha

Msza Św.
oprawa Chór Kontrapunkt, organy Rafał Sulima

19:00 | Kościół NSJ

Koncert Giovanni Battista Pergolesi – Stabat Mater & Joseph Haydn – Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu (fragmenty) w wykonaniu:
Małgorzaty Trojanowskiej – sopran
Wiktorii Zawistowskiej – mezzosopran
oraz Zespołu Instrumentów Dawnych:
I skrzypce: Paweł Polak – koncertmistrz, Jadwiga Korzeń
II skrzypce: Anna Polak, Julia Dombek
Altówka: Anna Cieśluk
Basso continuo:
Wiolonczela- Krzysztof Dombek, kontrabas – Rafał Makarski, organy – Rafał Sulima

Zapraszamy także na Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu:

https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/wirtualny-festiwal-niepodlegla-na-krakowskim-przedmiesciu-11-listopada/?fbclid=IwAR2JPPT3aywzPMlDLtKhAsXbbpnjmMabqLyLdfnwfE42xNuiV1lHFOR7ntI