Legendy zamku ełckiego

Mazurzy – potomkowie polskich osadników z Mazowsza zasiedlających okolice Ełku już około osiemset lat temu. Przez wieki kształtowali odrębną tożsamość, tworzyli własną kulturę. Jej częścią były i są legendy, baśnie i historie, przekazywane początkowo ustnie z pokolenia na pokolenie, a od pierwszej połowy XIX wieku pojawiające się w lokalnej prasie.

Legendy te odnalazł, zebrał i opracował Dawid Jung. W ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Ełku powstała publikacja, którą można bezpłatnie pobrać z naszej strony. To nie tylko zbiór opowieści dla czytelników, to także piękne ilustracje, częściowo w postaci kolorowanek dla najmłodszych.

Bez względu na wiek warto się z tym e-bookiem zaznajomić, bo to zwyczajnie nadzwyczajnie wciągające historie. Jak podaje autor projektu Dawid Jung:

W legendach ełckich pobrzmiewa czasem prawda, jak choćby w opowieści »O ełckiej mleczarce«, z pozoru banalnej historyjce, która nawet obecnie stanowi niemałą sensację, nie tylko kulinarną, potwierdzoną historycznie w 1844 r., iż to właśnie Mazurzy pasteryzowali mleko na długo zanim ten proces odkrył i opisał… Pasteur!
[…]
inna legenda ełcka, »O przeklętej armacie«, jest ciekawym wspomnieniem dawnych bojów o zamek i miasto Ełk, jednak puenta z tej opowieści musi nawet nas współczesnych skłonić do chwili refleksji oraz zadumy.

E-book Legendy zamku ełckiego wydany został w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Ełku. Jego wydawcą są Zeszyty Literackie.


Spotkanie autorskie z Dawidem Jungiem.