Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej i pedagogicznej Marii Terleckiej.
MARIA TERLECKA jest absolwentką warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, którą ukończyła w 1975 roku w klasie organów prof. Feliksa Rączkowskiego i w klasie fortepianu prof. Juliusza Borzyma.
Od momentu ukończenia studiów stale prowadzi aktywną działalność artystyczną. Koncertuje w kraju i za granicą (Dania, Szwecja, Niemcy, Białoruś, Litwa, Ukraina) dając recitale organowe, występując z towarzyszeniem orkiestry oraz biorąc udział w międzynarodowych festiwalach organowych. Jej występom towarzyszą entuzjastyczne recenzje prasowe.
W swojej długoletniej działalności pedagogicznej, prowadząc klasę organów w Akademii Muzycznej F. Chopina w Warszawie – Filia w Białymstoku oraz w Liceum Muzycznym i Szkole Muzycznej II stopnia, wykształciła wielu zawodowych organistów, muzyków koncertujących, nauczycieli, pracowników naukowo – dydaktycznych.
Jest współautorką programów nauczania w zakresie gry na organach obejmujących Szkołę Muzyczną II stopnia a także Uniwersytet Muzyczny w jego poszczególnych specjalnościach.
Uczestniczyła wielokrotnie w pracach jury podczas ogólnopolskich konkursów młodych organistów, pełniąc często funkcję przewodniczącej.
Maria Terlecka jest organizatorką Ełckich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Za swoją działalność otrzymała nagrodę Prezydenta miasta Ełku – statuetkę Białej Lilii w kategorii – Mecenas Kultury i w kategorii – Artysta.
Maria Terlecka ma na swoim koncie liczne nagrania radiowe i telewizyjne.
W bieżącym roku mija 50 lat pracy artystycznej i pedagogicznej artystki. Obszerną informację o artystce zawiera Encyklopedia “Who Is Who” w Polsce.
Rafał Sulima
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, filia w Białymstoku, w trzech specjalnościach: organy (2003) w klasie prof. Marii Terleckiej; muzyka kościelna (2004) w klasie prof. Bożenny Sawickiej, prof. Michała Dąbrowskiego; śpiew solowy (2009) w klasie prof. Cezarego Szyfmana. W roku 2001 i 2020 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdobył nagrodę Grand Prix i pierwsze miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie Organistów Pro Organo 2007 w Warszawie. Jest również laureatem konkursu Primus Inter Pares 2004 roku.
W maju 2013 roku obronił tytuł doktora sztuki muzycznej w specjalności organy, na UMFC w Warszawie. Pracę „Symfoniczne brzmienie organów w transkrypcjach organowych E. Lemare” napisał pod kierunkiem Prof. Andrzeja Chorosińskiego. Obecnie pracuje na macierzystej uczelni w Białymstoku, na stanowisku adiunkta, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne z gry na organach, improwizacji, śpiewu liturgicznego, basu cyfrowanego oraz akompaniamentu liturgicznego. Prowadzi również klasę organów i orkiestrę symfoniczną w ZPSM II stopnia w Ełku. Wykonuje liczne koncerty organowe, kameralne, także wokalne w kraju i za granicą. Współpracuje z Chórem i Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz chórami akademickimi. W latach 2003 – 2013 był organistą w Świętej Lipce, gdzie oprócz tradycyjnych obowiązków liturgicznych, prezentował brzmienie wspaniałych, znanych w kraju i za granicą, barokowych organów. Solowa płyta CD Rafała Sulimy z nagraniem tego instrumentu, uzyskała status złotej.
Od 2009 roku jest dyrygentem chóru Kontrapunkt w Ełku oraz od 2015 roku dyrygentem Ełckiej Orkiestry Kameralnej. Rafał Sulima otrzymał Białą Lilię – Nagrodę Artystyczną (2010, 2022) przyznaną przez Prezydenta Miasta Ełku, Złotego Bociana od Starosty Powiatu Ełckiego za krzewienie kultury muzycznej w regionie. W latach 2014 – 2020 otrzymywał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Ełku – Tomasza Andrukiewicza.
W swoim dorobku artystycznym ma liczne nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Wraz z ks. Zbigniewem Stępniakiem (basso profondo) nagrał kilka płyt CD: Molitva na Vostoke (2018r.), Różaniec artystyczny (2020r.), Wszystkie utwory sakralne Stanisława Moniuszki wokalne i organowe na 3 płytach CD (2023 r.) W sierpniu 2022 r. ukazała się płyta „Głos duszy” z utworami poświęconymi Najświętszej Maryi Pannie, którą nagrał wspólnie z Małgorzatą Trojanowską (sopran), w 2021 płyta „Świętolipskiej Matce w koronie muzyki” nagranej wraz z Serii Domini Cantores: Ks. Paweł Sobierajski – tenor, o. Rafał Kobyliński SJ – tenor, o. Tomasz Jarosz CSsR – baryton. W czerwcu 2022 roku Rafał Sulima wraz z chórem Kontrapunkt wykonał prapremierę utworu Piotra Grinholca „Msza Ełcka”, w grudniu tegoż roku ukazała się płyta z nagraniem tego utworu. W roku 2024 w listopadzie przygotował i dyrygował prawykonaniem Stabat Mater na chór mieszany, dziecięcy, solistów i orkiestrę symfoniczną również tego samego kompozytora. W tym roku ma ukazać się płyta CD z nagraniem tego utworu. Obecnie przygotowuje prawykonanie Glorii P. Grinholca skomponowanaej specjalnie na obchody 600 – lecie Ełku, które odbędzie się 1 czerwca 2025 r w kościele NSJ w Ełku.
PROGRAM KONCERTU:
1. Bogurodzica – opracowanie na organy solo prof. Feliks Rączkowski
2. Trzy utwory z dawnej muzyki polskiej
J.Podbielski – Preludium d
Anonim – Zakłułam się cierniem
M. z Krakowa – Hayducki
3. J.S.Bach – Preludium chorałowe „Nun komm’ der Heiden Heiland”
4. J.S.Bach – Toccata i fuga d-moll
5. C.Franck – Preludium z „Preludium, fugi i wariacji h-moll”
6. C.Franck – Chorał a-moll
7. W.A.Mozart – Symfonia g-moll cz.I na 4 ręce (opracowanie na organy Henry Litolff)
Kierownictwo Artystyczne i prowadzenie koncertów: Maria Terlecka