Zapraszamy na pierwszy koncert w ramach tegorocznej edycji Ełckich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej
Joanna Klisowska
Urodziła się we Wrocławiu i tu podjęła edukację muzyczną jako skrzypaczka. Następnie zaczęła studia wokalne w Akademii Muzycznej w klasie Prof. B. E. Werner. Ukończyła kurs śpiewu barokowego pod kierunkiem C. Ansermet (Mediolan) oraz dwuletnie studia podyplomowe z wyróżnieniem w Musikhochschule Trossingen na wydziale muzyki dawnej kształcąc się pod kierunkiem Ch. Hilza i M. K. Kiehr. Sopranistka pracowała również pod kierunkiem znanej polskiej śpiewaczki Jolanty Żmurko, a także uczestniczyła w licznych kursach wykonawstwa muzyki baroku. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki Baroku i Klasycyzmu niemniej jednak posiada szeroki wachlarz repertuarowy, a szczególnym zainteresowaniem darzy muzykę sakralną.
Sopranistka występowała m.in. na festiwalach takich jak: Lucerne Festival, Utrecht Early Music Festival, Festival Ambronay, Rheingau Musik Festival, Wratislavia Cantans, MiTo, Settimane Barocche, Musica e Poesia a S. Maurizio, Festival Hendlowski , Festival Anima Mea, Festival Internazionale di Danza e di MusicaAntica , Festival di Musica Barocca di Rovigno, Festival Mozart, Settembre in Musica , Musica Antiqua, Forum Musicum, Maj z Muzyką Dawną, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej , Musica Elettronica Nuova i inne.
W jej dorobku płytowym znajduje się Oratorium Musicum „Der Menschein Gottesmörder” L. Mozarta pod kierunkiem Claudio Astronio nagrane dla Amadeus z BolzanoBaroque Ensemble, motety F. A. Bonportiego dla austriackiej wytwórni ORF z zespołem Ricreationd’ Arcadia pod kierunkiem Takashiego Watanabe, Responsoria J.D.Zelenki z Collegium 1704 i Vaclavem Luksem, Close thineeyes – Henry’ego Purcella na sopran i bas z udziałem Petera Kooija dla Stradivarius, M. Castelnuovo – Tedesco – The Divan of Moses Ibn – Ezra na sopran i gitarę z udziałem gitarzysty Giulio Tampaliniego oraz Music for cello. Two songs z Andrea Noferinim i Roberto Plano z utworami Alfredo Piattiego dla Brilliant Classics , a także Vertigo dla Da Vinci Edition z muzyką Marco Nodariego, Ikone ( CD & DVD) Nicoli Segatty dla Egea Music Records z udziałem Giovanniego Sollimy oraz CD Chamber Music for Soprano, Clarinette and Piano Louisa Spohra dla Brilliant Classics.
Obecnie Artystka przygotowuje się do płyty zawierajacej motety Bonawentury Furlanetta z organistką Paolą Talamini na historycznych organach Basilica di Santa Maria della Salute w Wenecji.
Rafał Sulima
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, filia w Białymstoku, w trzech specjalnościach: organy (2003) w klasie prof. Marii Terleckiej; muzyka kościelna (2004) w klasie prof. Bożenny Sawickiej, prof. Michała Dąbrowskiego; śpiew solowy (2009) w klasie prof. Cezarego Szyfmana. W roku 2001 i 2020 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdobył nagrodę Grand Prix i pierwsze miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie Organistów Pro Organo 2007 w Warszawie. Jest również laureatem konkursu Primus Inter Pares 2004 roku.
W maju 2013 roku obronił tytuł doktora sztuki muzycznej w specjalności organy, na UMFC w Warszawie. Pracę „Symfoniczne brzmienie organów w transkrypcjach organowych E. Lemare” napisał pod kierunkiem Prof. Andrzeja Chorosińskiego. Obecnie pracuje na macierzystej uczelni w Białymstoku, na stanowisku adiunkta, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne z gry na organach, improwizacji, śpiewu liturgicznego, basu cyfrowanego oraz akompaniamentu liturgicznego. Prowadzi również klasę organów i orkiestrę symfoniczną w ZPSM II stopnia w Ełku. Wykonuje liczne koncerty organowe, kameralne, także wokalne w kraju i za granicą. Współpracuje z Chórem i Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz chórami akademickimi. W latach 2003 – 2013 był organistą w Świętej Lipce, gdzie oprócz tradycyjnych obowiązków liturgicznych, prezentował brzmienie wspaniałych, znanych w kraju i za granicą, barokowych organów. Solowa płyta CD Rafała Sulimy z nagraniem tego instrumentu, uzyskała status złotej.
Od 2009 roku jest dyrygentem chóru Kontrapunkt w Ełku oraz od 2015 roku dyrygentem Ełckiej Orkiestry Kameralnej. Rafał Sulima otrzymał Białą Lilię – Nagrodę Artystyczną (2010, 2022) przyznaną przez Prezydenta Miasta Ełku, Złotego Bociana od Starosty Powiatu Ełckiego za krzewienie kultury muzycznej w regionie. W latach 2014 – 2020 otrzymywał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Ełku – Tomasza Andrukiewicza.
W swoim dorobku artystycznym ma liczne nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Wraz z ks. Zbigniewem Stępniakiem (basso profondo) nagrał kilka płyt CD: Molitva na Vostoke (2018r.), Różaniec artystyczny (2020r.), Wszystkie utwory sakralne Stanisława Moniuszki wokalne i organowe na 3 płytach CD (2023 r.) W sierpniu 2022 r. ukazała się płyta „Głos duszy” z utworami poświęconymi Najświętszej Maryi Pannie, którą nagrał wspólnie z Małgorzatą Trojanowską (sopran), w 2021 płyta „Świętolipskiej Matce w koronie muzyki” nagranej wraz z Serii Domini Cantores: Ks. Paweł Sobierajski – tenor, o. Rafał Kobyliński SJ – tenor, o. Tomasz Jarosz CSsR – baryton. W czerwcu 2022 roku Rafał Sulima wraz z chórem Kontrapunkt wykonał prapremierę utworu Piotra Grinholca „Msza Ełcka”, w grudniu tegoż roku ukazała się płyta z nagraniem tego utworu. W roku 2024 w listopadzie przygotował i dyrygował prawykonaniem Stabat Mater na chór mieszany, dziecięcy, solistów i orkiestrę symfoniczną również tego samego kompozytora. W tym roku ma ukazać się płyta CD z nagraniem tego utworu. Obecnie przygotowuje prawykonanie Glorii P. Grinholca skomponowanaej specjalnie na obchody 600 – lecie Ełku, które odbędzie się 1 czerwca 2025r. w kościele NSJ w Ełku.
PROGRAM KONCERTU:
Joanna Klisowska – Sopran
Rafał Sulima – Organy
Piotr Grinholc (1966)
Intrada na temat Bogurodzicy
Claudio Monteverdi (1567-1643)– Selva morale e spirituale
Jubilet tota civitas
Gian Francesco de Majo (1732-1770)
Sicut cerva, quae per valles
Allegro, Recetatyw, Andante Cantabile, Recytatyw, Spiritoso
Rafał Sulima (1978)
Improwizacja na temat Królowej anielskiej śpiewajmy
Vincenzo Bellini ( 1801-1835)
Salve Regina
Stanisław Moryto (1947 2018)
Sanctus z Mszy Legnickiej
Francesco Basili (1767-1850)
Qui sedes ad dexteram Patris
Marian Sawa (1937-2005)
Fantazja Jasnogórska
Kierownictwo Artystyczne i prowadzenie koncertów: Maria Terlecka